Kašeľ, prechladnutie, virózy

  1. Domov
  2. Homeopatické rady
  3. Kašeľ, prechladnutie, virózy
Kašeľ a prechladnutie

Tipy pre homeopatickú samoliečbu

Jednoduché akútne prechladnutie, kašeľ alebo virózu môžete vyliečiť homeopaticky aj samy. Pod akútnymi chorobami myslíme také, ktoré netrvajú dlho a neopakujú sa často.

Pri správne vybratom homeopatiku dochádza k zlepšeniu zdravotného stavu už počas prvých 3 až 6 hodín v závislosti od toho, v akom štádiu prechladnutia ho začneme podávať. Samozrejme, aj v tomto prípade je potrebné vybrať homeopatikum čo najpresnejšie.

Všímajte si preto všetko, čo príznaky prechladnutia a kašľa ovplyvní. Môže to byť napríklad studená voda, ktorá zmierni dráždenie na kašeľ alebo čerstvý, chladnejší vzduch, ktorý uvoľní upchatý nos. Pozorujte vplyvy počasia, teplotné zmeny, polohy počas ležania, spánku a tiež pohybové činnosti, do akej miery stav choroby zlepšia alebo zhoršia.

Prechladnutie a viróza

Na začiatku vírusových ochorení a prechladnutia, kedy príznaky bývajú ešte nešpecifické, je užitočné homeopatikum FERRUM PHOSPHORICUM. Použiť ho môžete v prípade, keď na dieťa evidentne niečo lezie, má menej energie, je mrzuté, unavené, len polihuje a má zvýšenú teplotu.

prechladnutie a chrípka u detí

Rovnako vhodné je na začiatku ochorenia ACONITUM NAPELLUS, pre ktoré je typický rýchly nástup horúčky, prechladenia, nádchy alebo kašľa doslova z plného zdravia potom, ako bolo dieťa prefúknuté chladným severným vetrom. S prvými príznakmi ochorenia prichádza aj zvýšený smäd. Stav sa zlepší vplyvom čerstvého chladnejšieho vzduchu.

Ak sa nachladenie prejavuje plným nosom, že dieťa ním ledva dokáže dýchať a hustými, lepkavými hlienmi žltozelenej farby, ktoré je ťažko vyfúkať alebo odsať, skúste podávať KALIUM BICHROMICUM. Hlieny môžu počas spánku zatekať do nosohltana, čo spôsobí dráždenie na kašeľ alebo zasychávajú v nosnej dutine.

V prípade, že choré dieťa je umrnčané, plačlivé, nie je vôbec smädné, preto odmieta piť, nechce byť samo, chce sa viac nosiť a dožaduje sa väčšej pozornosti zo strany mamky, siahnite po homeopatiku PULSATILLA. Pre toto homeopatikum je charakteristická nádcha s hustejším žltým hlienom a suchým kašľom najmä večer a v noci, ktorý spôsobuje hlien zatekajúci do nosohltana. Správnosť výberu si u Pulsatilly ľahko overíte tým, že necháte v miestnosti pootvorené okno a budete pozorovať stav dieťaťa. Podobne ako pre Aconitum aj pre Pulsatillu je typické, že všetky príznaky ochorenia sa zlepšia pôsobením chladného čerstvého vzduchu.

Kašeľ

Na liečbu akútneho a nekomplikovaného kašľa môžete použiť jedno z uvedených homeopatík. Pri výbere sa riaďte predovšetkým podobnosťou medzi jeho opisom a príznakmi ochorenia u dieťaťa. V homeopatickej praxi ich používame omnoho viac, preto ak ani jedno z uvedených nezodpovedá príznakom chorého dieťaťa, odporúčam výber vhodného homeopatika konzultovať s homeopatom. Ďalšou možnosťou je absolvovať certifikovaný kurz homeopatie pre domácu samoliečbu.

Homeopatické lieky

ACONITUM NAPELLUS – suchý, dráždivý kašeľ, ktorý sa objavil náhle z plného zdravia počas dňa po pobyte vonku za studeného vetra.

BRYONIA ALBA – suchý kašeľ, ktorý je intenzívnejší počas pohybu; zlepšenie prináša kľud a sprievodným znakom je výrazný smäd na studenú alebo letnú vodu, ktorá dráždivý kašeľ zlepší.

CAUSTICUM – dráždivý kašeľ alebo zachrípnutie, ktorý sa výrazne zlepší studenými nápojmi a pôsobením vlhka, buď v daždivom počasí alebo počas kúpania vo vani.

PHOSPHORUS – suchý, dráždivý kašeľ so zachrípnutím; zhoršenie večer alebo skoro ráno, dýchaním chladného vzduchu a rozprávaním; zlepšenie v teplej miestnosti a pitím studeného nápoja; dieťa môže byť počas choroby doslova nalepené na mamke, nepohne sa od nej ani na krok.

PULSATILLA – suchý kašeľ večer a v noci, vlhký ráno pri zobudení; zhoršenie v ľahu a teplej nevetranej miestnosti; zlepšenie chladným čerstvým vzduchom, posadením, ležaním s vyvýšenou hlavou; dieťa počas ochorenia nemá smäd, je plačlivé a chce sa viac nosiť na rukách.

RHUS TOXICODENDRON – suchý kašeľ, ktorý sa zhoršuje počas spánku, ležania alebo sedenia, naopak pohybom sa výrazne zlepší; počas choroby je dieťa viac neposedné ako za normálnych okolností; zhoršenie v chladnom vlhkom počasí; zlepšenie teplým nápojom.

SPONGIA – suchý, štekavý kašeľ pripomínajúci rezanie pílkou budí dieťa zo spánku, najmä okolo polnoci; zhoršenie chladným vzduchom a studenými nápojmi; výrazné zlepšenie teplým nápojom.  

Dávkovanie

Homeopatikum podávajte v potencii 30 CH počas prvého dňa každé 2 hodiny. Každým ďalším dňom a zlepšením zdravotného stavu intervaly podávania predlžujte.

V prípade, že sa stav maximálne do 36 hodín nezlepší, obráťte sa na lekára alebo vyškoleného homeopata.

Janette Bakajsová

Článok bol v upravenej podobe publikovaný v časopise Dieťa č. 12-1/2020

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Tehotenstvo a príprava na pôrod
Nasledujúci článok
Oslabená imunita a zvýšená chorobnosť
Menu