Problémy batoliat – zápaly uší a očí

  1. Domov
  2. Deti
  3. Problémy batoliat – zápaly uší a očí
Zápaly očí, batoľa

V období od jedného do troch rokov života sa dieťaťu otvára svet priamo pred očami. Je to dynamický a veľmi aktívny čas, kedy sa rýchlo rozvíjajú pohybové a psychické funkcie, zmysly aj reč. Dieťa je už nezávislé, dokáže samo chodiť, behať, narábať s vecami. Je to veľká zmena oproti prvému roku života, dojčenskému obdobiu. Zároveň sa mení aj kategória problémov, s ktorými prichádzame s batoľaťom k lekárovi. Z tých bežnejších sú to okrem ochorení dýchacích ciest hlavne infekčné zápaly uší a očí, problémy s prerezávaním zubov a vzhľadom na to, že batoľa je už dostatočne pohyblivé, no ešte neskúsené, dochádza aj k častým úrazom.

V prípade zápalov uší sa ich častý výskyt zdôvodňuje tým, že malé deti sú pre tvar ich sluchovej trubice oveľa náchylnejšie na zápal stredného ucha než dospelí. Svoj podiel má na tom aj imunita, ktorá sa v tom období ešte len vyvíja. Na druhej strane treba uznať, že deti sú barometrom vzťahov v rodinách. Všimnite si, že v disharmonických rodinách ochorie z dvojice mama – dieťa oveľa skôr práve dieťa, lebo je slabšie, ale zároveň tým nastavuje svojej mamke zrkadlo. Niekedy stačí menšia hádka medzi rodičmi, hoci len zvýšený hlas alebo pár dni trvajúce napätie, dieťa to nedokáže emočne spracovať a zareaguje na to ochorením. Akoby nám hovorilo „nemôžem sa na to pozerať, nechcem to viac počúvať“.

Zápal je najcitlivejším telesným indikátorom, ktorý zviditeľňuje už malé narušenie optimálneho prostredia okolo nás i v našom organizme.

Homeopatická liečba zápalov uší aj očí je rýchla a bez vedľajších účinkov

Správne vybraté homeopatikum prinesie úľavu behom niekoľkých minút, pri silných bolestiach často aj za pár sekúnd. Prejaviť sa to môže napríklad tak, že dieťa sa zobudí v noci na bolesť ucha, veľmi kričí, je nepokojné a krátko po užití homeopatického lieku spokojne zaspí a nerušene spí až do rána.

Pri výbere homeopatika si tu všímame najmä náladu a reakciu dieťaťa na bolesť. Pozorujeme, čoho sa vyvaruje, napríklad, že neleží na bolestivej strane alebo si nechytá ucho, lebo ho bolí už na dotyk. V tomto článku vám prinášam prehľad homeopatík, ktoré v akútnej homeopatii používame pri týchto problémoch najčastejšie. Verím, že tieto informácie budú pre vás praktické a oceníte ich aj vo chvíľach, kedy váš pediater práve neordinuje, napríklad cez sviatky, víkendy alebo v nočných hodinách a ušetríte si tak cestu na pohotovosť.

Bolesti a zápal uší

ACONITUM NAPELLUS pomôže v prípade, ak bolesť ucha príde krátko po pobyte na chladnom vzduchu alebo vetre. Môže to byť tiež následok klimatizácie alebo ventilátora v letných horúčavách. Bolesť ucha sa objavuje náhle, bez akýchkoľvek predošlých náznakov choroby. Často je silná, prudká a dieťa na ňu zareaguje krikom a plačom, ale bolesť môže byť aj mierna. Dôležitá je tu hlavne súvislosť s chladom a prefúknutím. Dieťaťu sa uľaví, ak si na ucho tlačí alebo na ňom leží. Menšie dieťa sa bude ucha intuitívne držať. Bolesť tiež zlepší teplo a naopak v chlade sa zhorší.   

BELLADONNA je ďalším vynikajúcim homeopatikom na akútne zápaly stredného ucha. Aj v tomto prípade prichádza bolesť náhle z plného zdravia, je prudká a pulzujúca. Len niekedy jej predchádzajú slabé príznaky nachladenia, napríklad len krátku chvíľu má dieťa vodnatú nádchu. Behom jednej až dvoch hodín sa dostáva do silných bolestí, plače a je podráždené. Často býva postihnuté pravé ucho, ale nie je to podmienkou. V tvári dieťaťa môžeme pozorovať začervenanie, rovnako aj vo vonkajšej časti ucha. V tomto počiatočnom štádiu zápalu je ušný bubienok ešte v normálnom stave. Zápal môže byť sprevádzaný vysokou horúčkou, počas ktorej dieťa nemá smäd a odmieta piť, v tvári je horúce a rozpálené, ale končatiny má studené. Bolesť ucha sa zhorší dotykom, takže dieťa sa v tomto prípade vyhýba tlaku na ucho alebo dotyku ucha.

CHAMOMILLA je neoceniteľné homeopatikum pre batoľatá citlivé na bolesť. Prejavuje sa to extrémnou podráždenosťou, priam zúrivosťou a úpenlivým plačom. Od bolesti doslova jačí a je veľký problém ho utíšiť. Stav sa zhoršuje večer, v noci a chladom. Dieťa sa nachvíľu upokojí, ak ho nosíme na rukách rýchlym pohybom alebo ak leží na strane, kde ho bolí ucho. Môže mať jedno líčko červenšie ako druhé, ale nie je to podmienkou. V prípade Chamomilly býva zápal stredného ucha často spojený s prerezávaním zubov alebo sa vyvinul z prechladnutia a vodnatej nádchy.

Zápal uší

PULSATILLA je ďalšie užitočné homeopatikum pri zápaloch uší, ktoré sa vyvinuli zo začínajúceho nachladenia. V tomto prípade ale neuvidíme tak výraznú divokosť v prejave, ako je to u Chamomilly. Dieťa, ktoré potrebuje Pulsatillu, je plačlivé, umrnčané, môže aj kričať od bolesti, ale skôr má tendenciu ľútostivo plakať. Dožaduje sa pozornosti a útechy zo strany mamky, čo sa prejaví napríklad v tom, že sa chce nosiť na rukách viac ako obvykle.

No na rozdiel od Chamomilly sa dieťa, ktoré bude potrebovať Pulsatillu, chce nosiť pomaly. Priebeh ochorenia je väčšinou mierny. Na vyšetrení u lekára sa často ukáže červený ušný bubienok a hnis nahromadený v strednom uchu. Kvôli tomu môže mať dieťa pocit tlaku v ušiach. Počas choroby má znížený smäd a odmieta piť. Stav sa zhoršuje v noci a teplom, celkovo sa zlepší na čerstvom vzduchu.

Zápal očných spojiviek

APIS MELLIFICA je homeopatikum vhodné pre akútne zápaly spojiviek. Charakteristickým znakom je výrazný opuch viečok alebo spojivkového vaku a bodavá bolesť s pocitom pálenia. Oči štípu a zlepšia sa studeným obkladom, zhoršia sa teplom alebo v teplej miestnosti.

BELLADONNA pomôže pri náhlom vzniku zápalu s priehľadným výtokom z oka, oči sú pritom podliate krvou a pripomínajú „upírske“ oči. Výrazná je bolesť, začervenanie, citlivosť na svetlo, zlepšenie v tmavej miestnosti.

ARGENTUM NITRICUM použite pri hnisavom zápale s krémovým výtokom. Typická je svetloplachosť, zlepšenie studeným obkladom, zhoršenie teplom alebo v teplej miestnosti. Argentum nitricum sa svojimi príznakmi podobá na Pulsatillu, ale odlíšime ich ľahko podľa nálady dieťaťa. Dieťa, ktoré bude potrebovať Pulsatillu, bude viac umrnčané a plačom sa bude dožadovať väčšej pozornosti.

EUPHRASIA OFFICINALIS je homeopatikum pripravené z očianky a už zo samotného názvu je zrejmé, že je to dôležitý homeopatický liek na problémy s očami. V tomto prípade sú oči červené a výrazné je slzenie s pocitom pálenia alebo piesku v očiach.

HEPAR SULFUR je vhodný pri zápaloch s hustým, hnisavým výtokom žltozelenej farby, ktorý môže zapáchať. Výrazná je precitlivenosť oka a väčšie dieťa môže opísať bolesť ako pichavú, akoby tam malo zabodnutú triesku alebo nejaký iný ostrý predmet. Stav sa zhoršuje chladom, dotykom aj prievanom a zlepší sa teplým obkladom.

PULSATILLA bude neoceniteľná aj pri hnisavom zápale so žltým až žltozeleným výtokom. Na mentálnej úrovni uvidíme charakteristické príznaky ako je mrnčanie, u menších detí aj zvýšená plačlivosť a potreba spoločnosti, pozornosti. Oči sa zlepšia na čerstvom vzduchu a studeným obkladom. Celkovo je ale priebeh ochorenia mierny.

Ako dávkovať homeopatiká?

Homeopatiká môžete podávať v potencii 30 CH počas prvého dňa každú hodinu a každým ďalším dňom, zároveň zlepšením stavu intervaly podávania predlžujte.

Vo veľmi bolestivých stavoch začnite podávať homeopatikum každých 5 – 10 minút a postupne intervaly predlžujte.

Zápaly uší a očí samozrejme netreba podceňovať, a tak v prípade, že sa stav do maximálne 3 – 6 hodín pri zápale uší  a do 12 hodín pri zápale očí nezlepší, kontaktujte lekára alebo homeopata.  

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Ťažkosti v tehotenstve
Nasledujúci článok
Pripravujete sa na prejav alebo pohovor?
Menu