Homeopatické lieky je možné pri jednoduchých akútnych ochoreniach alebo zraneniach aplikovať aj bez základného homeopatického vzdelania a bez homeopata za pomoci dostupných homeopatických príručiek. ►
V nich sú stručne opísané základné homeopatické lieky spolu s doporučenými indikáciami pre akútne stavy a spôsobom podávania.
„Ale veď tá Chamomilla, čo mi poradila kamarátka na koliku, vôbec nezabrala. Homeopatia nefunguje.“ A máte pravdu. Takto homeopatia nefunguje. V homeopatii neplatí zásada, že to čo pomohlo známemu s tým istým problémom, pomôže i Vám. Pri predpísaní lieku sa riadime vždy individuálnymi príznakmi pacienta, všímame si všetky zmeny na úrovni tela i psychiky, pozorujeme, čím sa jeho zdravotný stav zlepší a zhorší, ako reaguje na teplotné zmeny. Chamomillu predpíšeme vtedy, ak je dieťa zúrivé, agresívne, plače tak, že až ryčí, a mierne sa zlepší jedine vtedy, keď je nosené na rukách v rýchlom tempe. Ale ak dieťaťu pomáha, keď mu nôžky tlačíme na bruško alebo keď mu ho jemne masírujeme alebo keď sa ohýba dozadu, vtedy na koliku zaberú iné lieky.
Homeopatické lieky v lekárni
V lekárňach sa zas bežne stretávame s polykomponentnými (viaczložkovými) homeopatickými prípravkami, najčastejšie od výrobcov Boiron alebo Heel, ktoré majú svoje doporučené indikácie. Jednotlivé homeopatiká sú v prípravkoch zastúpené v nižších potenciách a ich zloženie zodpovedá najbežnejším príznakom ochorenia, na ktoré sú určené. V prípade, že sa po užívaní takéhoto viaczložkového prípravku Váš akútny stav do 2 dní nezlepšil, znamená to, že na vyliečenie potrebujete homeopatický liek, ktorý nie je súčasťou tohto prípravku. Inak povedané, Vaše príznaky ochorenia nie sú podobné príznakom žiadneho homeopatického lieku v prípravku. Ohľadne výberu správneho homeopatického lieku sa v takom prípade poraďte s klasickým homeopatom.
Foto: pixabay.com