Tréma – nevítaný návštevník

  1. Domov
  2. Homeopatické rady
  3. Tréma – nevítaný návštevník

Tréma je ako nevítaný návštevník. V rôznych podobách prichádza práve vtedy, keď ju najmenej potrebujeme. Dobrým príkladom je tréma pred skúškou.

Tréma pred skúškou

Skúšky vedia byť riadnym postrachom a psychicky dajú zabrať nejednému študentovi. Maturita či štátnica, nikto nezapochybuje, že je to jedno zo životných období, počas ktorého je naša nervová sústava vystavená nadmernej záťaži. A čo horšie sa môže stať na skúške, ako dostať „okno“. Možno to poznáte, tréma a nervozita vás ovládne natoľko, že doslova znemožní predviesť to, čo viete.

Tréma počas písomnej skúšky

Najpoužívanejšie homeopatiká na trému

Pomôcť v takýchto prípadoch môže účinne homeopatia. Ako? Upokojí nervy, rozjasní myseľ a vy sa tak budete vedieť lepšie sústrediť na to, čo treba povedať alebo napísať.

GELSEMIUM SEMPERVIVENS

Je vhodné pre tých, ktorých tréma a strach doslova paralyzuje. Človek proste len nehybne sedí a má okno, nedokáže jasne myslieť ani sa sústrediť. Má pocit, že nenapíše ani slovo. Zo strachu sa môže až triasť akoby mal zimnicu. Objaviť sa môžu bolesti hlavy, kŕče v bruchu, hnačka i časté močenie.

ARGENTUM NITRICUM

Hodí sa pre nervóznych ľudí, ktorí od nervozity a z trémy pobehávajú hore dole, nedokážu pokojne obsedieť, zmätkujú, sú chaotickí, veci im padajú z ruky. Píšu jedno cez druhé, škrtajú a prepisujú. Jednoducho chaos v hlave. Tento stav môžu sprevádzať kŕče v bruchu a hnačka.

SILICEA

Je vhodná pri tréme z vystupovania pred divákmi, v prípade maturít pred komisiou skúšajúcich. Človek je plachý, zároveň tvrdohlavý a má silné obavy, či všetko dobre dopadne. Má strach z neúspechu, aj napriek tomu, že sa poctivo učil a vie to. Pochybuje o sebe, či to zvládne, lebo si málo verí. I napriek tomu, že jeho hodnotenie býva výborné, má strach zo zlej známky. Typická je bolesť hlavy, brucha a výdatné potenie nôh a rúk.

IGNATIA AMARA

Je prvou voľbou pri tréme, ak máte pocit, akoby by ste v hrdle mali knedlík, ktorý vám bráni rozprávať. Chcete sa vyjadriť, ale pre stiahnuté hrdlo to jednoducho nejde. Úzkosť môže byť pociťovaná aj v hrudníku s potrebou nadýchnuť sa. Stav môže doprevádzať nespavosť.

Dávkovanie

Homeopatikum v potencii 30 CH môžete začať užívať už pár dní pred skúškou, ak začnete pociťovať nervozitu a trému, ktorá vám bude brániť v koncentrácii a učení. Dávkovať si ho môžete 1-3 krát do dňa. Jedna dávka je jedna globulka. V deň skúšky môžete užívať homeopatikum podľa potreby aj každú polhodinu až hodinu.

Autor: Janette Bakajsová│Foto: freepik.com

Článok bol publikovaný v HOMEO magazíne 1/2019.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Zápal močových ciest
Nasledujúci článok
Homeopatia a problémy pri nástupe do škôlky – 1.časť
Menu