Tráviace problémy a Arsenicum album

  1. Domov
  2. Deti
  3. Tráviace problémy a Arsenicum album

Telo sa k nám prihovára svojou vlastnou, špecifickou rečou. Prostredníctvom bolesti a symptómov zviditeľňuje neviditeľné. Môžu to byť aj tráviace problémy.

Za bolesťami brucha, hnačkami, kolikami a ďalšími ochoreniami tráviacej sústavy sa môžu skrývať príčiny rozmanitého charakteru. Od funkčných, metabolických, cez alergické, autoimunitné až po psychosomatické. Jedno však majú spoločné. Podávajú jasnú správu o tom, že v organizme zavládla nerovnováha. Ako na fyzickej, tak aj na energetickej a duševnej úrovni.

Úlohou homeopatie je vrátiť organizmus späť do stavu rovnováhy. Jemne, prirodzene, na všetkých jeho úrovniach.

Akútne tráviace problémy – neposlušný žalúdok

Zavolala mi mamka šesťročného chlapčeka, volajme ho Miško, a naliehavým hlasom povedala: „Miško sa zobudil asi pred pol hodinou na to, že mu treba vracať. Aj vracal dvakrát po sebe. Páchlo to veľmi kyslo. Okrem toho ho bolí hlava, je unavený, má zvýšenú teplotu.“ Mamka mala o syna obavy, lebo má oslabenú imunitu, a v tom čase už boli chorí aj jeho spolužiaci zo škôlky. Mali tiež tráviace problémy, opakovane počas dňa vracali, a jedno dieťa skončilo v nemocnici na infúziách kvôli rotavírusom.

Keďže sa jednalo o akútne ochorenie, osobné stretnutie nebolo potrebné, a tak sme pokračovali ďalej v telefonickom rozhovore. Mamky som sa opýtala na ďalšie detaily. Zaujímalo ma tiež,čo Miško počas choroby robí, ako sa správa, akú má energiu, či má alebo nemá smäd počas ochorenia a či niečo od mamky požaduje.

tráviace problémy u dieťaťa

Postupne som sa dozvedela nasledovné informácie. Je mu zima a leží zababušený v perine. Chce piť čistú vodu, avšak nie kvôli smädu, ale preto, že po vracaní pociťuje kyslosť v ústach. No akonáhle sa napije hoci aj malého množstva vody, ihneď ho vyvracia. Počas vracania sa celý spotí. Chce, aby mamka sedela stále pri ňom pre prípad, že mu bude trebalo opäť vracať. Taktiež sa jej opakovane pýtal, či zajtra už bude v poriadku, lebo chce ísť do škôlky.

Uvedené informácie ma priviedli ku homeopatiku Arsenicum album, ktorého prvé tri dávky mala mamka podávať približne v päť až desať minútových intervaloch a postupne intervaly podávania predlžovať. Zároveň som ju požiadala, aby mi priebežne posielala správy o tom, ako sa Miško má, a či sa jeho zdravotný stav zlepšuje.

Priebeh homeopatickej liečby

Prvá správa prišla za hodinu v znení: „Úľava prišla už po prvej globulke. Potom ešte raz vracal a ako dostal ďalšiu dávku homeopatika, upokojil sa, ľahol si na moje nohy a po desiatich minútach zaspal.“ Po ďalších dvoch hodinách som dostala správu o tom, že sa zobudil, síce ešte leží, no vyzerá, že mu je lepšie.

O hodinu na to som si prečítala: „Normálne vstal, prezliekol sa a skladá si lego. Má ešte zvýšenú teplotu a sem-tam si ľahne na gauč, ale vcelku to považujem za úplný zázrak, ak to porovnám s tým, čo bolo predtým, než zaspal.“

V ďalší deň užíval Miško homeopatikum ešte dvakrát do dňa, a po ňom mi jeho mamka napísala poslednú správu: „Odvtedy ani raz nevracal. Mal ešte mierne zvýšenú teplotu, ktorá raz klesla a potom stúpla. Včera ráno si už pýtal jesť. Počas dňa sa smial, hulákal a kreslil si. Bolo vidieť, že je v poriadku a po chorobe niet ani stopy.“

Arsenicum album nesmie chýbať vo vašej homeopatickej lekárničke

Arsenicum album je často používané homeopatikum pri akútnych tráviacich problémoch. Pomôže pri bolestiach žalúdka, hnačke, vracaní aj črevnej chrípke.

Je prvou voľbou pri hnačke po konzumácii pokazeného jedla. Hnačka je dráždivá a spôsobuje pálenie v oblasti konečníka. Predchádzať jej môžu bolestivé kŕče v bruchu a sprevádzaná je nepríjemným zápachom, slabosťou a zimomravosťou.

Celkové zhoršenie môže nastať v noci, najmä okolo polnoci. Typické pre Arsenicum album je, že stav sa zlepší teplom a teplým nápojom, ktorý si chorý odpíja po malých dúškoch. Avšak v prípade žalúdočných bolestí a vracania môže byť prítomná chuť na chladnejšie nápoje, tak ako to bolo v prípade malého Miška. Ďalším dôležitým charakteristickým príznakom je, že tekutiny sa neudržia dlho v žalúdku a krátko po vypití putujú smerom von, odkiaľ prišli.

Dieťa môže byť počas choroby umrnčané, plačlivé, nepokojné, až ustráchané a preto bude vyžadovať zvýšenú potrebu pozornosti a spoločnosti zo strany rodiča.

Arsenicum album môžete pri akútnych tráviacich problémoch detí aj dospelých podávať v potencii 30 CH zo začiatku každú hodinu, a pri zlepšení stavu, ktorý v tomto prípade očakávame už počas prvých 3 až 6 hodín, intervaly podávania postupne predlžujte.  

Janette Bakajsová

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Alergia a homeopatiká na zmiernenie akútnych prejavov
Nasledujúci článok
Cestovná lekárnička pre celú rodinu
Menu