Problémy v menopauze

  1. Domov
  2. Homeopatické rady
  3. Problémy v menopauze
žena v menopauze

Menopauza, rovnako ako nástup prvej menštruácie, je našou prirodzenou súčasťou. Je to obdobie, v ktorom naša zrelosť a múdrosť dosahuje svoj vrchol. Obdobie, kedy sa na svet dívame s nadhľadom a krásu vidíme aj v maličkostiach. V prijatí toho, čo sa práve deje, sa obdobie menopauzy stáva jednou z dôležitých výziev na ceste sebapoznávania.

Z pohľadu celostnej medicíny, akou je aj homeopatia, súvisia problémy v menopauze s témou prežívania a naplnenia vlastného ženstva a so strachom zo starnutia. Priebeh menopauzy ovplyvňuje tiež neochota prijať nový stav. Je to situácia, kedy žena smúti za tým, čo stratila, narieka nad telesnými zmenami a cíti sa menej sebavedomá. Spúšťačom môžu byť tiež nevery (fyzické aj citové) zo strany partnera.

Ženy v období menopauzy trápia najviac

  • návaly tepla a nočné potenie
  • nespavosť
  • búšenie srdca (palpitácie)
  • nervozita, podráždenosť, emočná labilita
  • migrény a bolesti hlavy
  • vysoký krvný tlak,
  • slabosť alebo bolesti v krížovej oblasti

6 homeopatík pre obdobie menopauzy

Naša materia medika je plná homeopatík, ktoré majú vzťah ku problémom v menopauze a v tomto článku vám prinášam prehľad tých najčastejšie používaných. Ak sa v niektorom z nich spoznávate, je do istej miery pravdepodobné, že vám pomôže zmierniť nepríjemne fyzické alebo psychické prejavy.

Lachesis mutus

Pre Lachesis sú charakteristické náhle návaly tepla a pocity zovretia. Ženy, ktorým tento liek pomáha, neznesú tesné oblečenie v oblasti krku alebo pása. Trápia ich tiež silné bolesti hlavy a palpitácie, ktoré sa zlepšia, len čo sa spustí krvácanie. Všetky príznaky sa zhoršujú teplom, alkoholom a ráno po prebudení. V teplej miestnosti sa cítia veľmi zle s pocitom, že sa idú zadusiť. Sú vášnivé, energické, intenzívne a veľmi uvravené. Hovoria veľa, súvislo a môžu skákať z jednej témy na druhú. Nástupom menopauzy môžu začať pociťovať zvýšenú sexuálnu túžbu, ktorá môže viesť až ku promiskuite.

Pulsatilla pratensis

Pulsatilla je dobrým homeopatikom pre ženy, ktoré sa nástupom menopauzy stávajú plačlivé, úzkostné a precitlivené. Pokiaľ sa cítia milované, majú dostatok pozornosti a podpory zo strany partnera, je všetko v poriadku a sú príjemné a mierne. V opačnom prípade ľahko prejdú do stavu podráždenosti s častými zmenami nálad. Plač je ich najčastejšou odpoveďou na citovú bolesť, ktorá sa dá ľahko zmierniť útechou a láskou. Premenlivosťou sa vyznačujú aj fyzické ťažkosti, ktoré sa zhoršujú na slnku a v teplej nevetranej miestnosti. Pociťujú náhle návaly horúčavy tepla hlavne na tvári. Lepšie sa cítia na čerstvom vzduchu. V období menopauzy môže byť citlivejšie aj ich trávenie. Často túžia po zmrzline, šľahačke a môžu mať chuť na maslo, no ťažké a mastné jedlá spôsobujú pomalé trávenie, pocit nevoľnosti a bolesti v tráviacom trakte.

Sepia officinalis

Sepia sa hodí pre dynamické a ambiciózne ženy s túžbou po nezávislosti. Nástupom menopauzy sa viac alebo menej uzatvárajú. Neznášajú útechu, môžu odmietať spoločnosť, sú smutné, depresívne a nadmerne podráždené. Stávajú sa ľahostajné voči svojim najbližším. Ich sexuálna túžba začína klesať a môže prejsť až do odporu voči partnerovi. Môžu pociťovať únavu a pokles energie. Veľmi dôležitý je pre nich pohyb, ktorý doslova stimuluje ich energiu. Milujú tanec, aerobic, jogging alebo akýkoľvek iný aktívny druh športu, po ktorom sa cítia psychicky výrazne lepšie. Medzi typické fyzické príznaky patrí slabosť panvového dna až prolaps maternice. Je to pocit, akoby maternica mala vypadnúť. Návaly tepla stúpajú smerom nahor a sú sprevádzané výdatným potením, ktoré môže nepríjemne zapáchať. Objaviť sa môžu aj ľavostranné bolesti hlavy a problémy so žalúdkom.

Natrium muriaticum

Hlavnými charakteristikami tohto homeopatického lieku sú smútok a uzavretosť, ktoré môžu viesť až do stavov depresie. Sú to ženy, ktoré svoje emócie a starosti nezdieľajú s ostatnými. Majú tendenciu stiahnuť za spoločenského diania do samoty, v ktorej spoločnosť im najčastejšie robí kniha alebo hudba. Neznášajú súcit ani útechu. Nástupom menopauzy sa môžu objaviť periodické bolesti hlavy až migrény, herpesy, ekzémy alebo akné. Typická je suchosť vaginálnej sliznice. Môžu mať zvýšenú chuť do jedla, najmä na slané a kyslé. Ťažkosti sa zhoršujú na slnku, teplom a v čase okolo 10.00 doobedu.  

Ignatia amara

Na Ignatiu myslíme u ambicióznych žien, ktoré túžia po uznaní. Dokážu byť úspešné aj v mužskom svete, ale vo vzťahu majú idealistický pohľad a sú veľmi citlivé. V období menopauzy sa stávajú emocionálne labilné, čo sa prejavuje hysterickými výlevmi. Akoby sa ocitli na rozbúrenom mori emócií alebo na horskej dráhe. Prechádzajú od náhlych výbuchov plaču, cez smútok až po smiech. Ale podobne ako Natrium muriaticum, môžu sa snažiť svoje pocity tiež skrývať, čo môže viesť do stavu depresie. Medzi charakteristické fyzické príznaky patria bolesti hlavy, kŕče počas nepravidelných menštruácií, ťažoba na hrudi s tendenciu k povzdychaniu. Návaly tepla prichádzajú náhle a väčšinou bez potenia.

Calcarea carbonica

Tento homeopatický liek ocenia ženy, ktoré majú v menopauze problém s priberaním na váhe, silným pretrvávajúcim krvácaním a hojným potením, najmä v noci počas spánku. Sú veľmi zodpovedné a pracovité so sklonom k prepracovanosti. Ťažšie znášajú zmeny vo svojom živote. Počas menopauzy sa cítia viac unavené. Už nevládzu držať svoje pracovné tempo, z čoho plynú obavy o budúcnosť aj o to, či to budú schopné zvládnuť. Trápia ich tiež návaly tepla, ktoré stúpajú smerom nahor a sú sprevádzané hojným potením najmä v oblasti tváre a rúk. To sa môže striedať s palpitáciami a úzkosťou o zdravie a zabezpečenie rodiny. Medzi ďalšie príznaky patrí zimomravosť s citlivosťou na chlad a vlhko, stuhnutosť, zápaly a bolesti kĺbov, artritída, osteoporóza.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
8 homeopatík pre domácu samoliečbu
Nasledujúci článok
Alergia na slnko
Menu