Homeopatia a deti

 1. Domov
 2. Deti
 3. Homeopatia a deti
homeopatia a deti

„Dieťa si slobodne vytvára svoje pocity, pokiaľ mu v tom nebránia tie naše“ – Naomi Aldort.

Deti sú naša budúcnosť. Niet pochýb, že všetci rodičia túžia mať svoje deti zdravé a šťastné a robia pre ne to najlepšie, čo je v ich silách a možnostiach. V mojom prípade to boli práve deti, ktoré nielen skrze svoje zdravotné problémy vo mne vzbudili myšlienku vybrať sa inou cestou. Homeopatia je pre nás už dlhé roky tou správnou voľbou a má hneď niekoľko výhod.

Výhody homeopatie 

Je to prírodná metóda liečby a pri správnom používaní dosahuje mimoriadne liečivé účinky. K uzdraveniu využíva vlastné sily organizmu, preto najmä u detí prichádza náprava veľmi rýchlo.

rodina s dieťaťomKaždé dieťa je jedinečné a reaguje na podnety z okolia iným spôsobom. Homeopat zohľadňuje túto jedinečnosť dieťaťa a citlivo vníma jeho prejavy. Vyberá homeopatikum šité na jeho mieru, ktoré podporí dieťa fyzicky a mentálne, čím sa zvýši jeho šanca na kvalitný rast a vývoj.

 

Homeopatiká sú bezpečné pre deti už od narodenia. Nevyvolávajú nevoľnosť či zvracanie a nenarúšajú trávenie. Navyše ich užívanie je ľahké ako hračka. Majú príjemnú chuť, preto ich deti prijímajú s radosťou, bez boja a odporu. Pre najmenšie deti a novorodencov sa odporúča užívať homeopatikum vo forme roztoku, ktorý sa podáva jednoducho pomocou kvapkadla alebo na umelohmotnej lyžičke.

Vnímanie jedinečnosti dieťaťa

Homeopatická liečba vedie k zvýšeniu odolnosti voči stresu, chorobám a infekciám. Harmonizuje poruchy správania a psychický stav dieťaťa. Spektrum problémov, s ktorými sa stretávame v homeopatickej praxi, je naozaj široké. Najčastejšie sú to:

 • anémia, novorodenecká žltačka, kolika, zápcha, cestovná nevoľnosť, infekcie močových ciest, nočné pomočovanie
 • bolesti uší, rast zubov, zápal spojiviek, zápaly dýchacích ciest, chrípky, kašeľ
 • zväčšené mandle, alergie, senná nádcha, ekzémy
 • záchvaty plaču a zlosti, poruchy spánku, poruchy správania a pozornosti, nepokoj, nočné desy, strachy, nervozita, tréma
 • zaostávanie vo vývoji reči alebo motorických schopností, autizmus

rodinaVyhľadať homeopata je vhodné aj pri zvládaní nepríjemných situácií ako sú konflikty a rozvod rodičov, problémy s adaptáciou v novom prostredí, vyrovnávanie sa so zmenami alebo s prežívanou krivdou či nespravodlivosťou, problémy v dospievaní. Homeopatia podporuje zdravý emocionálny vývoj. Vedie dieťa  k prijatiu daných situácií a okolností – nájsť odvahu, postaviť sa im zoči voči a zaujať k nim vhodné stanovisko. Dieťa sa takto učí dôverovať sebe i životu, pričom objavuje svoju jedinečnosť. Našou úlohou je žiť našu individualitu a jedinečnosť, zároveň pomáhať iným/našim deťom, aby si taktiež stáli za svojou jedinečnosťou.

Homeopatická liečba v rodinách

Ľahké akútne ochorenia a poranenia môžete svojim deťom vyliečiť homeopaticky v pohodlí vášho domova aj samy. Stačí mať po ruke základnú lekárničku s homeopatikami a potrebné informácie. Jeden zo spôsobov, ako ich získať a nabrať prvé zručnosti, je absolvovanie polročného homeopatického kurzu. Skupina podobne zmýšľajúcich ľudí vedená skúsenosťami klasického homeopata je pilierom, o ktorý sa môžete oprieť nielen vo chvíľach neistoty a váhania nad správnosťou výberu homeopatika. Vzájomná podpora a prvé homeopaticky zvládnuté ochorenia dávajú krídla, ktoré vám umožnia vyletieť zo stavov bezmocnosti a strachu o dieťa, získať iný pohľad a prevziať zodpovednosť za zdravie do vlastných rúk.

Za všetkým hľadaj ženu

matka, ženaVeru bola to práve žena, ktorá vyzbrojená malou zásobou homeopatík obrátila neraz celú rodinu alebo komunitu v prospech homeopatie. Použitie homeopatie v bežnom rodinnom živote bolo v minulosti a stále je najčastejšie doménou žien. Ženy sú nositeľkami dôležitých hodnôt, ako sú intuícia, schopnosť empatie a prijatia, ktoré v spojení s tvorivou a liečiteľskou energiou dávajú predpoklad umeniu homeopatie. Aby ste ho však mohli vo vašej rodine začať rozvíjať, je vhodné mať aspoň zopár homeopatík po ruke.

Základná homeopatická lekárnička pre Vaše dieťa

 • ACONITUM NAPELLUS 30 CH – náhle horúčky a akútne zápalové ochorenia, často vyvolané vplyvom suchého chladu alebo studeného vetra, s úzkosťou, nepokojom a smädom.
 • APIS MELLIFICA 30 CH – uštipnutia hmyzom, rana je opuchnutá, červeno-ružová, s bodavou bolesťou, zlepšenie studeným obkladom.
 • ARNICA MONTANA 30 CH – poranenia, odreniny, modriny, svalovka.
 • ARSENICUM ALBUM 30 CH – hnačka, vracanie, črevná chrípka, so zimomrivosťou a nepokojom, zlepšenie teplým nápojom a spoločnosťou, zhoršenie v noci. Dieťa túži byť v objatí matky, pričom ju samo drží a objíma.
 • BELLADONNA 30 CH – náhla vysoká horúčka s potením a horúcou tvárou, líca červené, končatiny studené, bez smädu, ale potenie neuľavuje, prítomné môže byť aj delírium počas horúčky.
 • CALENDULA 30 CH – odreniny, otvorené rany, slnkom spálená pokožka, možno podávať aj vo forme roztoku, podporuje hojenie a granuláciu tkaniva.
 • CHAMOMILLA 30 CH – pomáha pri dojčenských kolikách a prerezávaní zubov, dieťa je veľmi podráždené a tvrdohlavé, nevie, čo chce a kričí kvôli bolesti, ťažko ho upokojiť, zlepšenie rýchlym a rytmickým nosením.
 • FERRUM PHOSPHORICUM 30 CH – vhodné na začiatku horúčkovitých a zápalových ochorení s malátnosťou, kedy na dieťa „niečo lezie“, ale príznaky ochorenia ešte nie sú rozvinuté.
 • IPECACUANHA 30 CH – neustála nevoľnosť s vracaním, pričom vracanie neuľavuje a jazyk je čistý bez povlaku.
 • PULSATILLA 30 CH – horúčka, kašeľ, nádcha so žltým hustým výtokom alebo tráviace problémy, zlepšenie na čerstvom vzduchu, dieťa nemá smäd, je umrnčané, plačlivé a chce byť viac v spoločnosti matky, hladkané alebo nosené miernym pohybom na rukách.

Mgr. Janette Bakajsová, SAKHom.

Foto: pixabay.com, freepik.com

 

 

4 komentáre. Leave new

 • Dobry den ja by som sa chcela spytat mam syna ma 4,5 roka a nevie my vela rozpravat ma len par slov ktore povie je dost urevany nervozny v noci nespi a ja uz neviem ako mam postupovat aby sa to zlepsilo.Mame problemi aj zo zapchami teraz sa to po psychologickych terapiach zlepsilo ale zacina zase zadrziavat stolicu.chodime od minuleho roku k psychologicke k logopedicke prosim o radu ake homeopatika by ste nam nato odporucili alebo nejaku radu pomoc .dakujem krasne aj za precitanie pekny den

  Odpovedať
  • Dobrý večer prajem, neviem Vám takto na diaľku bez osobného kontaktu odporučiť homeopatiká, lebo problém je chronický a vyžaduje si to osobnú konzultáciu. Pri výbere homeopatika potrebujem vziať do úvahy viacero faktorov, osobnosť a povahu dieťaťa, jeho vývoj od narodenia, osobnú a rodinnú anamnézu a pod. Práve týmto prístupom a individuálnym výberom homeopatika, ktoré je doslova akoby šité na mieru, dosahujeme v homeopatii najlepšie výsledky.

   Odpovedať
 • Ja by som potrebova la poradit. Vnučka ma slabu imunitu, narodila sa predčasne má už síce tri roky, ale mava casto upchatý nos, zle sa jej dýcha až chrčí a má aj vylučky z nosa . Máva to počas celého roka a velmi často. Čo by ste mi poradili z vašich homeopatik.

  Odpovedať
  • Dobrý deň pani Anna, v homeopatii neexistuje jedno správne homeopatikum použiteľné pre všetkých s rovnakým zdravotným problémom, aj keď ide o oslabenú imunitu a časté prechladutia. Homeopatia je celostná liečba, preto každé dieťa s oslabenou imunitou potrebuje také homeopatikum, ktoré bude zodpovedať nielen príznakom ochorenia, ale aj prejavom jeho osobnosti, povahe a jedinečnosti. Práve týmto individuálnym prístupom dosahujeme v homeopatickej liečbe najlepšie úspechy. Preto homeopatikum vyberám vždy individuálne pre každého zvlášť na základe osobnej konzultácie, na ktorú sa môžete v prípade záujmu telefonicky alebo mailom objednať. Je to samozrejme v prípade chronických problémov, akým oslabená imunita tiež je. Ešte doplním, že homeopatiká uvedené v článku tvoria len základný prehľad pre akútne choroby, t.j. také, ktoré netrvajú dlho a neopakujú sa často. V praxi ich ale používame omnoho viac. S pozdravom Janette Bakajsová.

   Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Homeopatia v období stárnutia
Nasledujúci článok
Svetový týždeň povedomia o homeopatii
Menu