Chorinoretinopatia a homeopatická liečba

 1. Domov
 2. Chronické problémy
 3. Chorinoretinopatia a homeopatická liečba

Chorioretinopatia je zriedkavý očný problém. Ide o nahromadenie kvapaliny pod sietnicou, čo má za následok zhoršenie zraku.

Štandardne sa to lieči betablokátormi, ktoré sú napríklad v období tehotenstva kontraindikované. Alternatívou je laserové ošetrenie, ale to prichádza do úvahy najskôr po pôrode.

Spomínam to preto, lebo presne takýto prípad som riešila pred dvoma rokmi. Bola to vtedy moja prvá skúsenosť s chorinoretinopatiou. Kontaktovala ma klientka, ktorá mala s týmto problémom postihnuté ľavé oko. Videla naň skreslene, akoby tam bol bledý flek. Prekážalo jej to pri bežných činnostiach, ale najviac pri šoférovaní. Prvé dve odporúčané homeopatiká priniesli len čiastočné zlepšenie a problém nadobro odišiel po podaní Apis mellifica.

Ďalší prípad chorinoretinopatie

V praxi som sa s chorinoretinopatiou stretla znovu minulý rok u klienta v stredných rokoch. Prvé problémy s okom sa uňho začali objavovať pred troma rokmi a za posledný rok sa pravé oko zhoršilo natoľko, že takmer prišiel o zrak. Pracoval ako IT špecialista a kvôli tomu musel prestať vykonávať svoju prácu. Lekári skonštatovali, že ide o chronický problém a nedávali nádej na vyliečenie.

Z hľadiska homeopatie ma zaujímalo, čo sa dialo v období, kedy sa problém začal prejavovať.

„Prežíval som silný stres. Začal som pracovať v novej firme na oddelení technickej podpory a cítil som sa neustále pod tlakom. Bola to tvrdá práca. Nezaučili ma dostatočne a tak som musel pracovať aj cez víkendy. Kolegovia mi nepomáhali. Som perfekcionista, vždy som sa snažil vykonávať prácu dokonale, na 100 %. Robil som práce navyše, bral som na seba viac a viac zodpovednosti, ale nebol som za to ocenený. Jednoducho sa to odo mňa očakávalo. Všetci sme boli pod vysokým tlakom. V období covidu sa to zhoršilo. Bolo príliš veľa práce a málo ľudí. Len makáš a makáš a nikdy nie je dosť.“

Z rozhovoru vyplynulo, že klient nebol šťastný už od začiatku pôsobenia vo firme a snažil sa nájsť novú prácu. No ako sám povedal, „je nemožné nájsť si novú prácu a zároveň ostať trčať v tej firme a pokiaľ nemám ďalšiu prácu, nemôžem odísť.“

Kvôli zodpovednosti za finančné zabezpečenie rodiny zotrvával v situácii, v ktorej sa cítil nespokojný, nešťastný. Nevidel z nej žiadne východisko. Pritom veril, že ak bude tvrdo pracovať a robiť všetko správne, bude mať lepšiu budúcnosť. Aj sa stal najlepším pracovníkom v tíme a dotiahol to až na technického lídra. Len vďaka nemu získal tím najvyššie ohodnotenie. To malo za následok, že sa od nich stále viac a viac očakávalo. Nesmeli urobiť žiadnu chybu, všetko bolo monitorované.

muž

Ako dlho vydrží človek fungovať pod takýmto enormným tlakom?

Najčastejšie dovtedy, pokiaľ sa o slovo neprihlásia zdravotné problémy. Práve tie dostali tohto zodpovedného chlapíka z patovej situácie. Človek by čakal, že uvoľnením stresu sa postupne dajú do poriadku aj oči. Ale nedialo sa tak, pretože príčinou nebol samotný stres, ale vnútorné naladenie klienta.

V duchu základného princípu homeopatie „podobné sa lieči podobným“ som klientovi vybrala homeopatikum Osmium metallicum, ktoré najviac zodpovedalo jeho osobnosti a stavu a trpezlivo som čakala na jeho reakciu.

O tri mesiace neskôr

Klient mi napísal správu: „Dnes som bol v nemocnici na kontrole a je tam výrazné zlepšenie. Pravé oko mám už úplne čisté a ľavé je tiež na dobrej ceste. Už to ani nediagnostikovali ako chronickú centrálnu chorinoretinopatiu. Zlepšenie som si všimol hneď po druhej dávke homeopatika. Prejavilo sa v tom, že som dlhší čas toleroval prácu na počítači.“

O ďalšie tri mesiace sú oči úplne zdravé. Klient si medzitým našiel novú prácu, v ktorej sa cíti spokojný a šťastný.

2 komentáre. Leave new

 • Eva Sklenář
  20. júla 2022 14:27

  Názov choroby je krkolomný, uf, človeku sa to ťažko číta. Počula som ho prvýkrát. Žasnem, ako homeopatia krásne pomáha. To je úžasné, teším sa s vami z tak krásnych úspechov. Gratulujem a ďakujem Janettke za jej nádhernu prácu a tiež gratulujem uzdraveným.

  Odpovedať
  • Janette Bakajsová
   31. júla 2022 11:26

   Pani Eva, ďakujem veľmi pekne za reakciu. Mňa samu ani po rokoch neprestáva fascinovať, ako homeopatia dokáže pomôcť.

   Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
O syndróme ADHD
Nasledujúci článok
Natrium muriaticum a senná nádcha
Menu