Pripravujete sa na prejav alebo pohovor?

  1. Domov
  2. Homeopatické rady
  3. Pripravujete sa na prejav alebo pohovor?
pohovor

Pripravujete sa na prejav na verejnosti prípadne vás čaká pracovný pohovor alebo živý vstup na niektorej platforme v online priestore?

Iste poznáte ten nepríjemný pocit, ktorý nás pri tom sprevádza vo chvíľach tesne pred začiatkom, u niektorých dokonca už niekoľko hodín predtým. Ten pocit, kedy to vo vnútri hrá rôznymi emóciami a myšlienkami v závislosti od toho, v akom energetickom a mentálnom nastavení sa nachádzame. Od pocitov strachu z toho, ako to dopadne, cez pocity menejcennosti a porovnávania sa s inými až po stavy mentálnej paralýzy, kedy hrozí aj „okno“.

Sama viem, ako tréma dokáže človeku skomplikovať život. Na vlastnej koži som si toho s trémou prežila až až. Spôsobov na zvládnutie trémy je niekoľko a jednou z častých a účinných foriem sú dýchacie techniky. No niekedy to jednoducho nestačí. Ak tréma výrazne zasahuje do vášho života, brzdí váš rozvoj, je najlepšie začať s ňou vedome pracovať. Mne osobne veľmi pomohol workshop a kurz „Moje JA v komunikácii“.

Svoje urobí aj homeopatia.

Homeopatia ako energeticko-informačná terapia dokáže priaznivo ovplyvniť naše vnútorné naladenie. Každé homeopatikum pôsobí v určitej energii / vibrácii, inými slovami – nesie určitý obraz, ktorý pozostáva zo symptómov prejavujúcich sa na mentálnej, psychickej a fyzickej úrovni.

Ak sa obraz homeopatika zhoduje s obrazom symptómov u človeka s problémom na niektorej z týchto úrovní, dochádza po jeho užití k liečebnému / harmonizujúcemu procesu a uvoľneniu blokov. Je tu však jeden dôležitý rozdiel oproti iným prostriedkom – homeopatikum nepôsobí priamo, ale dáva organizmu impulz, ktorým podporí jeho vlastné ozdravné sily. Môžeme si ho predstaviť aj ako kľúč, ktorým otvoríme zavreté/zablokované dvere. Preto je veľmi dôležité vybrať homeopatikum vždy individuálne podľa konkrétnych potrieb človeka.

4 homeopatiká na strach z prejavu a vystúpenia

V prípade trémy prichádza do úvahy viacero homeopatík. Pri výbere sa orientujeme podľa toho, ako sa tréma u konkrétneho človeka prejavuje. Pripravila som si pre vás 4 najčastejšie používané homeopatiká, po ktorých môžete siahnuť, ak ich opísané symptómy budú podobné tým vaším. Tie sa môžu objaviť tesne pred vystúpením alebo prejavom, ale aj niekoľko hodín vopred.

Gelsemium sempervirens

Je vhodné pre tých, ktorých tréma a strach doslova paralyzuje. Človek sedí alebo stojí takmer bez pohybu, nedokáže jasne myslieť ani sa sústrediť. Má pocit, že nedá zo seba ani slovo a neraz dostane tzv. okno. V prípade písomnej prezentácie nevie, čo písať a tak nenapíše absolútne nič. Zo strachu sa môže až triasť akoby mal zimnicu, ale často je to len vnútorné chvenie.

Ide o niekoho, kto je ambiciózny, chce vo svete niečo dokázať, ale vo vnútri je neistý, neverí sa a často sa podceňuje. Súvisí to s vlastnou prezentáciou na verejnosti, komunikáciou a umeleckou tvorivou činnosťou, napríklad hra na hudobný nástroj, spev, prezentácia obrazov, vernisáž a pod. Trému môžu sprevádzať aj bolesti hlavy, kŕče v bruchu, hnačka alebo časté močenie. Môže sa objaviť aj myšlienka, že to na poslednú chvíľu vzdá.

Argentum nitricum

Je užitočné pre ľudí, ktorí pre nervozitu a trému pobehávajú hore dole po miestnosti, nedokážu pokojne obsedieť. Zmätkujú, správajú sa chaoticky, až im veci vypadávajú z rúk. Ak ide písomnú skúšku, zvyknú písať jedno cez druhé, škrtať a prepisovať. Stav môžu sprevádzať kŕče v bruchu a hnačka.

Môže to byť aj situácia niekoho, kto už v živote niečo dosiahol a tlačí ho teraz potreba udržať si úspech. Kvôli tomu sa dostáva do napätia, nevie sa uvoľniť a na scénu prichádza strach zo zlyhania. Tento tlak ho doslova dusí a pred každou prezentáciou alebo prejavom je veľmi nervózny, zmätkuje a hľadá únikové cestičky.

Silicea

Pomôže človeku, ktorý nerád vystupuje pred divákmi alebo poslucháčmi, hanbí sa, je nervózny a má silné obavy z toho, ako jeho vystúpenie alebo prejav dopadne. Kvôli tomu sa dôkladne a poctivo pripravuje. Napriek tomu o sebe pochybuje, či to zvládne, lebo si málo verí a má nízke sebavedomie.

Na rozdiel od Gelsemia tu v pozadí toho nejde o ambíciu dokázať niečo, ale o imidž, teda o to, ako bude vyzerať v očiach ostatných. Často sa spolu s trémou objavuje bolesť hlavy alebo brucha, no najmä potenie rúk a nôh.

Ignatia amara

Je prvou voľbou pri tréme s pocitom, akoby ste mali v hrdle knedľu, ktorá vám bráni rozprávať. Chcete sa vyjadriť, ale pre stiahnuté hrdlo to ide veľmi ťažko. Úzkosť môže byť pociťovaná aj v hrudníku, kedy máte potrebu zhlboka sa nadýchnuť, čo vedie k tomu, že často vzdycháte. Okolie sa vás snaží upokojiť alebo utešiť, ale vy akékoľvek takéto prejavy doslova neznášate.

Úzkosť a strach z očakávanej udalosti môže prechodne spôsobiť aj nespavosť. Podobne ako u Gelsemia súvisí tréma s ambíciou niečo dokázať, priniesť niečo svetu, s vlastnou prezentáciou na verejnosti, komunikáciou a umeleckou tvorbou rôzneho druhu. 

Ako užívať homeopatiká?

Homeopatiká kúpite najčastejšie vo forme malých granuliek. Jedna dávka je jedna granula, ktorá sa nechá rozpustiť voľne v ústach. Homeopatikum môžete začať užívať v potencii 30 CH vo chvíli, keď začnete pociťovať prejavy trémy:

  • 1-2 DNI PRED AKCIOU – zo začiatku každú hodinu a pri zlepšení stavu, ktoré očakávame už počas prvých 3 – 4 dávok, intervaly podávania postupne predlžujte.
  • PÁR HODÍN PRED AKCIOU – počas prvej hodiny každých 15 minút, potom 2-krát po polhodine, následne každú hodinu podľa potreby.
  • HODINU PRED AKCIOU – zo začiatku 3 – 4 dávky s odstupom 5 minút a v prípade potreby ešte 2 – 3 dávky s odstupom 10 minút.

Homeopatikum upokojí nervy, rozjasní myseľ a vy sa tak budete vedieť lepšie sústrediť na to, čo treba povedať alebo napísať.

Ale ak ste sa nenašli ani v jednom z uvedených homeopatík a tréma vám dosť znepríjemňuje život, neváhajte ma kontaktovať. Spoločne sa na to pozrieme a vyberiem homeopatikum podľa vašich potrieb.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Problémy batoliat – zápaly uší a očí
Nasledujúci článok
Môj hlavný problém je vzťah so synom
Menu