Tehotenstvo a príprava na pôrod

  1. Domov
  2. Homeopatické rady
  3. Tehotenstvo a príprava na pôrod
Tehotenstvo a pôrod

Tehotenstvo vnímame ako jedno z najkrajších období v živote ženy. Nezabudnuteľné okamihy oslavy nového života prinášajú so sebou vlnu emócií, radosti aj očakávania, kedy si prajeme, aby to pre obe strany dopadlo čo najideálnejšie. V tomto obzvlášť citlivom období podáva homeopatia pomocnú ruku budúcim mamičkám na celom svete už viac ako dvesto rokov.

Rozhodujúcim faktorom je v prvom rade bezpečnosť. Na túto prírodnú metódu liečby sa ženy v období tehotenstva obracajú najčastejšie práve kvôli tomu, že pôsobí jemne a prirodzene v súlade s organizmom a preto nespôsobuje vedľajšie účinky, ako ich poznáme z konvenčnej medicíny.

Homeopatia a tehotenstvo

Užívanie homeopatík je bezpečné pre tehotnú ženu aj dieťatko.

Homeopatiu možno použiť skutočne pri širokej škále problémov spojených s obdobím tehotenstva a pôrodu. Sú to predovšetkým tráviace problémy, bolesti a nestabilita panvy, kŕčové žily, hemoroidy, opuchy, pôrodné a popôrodné bolesti, nepostupujúci pôrod, bolesti hlavy, depresia, strach či psychické ťažkosti. Dôležité je obrátiť sa na odborníka, vyškoleného homeopata, ktorý vám bude vedieť poradiť a vybrať homeopatikum individuálne pre vaše potreby. U ľahších problémov si môžete nájsť vhodné homeopatikum aj sami podľa vašich konkrétnych príznakov. Účinok správne vybratého homeopatika pocítite rýchlo, spravidla už do prvých 6 – 12 hodín, pri akútnych stavoch už do niekoľkých minút od podania prvej dávky.  

Tehotenská nevoľnosť

Medzi najčastejšie problémy, ktoré dokážu poriadne znepríjemniť tehotenstvo v jeho prvých mesiacoch, patria nevoľnosť, vracanie a citlivosť na pachy. V závislosti od príznakov, akými sa u vás tento diskomfort prejavuje, si môžete sami vybrať a užiť jedno z uvedených homeopatík.

tehotenská nevoľnosť

SEPIA je vhodná pre ženy, ktoré nevoľnosť pociťujú už od samého rána. Sú z toho veľmi podráždené a nepríjemné na svojich blízkych a akýkoľvek pokus o útechu v nich vyvolá odpor. Stav sa zhoršuje, ak jedlo vidia, cítia alebo naň myslia. Často majú averziu k mäsu. Môžu byť citlivé aj na telesný pach svojho partnera alebo iných ľudí. Preto budú mať problém pri cestovaní verejnou dopravou alebo počas návštevy kina. V žalúdku majú pocit prázdnoty, ktorý pretrváva neustále aj po najedení. Typická je veľká chuť na kyslé potraviny.

Podráždenosťou a hnevom sa počas nevoľnosti prejavuje aj NUX VOMICA. Toto homeopatikum je vhodné pre ženy, ktoré okrem nevoľnosti spojenou často so silným pocitom na vracanie, majú tiež problém so zápchou. Podobne ako u Sepie, aj u Nux vomicy sa nevoľnosť objavuje skoro ráno po prebudení. Nepríjemný pocit pomôže zahnať malé sústo jedla ešte pred postavením sa z postele. Dve až tri hodiny po jedle sa však môže v oblasti brucha objaviť tlak a napätie, čo núti ženu k uvoľňovaniu oblečenia.  

Ak nevoľnosť a vracanie pretrváva nepretržite celý deň a takmer pri každom pohybe, s veľkou pravdepodobnosťou pomôže homeopatikum TABACUM. Po vyvracaní sa nevoľnosť v tomto prípade nachvíľu zlepší, no po chvíli je späť. Tabacum má počas nevoľnosti typický pocit, akoby žalúdok bol uvoľnený, až voľne visel. Celkovo sa tento nepríjemný stav zlepšuje na čerstvom vzduchu.

Aj pre homeopatikum IPECACUANHA je typická neustála nevoľnosť s častým vracaním, ale na rozdiel od Tabaca sa stav napriek opakovanému vracaniu ani nachvíľu nezlepší. To môže doviesť ženu až k fyzickému vyčerpaniu a následnej ospalosti. Charakteristickým príznakom pri tráviacich problémoch Ipecacuanhy je čistý, nepovlečený jazyk a zvýšené slinenie.

Na homeopatikum COLCHICUM myslite v prípade, ak nevoľnosť vyvoláva vôňa jedla, najmä mastného mäsa alebo už samotná myšlienka na jedlo. Môže ísť až o extrémnu averziu k jedlu. Stav sa zhorší najmä počas jazdy v aute a zlepší sa predkláňaním.

V súvislosti s averziou k mastným jedlám je potrebné spomenúť ešte homeopatikum PULSATILLA,u ktorého je práve točasto vyvolávajúcou príčinou nevoľnosti a vracania v tehotenstve. Hodí sa pre citlivé a plačlivé ženy, ktoré hľadajú útechu aj oporu u svojho partnera. Ráno sa zobúdzajú so suchosťou v ústach, no napriek tomu nemajú smäd. Môžu mať pocit, akoby jedlo uviazlo nestrávené nad žalúdkom alebo akoby v žalúdku mali kameň. Stav nevoľnosti sa výrazne zlepší dýchaním čerstvého chladnejšieho vzduchu, preto neraz nechávajú otvorené okná po celý deň aj v zime.

Tehotenstvo a pálenie záhy

Nakoľko bežne dostupné lieky na zmiernenie prejavov pálenia záhy nie sú pre tehotenstvo bezpečné, je tu homeopatická pomoc obzvlášť vítaná. Pri pálení záhy spojenej s grganím a veľmi kyslým refluxom, ktoré sa objavujú najmä večer pred spaním, je vhodná ROBINIA. Homeopatikum MERCURIUS SOLUBILIS pomôže v prípade, ak pálenie záhy bude horšie v noci, navyše sprevádzané zvýšeným slinením a zápachom z úst. Môže byť tiež prítomné zvýšené grganie. Ak sa pálenie záhy objavuje spolu s grganím a nafukovaním najviac poobede, použite homeopatikum LYCOPODIUM. Homeopatikum NUX VOMICA sa zas osvedčí v prípade, kedy pálenie záhy prichádza po nadmernom jedení alebo nevhodnej kombinácii potravín. Spomeniem ešte NATRIUM PHOSPHORICUM, ktoré môže byť užitočné vtedy, ak je pálenie záhy veľmi silné a spojené so žltým povlakom na jazyku.

tehotná žena

Tehotensto a nízke hodnoty železa

Nedostatok železa v krvi je ďalším bežným problémom, ktorý môže tehotenstvo znepríjemniť. Prejaví sa hlavne silnou únavou alebo závratmi. Okrem zaradenia vitamínu C, ktorý je potrebný pre lepšie vstrebávanie železa či kyseliny listovej do stravy, sa v rámci homeopatie odporúča používať denne FERRUM PHOSPHORICUM 9 CH. Ako hovoria skúsenosti mnohých žien, už po krátkom čase užívania tohto homeopatika únava ustúpila a hodnoty železa v krvi boli v poriadku. Samozrejme, ak sa spolu s anémiou vyskytujú aj iné zdravotné problémy, ktoré môžu zdravotný stav komplikovať, je potrebné správny výber homeopatika konzultovať s odborníkom.

Užívanie homeopatík v záverečnej fáze tehotenstva znižuje riziko komplikácií pri pôrode o takmer 30% a zároveň skracuje jeho dĺžku o viac ako tri hodiny.1

Úzkosť a strach z pôrodu

Ako dieťa v brušku rastie a tehotenstvo sa pomaly blíži ku svojmu koncu, môžu na scénu vstúpiť myšlienky strachu a úzkosti. Všetko, čo prežíva budúca mamička, prežíva s ňou jej dieťa. Ak sa bojí, bojí sa rovnako aj dieťa. Preto homeopatiou pomáhame v týchto prípadoch dvojnásobne. Najčastejšie sú v prípadoch neprimeraného strachu indikované homeopatiká Aconitum, Gelsemium a Cimicifuga.

Ak má žena silný strach z toho, že pri pôrode zomrie ona alebo jej dieťa, pomôže ACONITUM NAPELLUS. Homeopatikum GELSEMIUM je užitočné v prípade, ak žena pociťuje úzkosť z očakávania pôrodu, ktorá ju oslabuje a paralyzuje do takej miery, až zabrzdí proces narodenia sa dieťaťa a dôjde tak ku prenášaniu.

Obavy o seba a dieťa neprežívajú len prvorodičky, ale aj ženy, ktoré mali napríklad zlú skúsenosť s prvým pôrodom alebo potratom. Ako sa pôrod blíži, traumatické spomienky sa vracajú a bránia otvoreniu sa. Žena prežíva obrovský strach, ktorý môže prejsť až do hysterického správania. Niekoľko dávok homeopatika CIMICIFUGA jej pomôže po fyzickej aj psychickej stránke.

Homeopatický balíček ku pôrodu

Dnes už vieme, že to, ako dieťa prežije prenatálne obdobie a pôrod, ovplyvní celý jeho ďalší život. Cestu na svet môžu skomplikovať rôzne okolnosti a pokiaľ vyslovene nie je potrebný lekársky zásah, je dobré mať so sebou v zálohe homeopatický balíček. Ten vám pomôže v prípade slabých kontrakcií a nepostupujúceho pôrodu, v stave vyčerpania a tiež pri rekonvalescencii po pôrode.

homeopaticka lekarnicka

PULSATILLA 30 CH upraví slabé kontrakcie s rôznou intenzitou. Tie sú raz silnejšie, potom slabšie a pôrod nie a nie začať. Mamičke je viac teplo a môže pôsobiť ľútostivo. Je plačlivá a nechce byť v žiadnom prípade sama. Potrebuje mať pri sebe niekoho, kto ju uteší.

CAULLOPHYLUM 30 CH pomôže pri otváraní krčka maternice v prvej dobe pôrodnej. V tomto stave sú kontrakcie slabé, nenaberajú na sile, krčok maternice je tuhý a len veľmi pomaly sa otvára. Psychicky môže byť mamička v podobnom stave ako Pulsatilla. Plače, potrebuje oporu aj útechu, ale na rozdiel od Pulsatilly bude viac zimomrivá. Caullophylum je veľmi užitočné aj v prípade, ak sa rodička dostáva do stavu vyčerpania, má pocit, že už ďalej nevládze, kontrakcie slabnú a pôrod nenapreduje.

CIMICIFUGA 30 CH má podobné príznaky ako Caullophylum no s tým rozdielom, že mamička je v tomto stave viac depresívna, mrzutá, pôsobí skľúčene a môže byť dokonca uvravená až hysterická.

V prípade silných a nepravidelných kontrakcií, ktoré nemajú želaný vplyv na otváranie pôrodných ciest, môžete striedavo užívať homeopatiká Caullophylum a Cimicifuga. Po úprave kontrakcií a rozbehnutí pôrodu ich už nie je potrebné viac podávať.

ARNICA MONTANA 30 CH ovplyvňuje blahodarne funkciu svalov a ciev, čím pomáha predchádzať ubolenosti počas pôrodu a udržiava mamičku v dobrej kondícii. Môžete ju užívať počas celej doby pôrodu vo forme roztoku, ktorý si pripravíte rozpustením 5 globuliek v pol litri čistej neperlivej vody. Zároveň si týmto zabezpečíte aj prísun tekutín. Úloha Arniky je nenahraditeľná najmä po pôrode. Je prevenciou popôrodného krvácania a účinne pomáha pri bolestiach.

BELLIS PERENNIS 30 CH je ďalšie užitočné homeopatikum po pôrode, najmä cisárskom a môžete ho užívať striedavo spolu s Arnicou montanou počas 3-5 dní.

CALENDULA 30 CH je dobrou prevenciou vzniku zápalových a hnisavých procesov a môžete ju užívať vo forme roztoku, ktorý aplikujete niekoľkokrát denne na stehy a rany. Roztok si pripravíte rozpustením 5 globuliek v pol litri prevarenej vychladenej vody.

Na záver budem už len citovať slová mojej kolegyne homeopatky, laktačnej poradkyne a certifikovanej duly Lic.vet. Ireny Peni-Strohlein, SAKHom., ktorá sa v súvislosti s užívaním homeopatie počas tehotenstva a pôrodu vyjadrila nasledovne:

Homeopatia pomôže v tom, aby si bábätko odnieslo z bruška dobrú skúsenosť, aby tehotenstvo a pôrod prebehol príjemne a harmonicky a aby sa dieťa cítilo vítané a prijaté.

Autor: Mgr. Janette Bakajsová, SAKHom.

Foto: freepik.com

Článok bol publikovaný v magazíne Dieťa č. 10 – 11/2019.

Použité zdroje

Prečítajte si tiež…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Výhody homeopatie
Nasledujúci článok
Kašeľ, prechladnutie, virózy
Menu