8 homeopatík pre domácu samoliečbu

 1. Domov
 2. Homeopatické rady
 3. 8 homeopatík pre domácu samoliečbu
čo povedali o homeopatii

Najľahšou cestou, ako sa presvedčiť o účinnosti homeopatie, je vyskúšať ju priamo v praxi.

Aby ste umenie homeopatickej liečby mohli začať úspešne rozvíjať, je vhodné mať na začiatok zopár homeopatík po ruke a k nim základné informácie pre ich využitie.

Preto som pre vás pripravila…

Výber 8 homeopatík pre vašu lekárničku

ACONITUM NAPELLUS

Hlavným poznávacím znamením pre Aconitum je slovo „náhle“. To v praxi znamená, že jeho účinok využijete pri náhle vzniknutých zdravotných problémoch. Môže to byť vysoká horúčka, ktorá vystúpi náhle na teplotu 39,5 – 40 v priebehu krátkeho času alebo akútna bolesť hrdla, bolesti ucha, zápal slzných spojiviek, nádcha či kašeľ, ktoré sa objavia náhle a zrazu doslova z plného zdravia a veľmi často následkom pôsobenia chladného a veterného počasia.

Stav sa celkovo zlepšuje na čerstvom vzduchu a zhoršuje sa v noci. Medzi ďalšie typické príznaky objavujúce sa náhle s nástupom ochorenia patria smäd na studené nápoje, suchosť a pocit horúčavy v rôznych častiach tela. Človek môže (ale nemusí) mať zároveň pocit úzkosti, paniky a strachu zo smrti.

APIS MELLIFICA

Apis mellifica je homeopatikum pripravené z včely medonosnej. Vieme, že uštipnutie včelou vyvoláva značný opuch, začervenanie a pálenie. Na základe homeopatického princípu podobnosti sa preto Apis  používa pri rôznych problémoch a ochoreniach sprevádzaných opuchom, začervenaním a pálením, prípadne svrbením. Je to homeopatikum prvej voľby pri reakciách po uštipnutí včelou alebo iným hmyzom. Pomôže aj pri angíne, pri ktorej môže byť okrem mandlí veľmi opuchnutá aj uvula. Hrdlo aj mandle sú červené a veľmi bolestivé s pocitom bodania a pálenia. Pálenie a bolesť hrdla sa zhorší teplým jedlom alebo nápojom a naopak, studeným sa značne zlepší.

Apis je tiež užitočným pomocníkom pre ženy, ktoré trápia zápaly močového mechúra. Aj v tomto prípade sú tu výrazné pálivé bolesti, ktoré prichádzajú s prvými kvapkami moču. Vyskytnúť sa môže aj zadržiavanie moču, hlavne u malých detí. Zlepšenie nastáva, tak ako obvykle, chladom alebo studeným obkladom.

BELLADONNA

Podobne ako Aconitum, aj Belladonna je vhodná pri homeopatickej liečbenáhlej vysokej horúčky s teplotou 39,8 – 40. Počas horúčky má dieťa červenú rozpálenú tvár, horúce môžu byť aj uši, no končatiny sú studené. Zvláštnosťou v tomto stave je absencia smädu napriek poteniu a vysokej teplote. Dieťa si nepýta alebo odmieta piť. Pri veľmi vysokej horúčke sa dieťa môže dostať až do stavu delíria s halucináciami. Tie ale nie sú nebezpečné, sú súčasťou prejavu ochorenia a odznejú súčasne s horúčkou.  

Okrem horúčky využijete Belladonnu pri liečbe chrípkových a vírusových ochorení, zápale nosohltana, pri angíne, laryngitíde, zápaloch stredného ucha alebo priedušnice. Charakteristickými prejavmi budú suchosť vnútorných slizníc a začervenanie. Ťažkosti začínajú alebo sa zhoršujú okolo 15.00 poobede a objavujú sa hlavne na pravej strane, prípade začínajú na pravej strane a neskôr prejdú na ľavú stranu. Belladonnou zmiernite tiež bolesť pri popáleninách prvého stupňa, ak je povrch kože začervenaný ako je tomu v prípade solárnej dermatitídy alebo úpale.

COLOCYNTHIS

Je to homeopatikum prvej voľby na bolesť, ktorá núti človeka ohnúť sa v páse a schúliť sa do klbka. Ak podáme Colocynthis správne, uvidíme okamžitý účinok. Toto homeopatikum pomôže pri dojčenskej a žlčníkovej kolike, aj pri menštruačných bolestiach. Bolesti sú veľmi silné a prichádzajú náhle. Zlepšenie nastáva silným tlakom na postihnuté miesto, predklonom, schúlením do klbka a teplom.

Pri veľmi intenzívnych bolestiach môžete podávať Colocynthis zo začiatku v intervale každých 5 – 10 minút a postupne so zlepšením stavu intervaly podávania predlžovať.

GELSEMIUM SEMPERVIRENS

Gelsemium sa vám možno zíde práve teraz v nastávajúcom období zvýšenej chorobnosti a chrípok, pretože je to často používané homeopatikum pri prechladnutiach a chrípkových stavoch. Jeho hlavným znakom je slabosť a únava. Je to, ako keď sa zo zdravého a šantivého dieťaťa stáva doslova handrová bábika. Cíti sa veľmi slabé a nevládze sa ani pohnúť. Stav slabosti a otupenosti sprevádza ťažoba pociťovaná v celom tele. V takomto stave si človek praje len ležať bez pohnutia a vyrušovania. Slabosť a ťažoba tela je natoľko intenzívna, až mu bráni postaviť sa z postele a prejsť pár metrov na toaletu. Vtedy potrebuje mať pri sebe niekoho, kto mu bude oporou.

Medzi ďalšie charakteristické príznaky patria absencia smädu (to znamená, že odkedy ochorel, pije oveľa menej ako obvykle), zimnica, pomalý nástup horúčky, bolesť hlavy v oblasti záhlavia, ktorej môžu (ale nemusia) predchádzať zrakové poruchy. Gelsemium pomôže tiež pri chronickom únavovom syndróme po prekonanej chrípke alebo mononukleóze.

CHAMOMILLA VULGARIS

S homeopatikom Chamomilla ste sa už možno stretli v súvislosti s problémovým prerezávaním zúbkov. Je bežné, že po dobrej skúsenosti ju mnoho mamičiek zvykne odporúčať aj ostatným na zmiernenie bolesti alebo upokojenie dieťaťa. Tu by som chcela zdôrazniť, že v homeopatii neplatí zásada, že to čo pomohlo známemu s tým istým problémom, pomôže i nám. Pri výbere homeopatického lieku sa riadime vždy individuálnymi príznakmi dieťaťa. To znamená, že si všímame všetky zmeny na úrovni tela i psychiky, ktoré nastali nástupom ochorenia a pozorujeme, čím sa zdravotný a psychický stav zlepší a zhorší. 

Chamomilla veľmi rýchlo a účinne pomôže pri dojčenských kolikách, hnačke so zelenou riedkou stolicou a bolestivom prerezávaní zubov, ale len v tom prípade, ak je dieťa veľmi podráždené, nepokojné, kričí a narieka kvôli bolesti. Zároveň je v tomto stave veľmi vrtošivé a stále niečo chce. Ukáže na keksík, a vzápätí, keď mu ho podáte, už ho nechce a narieka ďalej. Jednoducho keď dostane to, čo chce, už o to nestojí. A keď ho budete za to nebodaj napomínať, hodí sa na zem a urobí scénu. V tomto stave ho len veľmi ťažko dokážeme upokojiť. Nachvíľu sa nám to môže podariť rýchlym a rytmickým nosením dieťaťa na rukách.

MERCURIUS SOLUBILIS

Homeopatikum Mercurius solubilis oceníte v prípade pokročilej hnisavej angíny s bodavou bolesťou. Charakteristickými príznakmi sú zvýšené slinenie a kovová pachuť v ústach s nepríjemným páchnucim dychom. Najhoršie sa chorý cíti v noci a citlivo reaguje na teplo aj chlad. Bolesť hrdla sa zhoršuje prehĺtaním naprázdno. Stav môže sprevádzať horúčka s výdatným potením, ktoré však neprinesie úľavu.

Mercurius využijete aj pri bolestivých aftách v ústach či pri bolesti zuba so zápalom koreňa a opuchom ďasna. Bolesť sa môže šíriť do tváre, uší a hlavy. Zhoršenie nastáva v noci a zlepšenie spravidla po jemnom masírovaní postihnutého miesta a po odtečení nahromadeného hnisu zo zapáleného ložiska.

RHUS TOXICODENDRON

Je tojeden z hlavných homeopatických liekov na ochorenia vyvolané vlhkým a chladným počasím. Možno to poznáte, stačí neprimerané oblečenie, doma zabudnutý dáždnik alebo dlhšie čakanie na zastávke autobusu. Pôsobenie vlhkého studeného vzduchu spôsobí, že telo premkne nepríjemný chlad. To vyvolá pocit bolestivosti až stuhnutosti svalov a kĺbov. Môže sa tiež objaviť nádcha, angína alebo suchý kašeľ vyvolaný šteklením v hrdle.

Hlavným znakom homeopatika Rhus toxicodendron je zlepšenie všetkých jeho ťažkostí teplom a pohybom. Najčastejšie vo forme teplého nápoja, zabalenia sa do deky alebo horúceho kúpeľa. Teplo uvoľní pocit napätia a stuhnutosti v tele, uľaví pri nádche, či suchom kašli. V kľude a počas noci sa všetky príznaky zhoršujú. To môžeme pozorovať tak, že napríklad kašeľ je počas spánku a sedenia v kľude oveľa viac intenzívny ako počas dňa a pohybu. Chorý má preto potrebu neustále sa hýbať a naťahovať, meniť polohy počas sedenia a ležania alebo sa nepokojne premávať hore dole po miestnosti. Dokonca aj počas spánku sa prevaľuje a má pocit, že si nevie nájsť vhodnú polohu.  Všimnite si aj jazyk. Červená špička jazyka býva často potvrdzujúcim znakom na užitie tohto lieku.

Všetky uvedené homeopatiká môžete podávať v potencii 30 CH počas prvého dňa každé 1 – 2 hodiny a každým ďalším dňom a zlepšením zdravotného stavu intervaly podávania predlžujte.

Upozornenie: V prípade, že sa stav maximálne do 36 hodín nezlepší, obráťte sa na lekára alebo profesionálneho homeopata.

Bez praxe niet zručnosti

Tak ako iné liečebné systémy aj homeopatia má svoje princípy a pravidlá, ktorými sa je potrebné riadiť, aby sme ňou dosiahli želaný účinok.

Homeopatiká pôsobia skutočne rýchlo a prirodzene a kľúč k účinnosti spočíva v ich správnom používaní. Či ste homeopatikum vybrali správne spoznáte podľa toho, že k zlepšeniu zdravotného stavu dochádza v prípade akútnych ochorení už počas prvých 2 až 6 hodín v závislosti od toho, v akom štádiu ochorenia ho začneme podávať.

Ak nie ste fanúšikom samoštúdia, zručnosti v umení homeopatickej liečby môžete nadobudnúť na jednom z homeopatických kurzov, ktoré pravidelne organizujem v Košiciach formou živých stretnutí alebo online.

Skupina podobne zmýšľajúcich ľudí vedená skúsenosťami profesionálneho homeopata je pilierom, o ktorý sa môžete oprieť nielen vo chvíľach neistoty a váhania nad správnosťou výberu homeopatika. Vzájomná podpora a prvé homeopaticky zvládnuté ochorenia vám umožnia vymaniť sa zo stavov bezmocnosti či strachu o dieťa, získať iný pohľad na zdravie a chorobu a prevziať zodpovednosť za zdravie do vlastných rúk.

Janette Bakajsová

1 komentár. Leave new

 • anna polgárová, vek 58
  29. augusta 2022 16:47

  Dobrý deň. Hľadám vhodné homeopatikum. Môj problém je, že ráno nalačno mám cukor 15. Stravujem sa tak, že jem málo sacharidov počas dňa. Tak pred večerou mám cukor 10,11. Viete mi poradiť ? Ako rozlíšiť, či mám málo inzulínu alebo mám inzulínovú rezistenciu ? Venujem sa téme. Mám prehľad o sacharidoch aj o glykemickom indexe. Zatiaľ som užívala mediciálne huby, výsledok však nie je uspokojivý. Ďakujem za odpoveď.
  Rada by som žila bez liekov plných chémie. S pozdravom

  Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Chronický kašeľ u detí
Nasledujúci článok
Problémy v menopauze
Menu