K tomu, aby ľudské telo prežilo, sú na útoky baktérií, vírusov, jedov, alergénov a stresu z okolia vyvinuté jemné obranné mechanizmy tela. ►
Telo vyvolá horúčku a zápal na zničenie a izoláciu nepriateľských votrelcov. Začne produkovať hlieny, aby sa zbavilo odumretých vírusov a bielych krviniek. Používa bolesť, aby obrátilo našu pozornosť na poranenú alebo oslabenú časť tela.
Obranné mechanizmy tela prichádzajú automaticky
Táto imunitná reakcia nie je riadená. Človek nepotrebuje dať vedome telu signál k tomu, aby sa bránilo a liečilo. Reakcia prichádza automaticky. Je to múdrosť tela, s ktorou sa rodíme. Telo presne vie, ako sa má chrániť pred chorobami, ako sa vyliečiť zo zranenia. Príznaky ochorenia sú v skutočnosti len odozva a snaha organizmu brániť sa a liečiť, vyvážiť nimi narušenú rovnováhu.
Akýmikoľvek zásahmi do tohto prirodzeného procesu dochádza k postupnému úpadku organizmu a spolu s ním rastie možnosť vzniku vážnejších, chronických až život ohrozujúcich ochorení.
Liečba ochorenia a obranné mechanizmy tela
Liečebné metódy, ktoré chorobné prejavy organizmu rôznym spôsobom potláčajú, sú síce z krátkodobého pohľadu úspešné, ich účinnosť však netrvá dlho a telo nám po čase prezradí, že sme sa ich potlačením skutočne nevyliečili. Napríklad voľne dostupné lieky na nádchu môžu dočasne zastaviť výtok z nosa. Skutočne však pôsobia tak, že znižujú schopnosť tela k tvorbe hlienu. To má za následok potlačenie snahy tela eliminovať a vylúčiť pôvodcu nákazy von. No telo je natoľko adaptabilné, že si za pomoci vlastných obranných mechanizmov neustále nachádza primeraný spôsob a cestu, ako ho eliminovať. Postupuje pritom od najperiférnejších oblastí tela, od tých najmenej život ohrozujúcich až po tie najhlbšie, život už viac alebo menej ohrozujúce. Preto často vidíme, že hoci liek pomohol nádchu zastaviť, jeho vedľajším účinkom bolo objavenie sa nových príznakov v podobe upchania priedušiek hlienmi, bolesť hlavy, únava. Tie už v konečnom dôsledku môžu byť viac problémové, ako pôvodný výtok z nosa.
Poznanie múdrosti tela a jeho prirodzených pochodov je preto veľmi dôležité pre každého, kto má záujem na svojom skutočnom vyliečení.
Obranné mechanizmy tela a homeopatia
I keď príznaky ochorenia sú to najlepšie, čo práve telo podniká na svoju ochranu, nebýva stále účinné ho ponechať v samoliečbe. V mnohých prípadoch mu už dochádzajú sily, ako keď ideme dlho do kopca a nevládzeme držať tempo, akým sme išli na začiatku alebo zastaneme a potrebujeme postrčiť. V tomto bode je vhodné poskytnúť mu adekvátnu starostlivosť z oblasti výživy a prírodnej liečby. Správne vybraný homeopatický liek človeka akoby „nakopne“ a dodá telu impulz, čím prirodzenou cestou podporí a posilní jeho vlastnú snahu o nastolenie stratenej rovnováhy.
Výber homeopatika podlieha v prvom rade základnému princípu liečby – princípu podobnosti. To v praxi znamená, že homeopat predpisuje klientovi homeopatikum, ktorého príznaky sú čo najviac podobné jeho aktuálnemu stavu a individuálnym príznakom.
Janette Bakajsová
Foto: pixabay.com