Zápal močových ciest

 1. Domov
 2. Homeopatické rady
 3. Zápal močových ciest

Nedostatok slnečného svetla spolu s vonkajšou nepriazňou máva na svedomí  zvyšujúci sa počet ochorení. Obzvlášť citlivé na vlhko a chlad sú močové cesty. Diskomfortom v tejto oblasti trpíme najmä my ženy vždy, keď sa objaví zápal močových ciest. Tento fakt sa zvykne vysvetľovať tým, že máme kratšiu močovú trubicu ako muž, tým pádom sme viac náchylnejšie k vniknutiu mikroorganizmov z vonkajšieho prostredia.

Zápal močových ciest ako kontrolka našich vzťahov

Z pohľadu homeopatie je žena v porovnaní s mužom oveľa viac vnímavejšia na nesúlad v okolí, na vznikajúce a včas neriešené nedorozumenia v partnerských vzťahoch, ktorých kvalita sa odráža práve v zdravotnom stave močových ciest a obličiek. Psychický stres a napätie vedie k oslabeniu týchto orgánov, ktoré sa následne stávajú živnou pôdou pre rozvoj baktérií. Časom v nich vznikne zápal alebo iné ochorenie. Svojou bolesťou nás upozorňujú na prežívanú úzkosť a strach. Zápaly močových ciest sú znamením, že v oblasti vzťahov nie sme sami sebou.

Prípad tajnej lásky

Pamätám si na prípad mladej vydatej ženy, ktorá prišla ku mne na vyšetrenie pre opakované zápaly močového mechúra, ktoré sa vyskytovali hlavne v zimnom období. Sprevádzalo ich nepríjemné pálenie, ktoré bolo najhoršie pri prechode posledných kvapiek moču. Počas zápalov pociťovala bolesť aj v oblasti obličiek. Okrem toho ju trápili ľavostranné migrény s poruchami zraku.

Počas spoločného rozhovoru sme postupne odkrývali skryté zákutia jej života. Zdôverila sa mi, že najdôležitejšie v živote sú pre ňu vzťahy a práve tie boli kameňom úrazu. Spočiatku nevinný priateľský vzťah s kolegom vyústil do tajnej lásky. Stal sa pre ňu drogou, bez ktorej nedokázala žiť. Dávala mu veľmi veľa, ale on jej to nevracal. Pociťovala to ako krivdu a nespravodlivosť. Bolo pre ňu príliš ťažké povedať mu nie. Hnevala sa, ale nechcela sa s ním hádať. Radšej hnev prehltla v domnienke, že ho vnútorne spracuje. Tak veľmi po ňom túžila, že sa mu v plnej miere prispôsobovala. Časom si však začala všímať, že tento tajný vzťah pôsobil na ňu stále viac deštruktívnejšie. Pod tlakom rodinných povinností a dvojakého života sa dostávala do stavov podráždenosti a nervového vypätia. Cítila sa duševne ubolená a nevedela, ako z toho von.

Pomoc nakoniec prišla v podobe homeopatického lieku Sarsaparilla, ktorý som pre ňu vybrala na základe jej príbehu, jej osobnosti, povahy a fyzických príznakov. Vzhľadom na to, že homeopatia je celostná metóda liečby, účinok homeopatika sa prejaví na všetkých úrovniach človeka. Konkrétne tejto klientke pomohlo homeopatikum s chronickým zápalom močového mechúra, migrénami a zároveň v nej otvorilo potrebu vysporiadať sa s nezdravým vzťahom ku kolegovi.

Ako na akútny zápal močových ciest homeopaticky

Pri jednoduchých akútnych zápaloch močových ciest si môžete pomôcť homeopaticky aj sami jedným z nižšie uvedených homeopatík. Tie zodpovedajú najtypickejším a najčastejšie sa vyskytujúcim príznakom týchto akútnych problémov. Účinok správne vybratého homeopatika pocítite naozaj rýchlo, už do 3 – 6 hodín od začiatku užívania. Samozrejme v praxi ich používame omnoho viac.

Ak vaše príznaky ochorenia nezodpovedajú nižšie uvedeným popisom homeopatík alebo je váš problém chronický, to znamená, že trvá už dlhšie alebo sa často opakuje, obráťte sa na odborne vzdelaného homeopata, ktorý vhodné homeopatikum vyberie individuálne.

SARSAPARILLA

Homeopatikum Sarsaparilla je vhodné v prípade, ak je akútny zápal močových ciest sprevádzaný hojným močením a bolestivým pocitom pálenia hlavne na konci močenia, doslova pri posledných kvapkách moču. Bolestivé je aj nutkanie na močenie a v posledných kvapkách sa môžu objaviť stopy krvi. Pri močení v stoji môže byť bolesť menšia ako v sede.

CANTHARIS

Ak je pri zápale močových ciest najvýraznejším príznakom intenzívna pálivá bolesť prítomná počas celej doby močenia, pomôže vám homeopatikum Cantharis. Nutkanie na močenie je časté, no zakaždým odchádza len pár kvapiek moču. Pritom každá kvapka spôsobuje príšernú bolesť. Máte pocit, že  by sa vám veľmi uľavilo, ak by sa vám podarilo úplne vyprázdniť.

NUX VOMICA

Toto homeopatikum sa osvedčí v prípade, ak najvýraznejším príznakom zápalu bude neustále nutkanie na močenie s pocitom plnosti mechúra, ale odchádza len malé množstvo moču. Nástup prvých nepríjemných príznakov môže byť doprevádzaný zvýšenou citlivosťou na chlad a podráždenosťou. Stav sa výrazne zlepší teplom alebo teplým kúpeľom.

PETROSELINUM

Homeopatikum Petroselinum je vhodné v prípade akútneho zápalu, počas ktorého bude v popredí intenzívne svrbenie alebo dráždenie v močovej rúre. Nutkanie na močenie prichádza náhle, je veľmi intenzívne a môže spôsobovať bolesť vtedy, ak nie je možné sa ísť hneď vymočiť.

PULSATILLA

Na homeopatikum Pulsatilla myslite tiež v prípade nutkania na močenie, kedy sa moč len ťažko dá zadržať a môže ľahko dôjsť k jeho nechcenému úniku. Nutkanie prichádza už s prvou kvapkou v močovom mechúre. Bolesť je nepravidelná a narastá pri vypätí. To znamená, že čím viac sa močenie odkladá, tým je bolesť silnejšia. Žena je počas ochorenia viac sentimentálna, plačlivá, nechce byť sama a celkovo sa jej stav zlepší v prítomnosti partnera, ktorý ju podporí a uteší.

Autor: Mgr. Janette Bakajsová, SAKHom.

Foto: freepik.com

Článok bol publikovaný v časopise Slovenka – zdravie rodiny 11/2019.

5 komentárov. Leave new

 • Dobrý deň. Chcela by som Vás poprosiť o pomoc, mám maminu, ktorá je po mozgovej príhode. Už 5 rokov má permanentný katéter na moč. Trpí častými zápalmi močových ciest, musí byť hospitalizovaná, a brať ATB. Prosím Vás o radu, aké homeopatiká by jej mohli pomôcť. Veľmi pekne Vám ďakujem. Šárniková. Prajem pekný deň.

  Odpovedať
  • Dobrý deň pani Šárniková, skúste mamke podávať homeopatikum Staphysagria 9 CH. Prvý týždeň 2-krát denne a potom raz denne po dobu 2-3 týždňov. Jedna dávka homeopatika je jedna globulka. Ak by počas 2-3 týždňov nedošlo k zlepšeniu, napíšte mi prosím mail na adresu bakajsova@ahomeopatia.sk. S pozdravom. Janette Bakajsová.

   Odpovedať
 • Dobry den, chcela by som vas poprosit o radu. Mam 68 rokov, mavala som zapaly moc. ciest uz od puberty. Niekolkokrat liecena ATB, ale problemy ustupili az po uzivani homeopatik. Teraz ich mavam tiez, ale tak kazde 3-4 roky, vzdy pomohli homeopatika. Teraz som mala problemy v januari, ale nieco je ine ako predtym. Sice som sa dostala z tych bolesti, ale potom sa to zmenilo. Prislo k paleniu az ked som sa postavila. To trvalo niekolko dni. Potom zasa ked som cvicila jogu, stale sa to tak strieda. Niekedy mam 2-3 dni pokoj a zasa jeden den, skor pol dna, problem. Skusala som homeo aj blokurima, caje a pod. Mozte mi poradit co by pomohlo?
  Dakujem a prajem pekny den.

  Odpovedať
  • Dobrý deň, pomôcť Vám môže homeopatikum vybraté individuálne pre Vás a keďže problém je chronický a opakuje sa, dôležité je vziať pri jeho výbere do úvahy nielen príznaky, akým sa prejavuje, ale aj Vašu povahu a osobnosť. Práve týmto celostným prístupom dosahujeme v homeopatickej liečbe najlepšie výsledky. Preto to odporúčam riešiť s homeopatom. Môžete mi napísať viac do mailu. S pozdravom Janette Bakajsová.

   Odpovedať
 • Dobrý deň, po opakovaných zápaloch močových ciest už som zúfalá. Homeopatiu poznám, dôverujem pre ide otázka. Čo by ste odporučili ak sa pálenie dostavuje pri konci močenia? Ďakujem. Som senior.

  Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Homeopatická lekárnička cestovateľa
Nasledujúci článok
Tréma – nevítaný návštevník
Menu