Homeopatická liečba detí

 1. Domov
 2. Deti
 3. Homeopatická liečba detí
homeopatia a deti

Homeopatická liečba detí prináša hneď niekoľko výhod.

Homeopatiká sú bezpečné pre deti už od narodenia, nevyvolávajú nevoľnosť ani zvracanie, nenarúšajú trávenie a črevnú mikroflóru, čo je častý problém počas antibiotickej liečby. Navyše ich užívanie je ľahké ako hračka. Homeopatické globulky majú príjemnú chuť, preto ich deti prijímajú s radosťou, bez zbytočného boja a odporu. Pre najmenšie deti a novorodencov sa odporúča užívať homeopatikum vo forme roztoku, ktorý sa podáva jednoducho pomocou kvapkadla alebo na umelohmotnej lyžičke.

Homeopatická liečba podporuje imunitný systém a vedie k zvýšeniu odolnosti voči chorobám a infekciám.

Rodičia detí to pocítia najmä na menšom počte vymeškaných dní v škôlke alebo hodín v škole. Aj keď sa akútne choroba objaví, má väčšinou ľahší priebeh a trvá kratšie. Je to preto, lebo pri homeopatickej liečbe má ich organizmus dostatok síl a energie na to, aby sa vrátil späť do stavu zdravej rovnováhy a tú energiu mu dodá práve správne vybraté homeopatikum.

zdravé deti

Homeopatia pomáha deťom nielen pri akútnych ochoreniach, ale rovnako účinne aj pri chronických ako sú napríklad alergie rôzneho druhu, zväčšené mandle, astma, zápcha a tiež vyrovnávať sa s rôznymi zmenami a nepríjemnými situáciami. Najčastejšie sú to problémy pri nástupe do škôlky alebo školy, strachy rôzneho druhu, problémy so správaním, so žiarlivosťou, ak sa narodí súrodenec a podobne.

Spektrum problémov, s ktorými sa stretávame u detí v homeopatickej praxi:

 • anémia, novorodenecká žltačka, kolika, zápcha
 • cestovná nevoľnosť, infekcie močových ciest, nočné pomočovanie
 • bolesti a zápaly uší, problematický rast zubov, zápal spojiviek
 • zápaly dýchacích ciest, chrípky, kašeľ
 • alergie, ekzémy, potravinové intolerancie
 • poruchy spánku, poruchy správania a pozornosti, nepokoj, nočné desy
 • zaostávanie vo vývoji reči alebo motorických schopností, autizmus

Homeopatická liečba zápchy u 2,5 ročného dievčatka

Obrátili sa na mňa rodičia malého dievčatka kvôli pretrvávajúcej zápche. Aj keď pociťovala nutkanie na stolicu, zadržiavala ju. Darilo sa jej vyprázdniť raz za 3-4 dni s obrovskou bolesťou a plačom, pričom vyprázdňovanie trvalo aj hodinu a stolica bola mäkká.

Problém nastal po nástupe do škôlky v čase, keď prestala užívať plienku na noc. Do nej sa ráno zvykla vyprázdniť a na to odišla do škôlky. Okrem toho mala za sebou dvakrát zápal močových ciest a na nohavičkách sa občas objavoval zelený výtok.

Mamka o nej povedala, že keď sa cíti v pohode, je veselá a usmiata ako slniečko. „Rada si spieva pesničky a tancuje. Na druhej strane ak sa jej niečo znepáči, stiahne sa a nekomunikuje. Len ticho a sama sedí. Takto ticho aj pol dňa sedí na gauči, keď zadržiava stolicu.“

homeopaticka liecba zapchy

Počas konzultácie pôsobila na prvý pohľad placho a hanblivo. Nebolo jednoduché nájsť hneď správne homeopatikum. Pri výbere som zohľadňovala aj rodinnú situáciu, tehotenstvo, pôrod a povahu dieťaťa. Po prvých dvoch neúspešných pokusoch prinieslo dramatické zlepšenie homeopatikum Sepia. Po ňom zápcha a problém s vyprázdňovaním úplne pominul a viac sa neopakoval.

Homeopatická liečba seboroickej dermatitídy

Iné 2,5 ročné dievčatko malo problém po prekonanej rotavírusovej gastroenteritíde, pre ktorú bola v stave dehydratácie hospitalizovaná v nemocnici. Po návrate domov sa u nej rozbehol kolotoč zdravotných ťažkostí. Po každom jedení sa sťažovala na bolesť brucha. Farba a konzistencia stolice bola premenlivá. Na koži sa objavila urtika spolu so seboroickou dermatitídou. Seboreou bola postihnutá oblasť vlasovej pokožky.

Dievčatko vynikalo sebavedomím, živosťou a bezprostrednosťou. Nemala problém v spoločnosti cudzích ľudí. Bola  veľmi odvážna a komunikatívna. Mamka o nej povedala: „Má rada spoločnosť iných detí. Stále chce chodiť vonku na ihrisko. Sama prirodzene rozpráva anglicky, veľmi rada spieva detské anglické pesničky. Páči sa jej rytmická hudba, na ktorú rada tancuje. Hnevá sa, ak jej niečo nedovolíme. Urazí sa vtedy a odíde sama do izby. Nemá problém povedať si svoj názor. Chce robiť veci podľa seba. Ak si niečo zaumieni, ide za tým. Nemá problém vziať si napríklad hračku späť, ak jej ju niekto vezme na ihrisku z rúk. Je veľmi komunikatívna, s každým sa chce rozprávať alebo telefonovať.“

Nerium oleander

Sebavedomé dievčatko užívalo postupne homeopatiká Oleander, Phosphoric acid a homeopatickú nozódu Sycotic co., po ktorých sa vyčistila pokožka tela, seborea úplne ustúpila a bolesti brucha po jedle sa prestali opakovať. Farba stolice ešte občas kolíše. Dievčatko sa naďalej u mňa lieči homeopaticky.

Autor: Janette Bakajsová

Foto: freepik.com, wikipedia.org

Článok bol v upravenej forme publikovaný v časopise Vitalita č. 02/2019.

10 komentárov. Leave new

 • Eva Kianičková
  15. marca 2019 23:25

  Dobry vecer prajem,chcela by som sa informovat,ci je mozne pomocou homeopatik pomoct pri zajakavani u deti.Syn ma 5 rokov (v maji 6), a zajakava sa,niekedy je to lepsie,niekedy sa to velmi zhorsi.Skor mi pride,ze je to psychickeho razu.
  JE SKOR malo sebavedomi,introvert,casto vycleneny z kolektivu pre svoju nizsiu priebojnost.Ked bol.malinky 2 roky sme mali problemy zo zapchou a zadrziavanim stolice.Odplienkovanie bolo taktiez velmi zdlhave.
  Za radu vopred dakujem.

  Odpovedať
 • Janette Bakajsová
  20. marca 2019 19:01

  Dobrý večer prajem, pomocou homeopatie je možné riešiť aj problém so zajakávaním, ktorý veľmi pravdepodobne súvisí so samotným psychickým stavom. Cieľom homeopatickej terapie je podporiť celkovú osobnosť dieťaťa, uvoľniť vnútorné bloky (ktoré sa prejavujú od mala vo forme zápchy, nízkeho sebavedomia), ktoré bránia tomu, aby zaujalo svoj priestor v živote. To sa následne prejaví aj na zlepšení stavu telesných príznakoch a reči.

  Odpovedať
 • Dobrý deň,čo by prosím pomohlo 9 mesačnému bábätko pri raste zúbkov? Ďakujem

  Odpovedať
  • Dobrý večer prajem, záleží od toho, aký je so zúbkami problém, či ide o bolestivé prípadne zdĺhavé prerezávanie zúbkov alebo o iný problém. Napíšte mi prosím priamo do mailu, o čo konkrétne ide a ako sa to prejavuje.

   Odpovedať
 • Elena Bírová
  30. júla 2019 15:51

  Dobrý deň, vnuk 6 r./v septembri/, prekonal infekčnú mononukleozu vo veku 4 rokov, bola potvrdená o rok neskôr,minulý rok v lete. V krvi našli vírus. Pri vysokých teplotách vzduchu v lete sa stáva, že mu stúpne teplota okolo 39 st. Stále má zvýšenú teplotu 37,2-37,3. Bolo nám poradená homeopatická liečba zameraná na hrubé črevo, ľadviny, pečeň, proti parazitom a vírusom, doplnenie jódu, na posilnenie lymfy. Na zlepšenie krvi – dračia krv a kvapky železo. Dreň zo stromu NONA, aloe vera piť aj kloktať. Doživotne oregano a wilcacora kvapky na koniec liečby. Zaujíma ma Váš názor a rada, kde môžem kúpiť homeopatické kvapky /lebo vo forme liekov by neprehltol/. Ako dlho užívať a ako dávkovať. Ďalej mi bolo poradené bezlaktózové mlieko, cukor vynechať len mierne stéviou sladiť, hrdlo ochladzovať sprejom /neviem názov, vraj sa podáva pri vybraní mandlí/ . Pri vysokých teplotách vzduchu robiť studené obklady hlávky a hrdla. Aj kúpeľ na ochladzovanie, ale neviem názov prípravku do vody. Proste chladiť, lebo problémy sú v lete. Ďakujem pekne za odpoveď

  Odpovedať
  • Dobrý deň pani Bírová, homeopatia patrí medzi celostné metódy liečby, to znamená, že sa lieči celý človek. V praxi to znamená, že do úvahy berieme fyzické príznaky ochorenia a taktiež aj povahu a osobnosť človeka/dieťaťa. Homeopatikum je preto potrebné vybrať vždy individuálne pre každého zvlášť. Neliečime choroby, ale ľudí/deti. Práve týmto prístupom dosahujeme v homeopatickej liečbe najlepšie a hlavne trvalé výsledky. Preto by som Vám v rámci homeopatie odporučila individuálnu liečbu Vášho vnuka. S pozdravom Janette Bakajsová.

   Odpovedať
 • Andrea Hnojčíková
  2. septembra 2019 15:11

  Dobrý deň, idem sa opýtať 21mes.syn zadržiava stolicu aj 3dni, keď už to naň ho ide, neplače pri tlačení, len to, že musí kakat. Čítam, že sú na to vhodné homeopatika. Viete mi niektoré odporučiť. Ďakujem pekne za odpoveď

  Odpovedať
  • Dobrý deň pani Hnojčíková, prax mi priniesla skúsenosť, že paušálne odporúčané homeopatiká účinkovali len krátko a problém so zápchou sa opakoval ďalej, alebo neúčinkovali vôbec. V každom prípade bolo nakoniec potrebné riešiť tento problém celkovo konštitučne, to znamená, že na základe osobnej konzultácie som vybrala individuálne najvhodnejšie homeopatikum pre dieťa. Homeopatia je celostná metóda liečby a aby sme ňou dosiahli želaný výsledok a trvalé vyliečenie, je dôležité vybrať správne homeopatikum nielen podľa problému, ale aj na základe povahy, osobnosti a situácie, v ktorej sa dieťa nachádza. Ide tiež o to, že zápcha patrí medzi chronické ochorenia a preto bežne odporúčané homeopatiká na internete neprinášajú uspokojivý výsledok. Tie sú totiž vybraté len na základe fyzických príznakov, čo je len časť celku. S pozdravom Janette Bakajsová.

   Odpovedať
 • Dobry deň
  Chcela by som sa Vás pekne opýtať mam syna 3.10.2019 bude mať 3 mesiace užívame mlieko neocate keďže ma údajne intoleranciu na krávsku bielkovinu… Všimla som. Si ze bolesti bruška existuje homeopatia niečo ako sú probiotika? Aj ma dosť často vyhodený ekzemik na telicku

  Odpovedať
  • Dobrý deň pani Lucia, v homeopatii neexistuje podávanie paušálnych homeopatík ako je to v prípade probiotík alebo jedno správne homeopatikum použiteľné pre všetkých s rovnakým zdravotným problémom, aj keď ide o tráviace problémy a ekzém. Homeopatia je celostná liečba, preto každé dieťa potrebuje také homeopatikum, ktoré bude zodpovedať nielen príznakom ochorenia, ale aj prejavom jeho osobnosti, povahe a jedinečnosti. Práve týmto individuálnym prístupom dosahujeme v homeopatickej liečbe najlepšie úspechy. Homeopatikum vyberám vždy individuálne pre každého zvlášť na základe osobnej konzultácie, na ktorú sa môžete v prípade záujmu telefonicky alebo mailom objednať. S pozdravom Janette Bakajsová.

   Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Homeopatia a životné výzvy
Nasledujúci článok
Homeopatická lekárnička cestovateľa
Menu