Natrium muriaticum a senná nádcha

  1. Domov
  2. Chronické problémy
  3. Natrium muriaticum a senná nádcha

Natrium muriaticum pomôže pri širokej škále zdravotných problémov, od kožných chorôb, ekzémov cez dýchacie a tráviace ťažkosti, astmu, bolesť hlavy a migrény, alergie rôzneho druhu až po úzkosti a depresie.

Naposledy som tento homeopatický liek použila u šestnásťročného chlapca, volajme ho Michal, ktorého dlhé roky trápila senná nádcha.

„Začína to vždy na konci marca. Ráno po zobudení sa cítim pomerne dobre, ale akonáhle vyjdem von, spustí sa hlien z nosa a k tomu sa pridá kýchanie a silné slzenie. Takto to trvá až do začiatku júna. Stalo sa tiež párkrát, že som sa kvôli silnému kýchaniu a slzeniu musel vrátiť zo školy domov. Veľmi mi to vadí a chcel by som sa toho zbaviť.“

Michal na mňa pôsobil veľmi citlivo a jemne, zároveň z neho vyžarovala istá dávka rozvážnosti a smútku.

Už na začiatku nášho rozhovoru úprimne priznal, že o sebe veľmi nerád rozpráva. O to viac som sa mu snažila vysvetliť dôležitosť spolupráce v procese homeopatického vyšetrenia a vytvoriť potrebné prostredie k tomu, aby sa cítil bezpečne. Postupne, z kroka na krok, odkrýval zákutia svojho vnútorného sveta.

„Často sa viem rozčúliť a vybuchnúť. Keď sa mi nepáči, ako sa niekto ku mne správa alebo ak niekto na mňa negatívne zareaguje, tak buď mu poviem niečo alebo ho ignorujem. Napríklad ak niekto nahlas rozpráva, ak je drsný, hlučný, veľa nadáva, vrátim mu to alebo ho ignorujem. Ak mi ten človek stojí za to, tak mu tú energiu vrátim. Začnem sa správať tiež nepríjemne, aby vedel, aké to je, keď to robí. Vybuchnem, keď sa musím veľakrát opakovať, lebo ma nepočuli, ale aj vtedy, ak ma niekto ignoruje.“

V emócii hnevu začne trieskať dverami, ale najčastejšie sa rozplače a odíde do izby. Vtedy chce byť len sám a odmieta akýkoľvek druh útechy a kontaktu. Podobne je to aj v prípade, ak ho niečo trápi. Nikdy sa so svojimi problémami nezdôveruje iným.

Michalovou silnou stránkou je empatia a schopnosť vcítiť sa do iných ľudí.

„Viem im pomôcť tým, že sa vcítim a z toho mam radosť. Ak sa niekomu smejú, zastanem sa ho, aj keby mu robili zle.“ Michalove slová neskôr potvrdila aj jeho mamka, ktorá na moju otázku o jeho povahe odpovedala, že je veľmi citlivý, ale tvári sa, že je drsný.

„Veľmi prežíva isté veci, vie plakať od šťastia. Ale v žiadnom prípade nebude plakať na verejnosti. Je citlivý aj na svojho brata, ak by sa mu malo niečo stať.“

Za svoju slabú stránku považuje Michal to, že málo komunikuje a nedôveruje ľuďom.

„Dôveroval som a sklamal som sa viackrát. Naposledy v šiestom ročníku na základnej škole. Išiel som vtedy do novej triedy. Zdôveril som sa jednému spolužiakovi a ten to povedal iným. Bol som z toho sklamaný. Nerozprával som s ním o tom ani s nikým iným. Chcel som túto záležitosť vymazať.“

Zaujímavosťou je, že práve v tomto období sa začali prejavovať prvé symptómy sennej nádchy.

Najviac mu záleží na vzťahoch.

Snaží sa robiť dobrú náladu, vtipkuje, je nápomocný, ak treba. S každým chce dobre vychádzať. Vo voľnom čase sa rád hrá na počítači, venuje sa foteniu alebo ide von s kamarátmi. Tvrdí, že má veľa kamarátov, ale len zopár je takých, ktorých „vníma blízko k srdcu“. Niekedy má potrebu byť sám a utriediť si myšlienky.

Často počúva hudbu a záleží od nálady, aký žáner uprednostní. Má rad pomalé piesne s pekným, hlbokým textom, ale vychutnať si vie aj depresívnu hudbu.

Je teplokrvný a obľubuje pikantné a slané jedlá. Mamka potvrdila, že solí všetko a veľmi veľa. Okrem alergie máva často nádchu a bolesť hlavy. Prejavuje sa každý mesiac tlakovou bolesťou na spánkoch. Niekedy sa objaví večer, inokedy ráno s tým, že skončí na obed. Myslí si, že bolesť hlavy prichádza najmä vtedy, ak počas dňa málo pil alebo prišiel vyčerpaný zo školy. Najväčší strach má z hlbokej vody, napríklad keď pláva v jazere a nevidí na dno pod seba.

Sklamanie vo vzťahoch, uzavretosť, rozvážnosť, citlivosť, odmietanie útechy – to sú všetko charakteristické znaky Natria muriatica. Medzi ďalšie dôležité, tzv. kľúčové príznaky patria strach z hlbokej vody, chuť na slané, teplokrvnosť, bolesť hlavy a senná nádcha. Spolu tvoria základný obraz Natria muriatica.

Výsledkom liečby bolo 80% zlepšenie alergických symptómov počas prvých troch mesiacoch.

O polroka neskôr došlo k úplnému ústupu alergických prejavov, zároveň sa zlepšili aj bolesti hlavy. Tie prichádzali už len zriedkavo a v menšej intenzite.

Homeopatické lieky pripravené z minerálov a ich zlúčenín odrážajú základné témy ľudskej povahy a vývoja človeka.

Zrejme preto sa tak často používajú v našej praxi na liečbu chronických, vývinových a vzťahových problémov. Pomáhajú deťom aj dospelým vnútorne sa vysporiadať s problémami v rôznych etapách ich života, ale užitočné sú tiež v liečbe akútnych problémov.

Natrium muriaticum v akútnych prípadoch

Na záver ešte niekoľko praktických tipov pre akútne využitie Natria muriatica:

  • Herpes, ktorý sa ešte len začína vytvárať na pere a spôsobuje svrbenie na postihnutom mieste – použite potenciu 9 CH.
  • Nádcha, ktorá začína kýchaním a až neskôr sa spustí hlien, ktorý sa podobá na vaječný bielok – použite potenciu 9.
  • Alergická reakcia na slnko v podobe drobných vyrážok, ktoré sú červené a veľmi svrbia – použite potenciu 9 CH.
  • Následky citových otrasov spôsobujúce smútok, stiahnutie sa, nespavosť – použite potenciu 30 CH.

Janette Bakajsová

Foto: Freepik.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Chorinoretinopatia a homeopatická liečba
Nasledujúci článok
Voda ako homeopatický liek
Menu