Keď dojčenie bolí

  1. Domov
  2. Homeopatické rady
  3. Keď dojčenie bolí

Téma dojčenia tvorí samostatnú kapitolu mamičiek na materskej dovolenke. K nepríjemným ťažkostiam najmä v počiatočnej fáze patria popraskané bradavky.

Popraskané bradavky

  • Veľmi dobrým homeopatikom na tento problém je Castor equi, ktoré pomôže v prípade hlbokých a veľmi bolestivých prasklín.
  • Ak praskliny majú tendenciu mokvať, použite radšej homeopatikum Graphites.
  • Na poranené miesta môžete zvonku aplikovať roztok pripravený z Calenduly officinalis.
Ten si pripravíte veľmi jednoducho rozpustením troch guličiek Calenduly v potencii 9 alebo 30 CH v pohári vychladenej prevarenej vody. Rany na bradavkách ním môžete prelievať alebo nanášať prostredníctvom rozprašovača niekoľkokrát do dňa. Calendula podporí hojenie prasklín a zamedzí zápalovým a hnisavým procesom.

Zápaly prsníkov

Iným nepríjemným problémom, s ktorým sa mamičky v súvislosti dojčením zvyknú na homeopatiu obracať, sú zápaly prsníkov. Vznikajú hromadením materského mlieka, prípadne upchaním mliečnych kanálikov. Zápal môžu vyvolať aj baktérie, ktoré preniknú cez poškodenú bradavku. Naša prax ale potvrdzuje, že aj za týmto problémom sa neraz skrýva vnútorná príčina.

Pri opakujúcich sa zápaloch odporúčam preto osobnú konzultáciu s homeopatom, ktorý zohľadní pri výbere správneho homeopatika aj vaše duševné naladenie.

V akútnom stave si môžete pomôcť jedným z uvedených homeopatík.  

  • Belladonna bude vhodná pri zápale, ktorý vznikol náhle. Prsník je červený a veľmi citlivý na dotyk. Bolesť je silná, pulzujúca. Stav môže sprevádzať aj vysoká horúčka, ale nie je to podmienkou.
  • Bryonia alba pomôže pri pomalšie sa rozvíjajúcom zápale. Prsník je tvrdý a veľmi citlivý na dotyk. Môže byť horúci, ale nebude výrazne červený, ako je to u Belladonny. Bolesti sú veľmi silné a zhoršené najmenším pohybom, aj otrasmi chôdze. Zlepšenie preto prinesie silné obviazanie prsníka.
  • Homeopatikom par excellence na problémy s prsníkmi je Phytolacca. Siahnite po ňom v prípade, ak je prsník horúci, bolestivo naliaty, purpurovo sfarbený, ale najmä tvrdý. Môžu sa v ňom tvoriť hrčky. Bolesť sa zhoršuje počas dojčenia a môže vyžarovať z bradavky do celého tela.
  • A na záver spomeniem ešte homeopatikum Lac caninum, ktoré pomôže pri zápale, ktorý prechádza z jedného prsníka na druhý alebo ak počas dojčenia bolí viac druhý prsník. Prsia sú napuchnuté a bolesť sa zhoršuje tiež pohybom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Mlieko a jeho význam v homeopatii
Nasledujúci článok
Strasti materskej dovolenky
Menu