O syndróme ADHD

  1. Domov
  2. Deti
  3. O syndróme ADHD

Impulzívne, nepokojné, emočne labilné, v kolektíve neprispôsobivé a vzdorovité deti s nízkou schopnosťou sebaovládania a sebadisciplíny, laickým okom často považované za nevychované či neposlušné. No nie vždy je problém vo výchove. Reč je o syndróme ADHD, v súčasnosti najčastejšou diagnostikovanou psychickou poruchou u detí.

Existuje niekoľko spôsobov, ako zlepšiť ich celkový stav. Okrem klasických prístupov sú v hre tiež alternatívne spôsoby terapie, medzi ktoré sa s veľmi dobrými výsledkami radí aj homeopatia a v tomto článku sa na ňu pozrieme hneď z viacerých uhlov pohľadu.  

Čo hovoria odborné štúdie

Za posledných dvadsať rokov bolo v oblasti homeopatie zrealizovaných niekoľko štúdií, ktoré potvrdili priaznivý vplyv homeopatickej terapie u detí so syndrómom ADHD.1 Spomeniem napríklad štúdiu, ktorá bola realizovaná na pôde Medicínskej univerzitnej detskej kliniky v Berne v spolupráci s KIKOM (Kolegiálny úrad pre komplementárnu medicínu univerzity v Berne) a ktorá dokazuje účinnosť homeopatík pri liečbe ADHD symptómov u detí. Príznaky ako hyperaktivita, impulzívnosť, plachosť, bojazlivosť alebo úzkosť sa počas homeopatickej terapie zmiernili o 37 až 63 %, zlepšila sa pozornosť detí na vyučovaní a celkový pozitívny účinok terapie pretrvával dlhodobo.2  Pri konvenčnej liečbe veľa detí užíva lieky s obsahom látok, ktoré vplývajú na psychiku a môžu vyvolať vedľajšie účinky. Naproti tomu predstavuje homeopatia pre rodičov ADHD detí účinnú a prospešnú alternatívu bez rizík.3  

Čo nájdete na internete

V snahe pomôcť svojmu hyperaktívnemu a nepozornému dieťaťu sa mnohé mamičky dnes obracajú na internet, kde hľadajú potrebné informácie a odporúčania ohľadne užívania homeopatík, aby sami mohli vyskúšať priaznivý účinok tejto bezpečnej celostnej liečby.

Google ponúka široký výber článkov, príspevkov s tipmi a opismi homeopatík.

Pravdou však je, že ide o jednostranné informácie. Rovnako treba vziať do úvahy fakt, že už tento samotný prístup je laický a naráža na jedno dôležité úskalie. Všetky tieto dobre mienené rady sa nesú v duchu všeobecných odporúčaní a majú len informatívny charakter, čo je v kontraste s celostným prístupom homeopatie.

ADHD

Jedným z často uvádzaných homeopatík je napríklad Tubercullinum. Význam tohto homeopatika u detí s ADHD je skutočne nepopierateľný.

Pre Tubercullinum je typická hyperaktivita, vnútorná nespokojnosť a neustála túžba po zmene. Tieto deti nevydržia dlho na jednom mieste, majú problémy so sústredením, sú hyperaktívne, hlučné a tvrdohlavé. Dokážu byť nadmieru drzé, zlomyseľné a provokatívne. V kolektíve sú ťažšie zvládnuteľné, vzdorujú, ľahko sa nahnevajú. Majú sklon hádzať a rozbíjať predmety, biť ostatných. Na fyzickej úrovni ich trápia časté prechladnutia, chronický kašeľ, zápaly priedušiek a pľúc. Ak sa Tubercullinum podá takémuto dieťaťu v duchu základného princípu podobnosti, môže pôsobiť ako malý zázrak.

Lenže pod tento opis príznakov a správania spadá veľké množstvo detí s problémom ADHD a rovnako podobné príznaky nájdeme aj u iných homeopatík.

Okrem Tubercullina natrafíte pri surfovaní aj na Stramonium, konkrétne v súvislosti s ADHD a nočnými desmi, taktiež na Coffea cruda v súvislosti s nespavosťou a excitovanou mysľou a na Tarantula hispanica, homeopatikum, ktoré sa hodí pre nepokojné, zlomyseľné a extrémne hyperaktívne deti. Hyperaktivita s prvkami zlomyseľnosti je charakteristická nielen pre Tubercullinum, ale aj pre všetky homeopatiká zo skupiny pavúkov a konkrétne Tarantula hispanica je jej hlavným predstaviteľom, zároveň najznámejším z nich.

Preto nestačia k predpisu Tubercullina, Tarantuly, Stramonia alebo Coffey crudy len ich hlavné charakteristické znaky, ako je tomu v akútnej homeopatii. Dôležité je zohľadniť každý jeden prípad samostatne, dôkladne ho analyzovať, rovnako dôkladne porovnať medzi sebou homeopatiká, ktoré vykazujú podobnosť s prípadom a povedzme si úprimne… bez potrebného vzdelania a skúseností je to viac menej nemožné.

Čo prináša homeopatická prax

K deťom s ADHD syndrómom pristupujeme rovnako ako k deťom s inými zdravotnými ťažkosťami. Počas homeopatickej konzultácie sa snažíme zistiť, v čom je dieťa iné ako ostatné deti s rovnakým problémom. V prípade ADHD syndrómu nás teda zaujíma, čím sa dieťa odlišuje od iných detí s ADHD. Inými slovami zameriavame sa na jeho jedinečné prejavy a príznaky nepozornosti, hyperaktivity, úzkosti alebo porúch spánku.

Ďalším z faktorov dôležitých pre výber homeopatika je situácia alebo obdobie, kedy problém vznikol.

Spúšťačom môže byť komplikovaný priebeh pôrodu, prežitá trauma alebo zmena, ktorá významne zasiahla do života dieťaťa. Odborníci dnes tvrdia, že syndróm ADHD nespúšťa len jeden faktor, ale viacero. Podľa aktuálnych výskumov sa na jeho vzniku podieľa vo významnej miere genetika, prenatálny vývin, samotný pôrod a rovnako aj vplyv prostredia, čo môžeme potvrdiť aj z našej praxe. Homeopat všetky tieto faktory zohľadňuje a spolu s jedinečnosťou a osobnosťou dieťaťa vyberá najvhodnejšie homeopatikum.

Z vyššie uvedených dôvodov je skutočne veľmi ťažké, skôr nereálne s istotou predpovedať, ktoré homeopatické lieky by mohli byť pre dieťa vhodné. Homeopatická terapia pri probléme so správaním a hyperaktivite je proces, počas ktorého dochádza k očakávanej zmene pozvoľna, najčastejšie v priebehu 3 – 4 mesiacov. Chce to jednoducho čas, trpezlivosť a spoluprácu s homeopatom.

Janette Bakajsová

Zdroje:

  1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17227746/
  2. https://link.springer.com/article/10.1007/s00431-005-1735-7
  3. https://www.dzvhae.de/homoeopathie-presse/forschung-1-124/studien-1-125/doppelblindstudien-1-128/-1-574.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Môj hlavný problém je vzťah so synom
Nasledujúci článok
Chorinoretinopatia a homeopatická liečba
Menu