Mlieko a jeho význam v homeopatii

  1. Domov
  2. Chronické problémy
  3. Mlieko a jeho význam v homeopatii
krava, cicavce

V prípadoch, kde došlo k narušeniu väzby v ranom období detstva, a puto medzi matkou a dieťaťom je slabé alebo naopak, matka a dieťa sú na seba až neprirodzene naviazané aj v neskoršom období života, majú homeopatiká pripravené z mlieka dôležitú, priam nezastupiteľnú úlohu.

Esencia mlieka

Základná charakteristika homeopatických liekov vyrobených z mlieka cicavcov sa skrýva v samotnej esencii mlieka.

Mlieko nám poskytuje všetku fyzickú výživu, ktorú potrebujeme, a vytvára základ pre citovú a psychickú väzbu s mamou. Táto väzba je nevyhnutná pre náš psychologický vývoj. Len vtedy, keď sa väzba úspešne vytvorí, môžeme sa zo stavu jednoty s mamou začať bezpečne oddeľovať, aby sme zažili pocit individuálnych jedincov. V tomto procese je dôležitým emočným prvkom sanie. Je to akt veľkej intimity, kedy sa mama doslova dáva dieťaťu.

Inými slovami, ak máme pocit, že sme správne vyživovaní, cítime sa adekvátne, bezpečne, sebaisto a máme hodnotu, sme v živote šťastní a efektívni. Ak sa väzba nevytvorí, pretože nie sme správne a dostatočne vyživovaní, získame pocit, že nám niečo chýba, máme pocit prázdnoty, menejcennosti, vylúčenia a opustenosti.

Mlieko ako homeopatický liek

V našej praxi používame desiatky druhov homeopatík pripravených z mlieka cicavcov. V spoločných znakoch sa odrážajú ich kvality, akými sú súťaživosť, rivalita, ambicióznosť, téma hierarchie, potreba telesného kontaktu a bezpečia. V obrazoch už konkrétnych homeopatických liekov nachádzame témy, ktoré reflektujú esenciu zvieraťa, z ktorého boli pripravené.

Ľudia, ktorí potrebujú mlieko ako homeopatický liek, sú v zdravom stave zábavní, extrovertní, živí, komunikatívni. Človek sa cíti príjemne v ich spoločnosti. Už ako deti sa prejavujú živosťou a živočíšnou kvalitou, ktorá je teplá a príjemná. V stave choroby sú naopak stiahnutí, tichí, majú slabý očný kontakt, pocity viny a hanby, môžu byť ľahostajní až necitliví. V praxi často vidíme zmes oboch postojov.

Najčastejšie prichádzajú pre:

  • tráviace problémy
  • poruchy stravovania (bulímia, anorexia)
  • alergie
  • depresie
  • nespavos
  • rôzne druhy závislostí
  • migrény
  • aj kvôli nezdravému lipnutiu vo vzťahu dieťa – matka.

Mlieka nájdu svoje opodstatnenie tiež v situáciách, kedy dieťa dospieva predčasne a preberá rolu rodiča pre svoju mamu alebo otca. Téma starostlivosti, výživy a vzťahu medzi matkou a dieťaťom všeobecne je pre túto skupinu homeopatík veľmi dôležitá a odráža sa v príbehoch malých aj veľkých klientov v rôznych obdobiach ich života.  

Lac caninum

Pamätám sa na prípad, kedy som prvýkrát predpísala homeopatikum Lac caninum (mlieko sučky), u ktorého pocity neprijatia, menejcennosti a zbytočnosti dosahujú svoj vrchol. Bolo to v období začiatku mojej homeopatickej praxe. Klientkou bola mladá, atraktívna žena, ktorá prišla kvôli depresii a nespavosti. Užívala lieky na spanie, bez nich by nedokázala zaspať. Už na prvý pohľad pôsobila zlomene, utiahnuto a bez energie. Trápilo ju, že je stále slobodná a nemá vlastnú rodinu. Pociťovala to ako prázdnotu. Bola smutná z toho, že ju nikto doma nečaká, nikto jej nenapíše. Bola nešťastná zo vzťahov s mužmi.

„Nezažívam nič veselé ani pozitívne. Všetko je len úder pod pás, hlavne zo strany mužov. Stále ma niekto nechá pre inú. Keď vzťah začne byť vážny, keď naň pritlačím, partner ma opustí. Cítim sa menejcenná a škaredá, ako nepotrebný článok bez hodnoty. Neustále hľadám chybu v sebe.“ Pocit menejcennosti pochádzal ešte z detstva, kedy sa plne prispôsobovala autoritatívnej a dominantnej matke. Vždy bola za všetko karhaná. Negatívna stránka života sa prelínala aj do snov, v ktorých sa objavovali témy: „som zbytočná“, „nikto ma nechce“, „všetko, po čom túžim, nemám“, „akoby som bola špina“. Sama seba sa pýtala: „Na čo tu vlastne som, keď všetko pokazím? Každý si na mňa môže hocičo dovoliť, ako by som nemala žiadnu hodnotu. Je to ponižujúce. Partner mi nikdy nepovedal, že som krásna. Len ma stále urážal. Muži ma berú ako jednorázovku a to ma veľmi uráža. Cítim sa ako hygienická vreckovka, utrú sa a odhodia.“

pes, šteniatko

Krátko po užití homeopatika pocítila veľký prílev energie. Depresia ustúpila a spánok sa upravil do tej miery, že vedela zaspať bez použitia liekov. A nielen to. Začala lepšie zvládať vzťahy na pracovisku aj v osobnom živote. Po čase sa spoznala s novým partnerom, s ktorým do dnes prežíva spokojný a plnohodnotný vzťah. Pre mňa osobne to bola cenná skúsenosť a uvedomenie si toho, aký silný liečivý efekt má homeopatia, a ako hlboko sa vie dotknúť našich zranených duší a previesť ich liečivým procesom prijatia.

Lac fellinum

Veľkou výzvou bol pre mňa prípad osemročnej Ivanky, ktorá veľmi smútila za svojim mŕtvym ockom a hovorila, že už nechce žiť a chce ísť za ním. Na vyšetrenie ju priviedla staršia nevlastná sestra, u ktorej bola v opatere. Absolvovali už pár sedení u psychologičky, no bez výrazného efektu. Odkedy otec zomrel, trápili ju aj bolesti brucha, hlavy a očí. Dvakrát mala jačmeň na hornom viečku.

Paradoxom v tomto prípade bolo, že otec Ivanku a jej mamu často bil. No snažila sa pamätať len na tých pár pekných chvíľ, ktoré s ním strávila. Pochádzala zo sociálne slabšej rodiny. Jej rodičia mali blízky vzťah k alkoholu a ako sama povedala, žili „cigánskym“ spôsobom života, a takto v budúcnosti určite žiť nechce. Uvedomovala si, že rodičia nie sú pre ňu dobrým vzorom a hanbila sa za nich. Nechodili do práce, často sa hádali a bili.

Pýtala som sa jej, ako to doma znášala. „Ťažko, ale dalo sa. Stále sa hádali, tak som dala hlasnejšie televízor a nech si robia, čo chcú. Doma sa veľa fajčilo. Stále som sa niekde schovala, aby som nemusela dýchať ten hnusný dym. Napríklad na záchode. Oco sa vedel nahnevať pre maličkosti. Raz, keď bil mamu, lebo ho vyhodila v Človeče nehnevaj sa, prišla som k nemu a objala som ho, aby ju prestal biť. Mame som potom utrela krv z tváre. Mala som strach, ale snažila som sa ho neukazovať, snažila som sa byť odvážna. Niekedy ich bolo ťažké od seba oddeliť a upokojiť. Prestaňte, kričala som na nich.“

mačky

Ivanka bola skutočne veľmi smelé dievčatko a pôsobila staršie nielen fyzicky, ale aj mentálne. Mala som pocit, že sa rozprávam s malým dospelým človekom. Doma riadila namiesto mamy domácnosť, upratovala, umývala riad, pripravovala potraviny na varenie. Veľmi dbala na čistotu a vadilo jej, ak mama neumyla riad dôkladne a na tanieroch alebo príbore ostali zaschnuté zvyšky jedla.

To, s akou ľahkosťou rozprávala o svojej neľahkej situácii a starostiach, bolo nezvyčajné, a na rozdiel od ženy v predošlom prípade som ju vnímala ako veľmi odvážnu, schopnú a nezávislú osobnosť. Tieto kvality sú charakteristické pre homeopatikum Lac fellinum (mlieko z mačky), ktoré jej veľmi pomohlo. Na kontrolu prišla o dva mesiace s tým, že sa má dobre. Hlava ju za ten čas bolela len raz, bolesti brucha a očí pominuli úplne. Zlepšil sa aj smútok. Ako sama povedala, „teraz ma už baví život, a ak to aj na mňa príde, poviem si, veď mám ešte celý život pred sebou.“ Zmenu k lepšiemu potvrdila aj jej nevlastná sestra. „Ivanka je oveľa viac veselšia, menej zasnívaná ako predtým a teším sa tiež z toho, že prestala robiť cirkusy pri učení.“

Lac lupinum

Silný charakter a odvaha postaviť sa zoči-voči nepriazni života sú blízke viacerým zvieracím homeopatikám zo skupiny cicavcov, obzvlášť pre divoké mačky. Okrem znakov spoločných pre všetky mlieka ich charakterizuje priamosť, dominancia, tvrdohlavosť a prirodzená autorita. Tieto kvality doplnené o túžbu čeliť výzvam a dobrodružstvu nájdeme aj v obraze homeopatika Lac lupinum (mlieko vlčice). Témy tohto lieku pekne ilustruje nasledujúci prípad z praxe.

Išlo o sympatickú ôsmačku, volajme ju Natália, ktorej Lac lupinum pomohlo s dlhodobými bolesťami hlavy. Myslela si, že je to kvôli nadmernému učeniu a duševnej námahe. „Bolesti prichádzajú najmä v škole, ale niekedy sa objavia aj počas víkendu. Začne to nad očami alebo v oblasti záhlavia. Cítim pri tom pichavú bolesť ako od noža. Bolesť prejde, ak som vonku s kamarátmi alebo na bicykli.“ Natália mi o sebe prezradila, že je veľmi zodpovedná, a do školy sa vždy poriadne pripraví. No vadí jej učiť sa veci naspamäť, je to podľa nej totálna blbosť. Odkedy začali bolesti hlavy, cíti sa viac unavená a smutná. Inak je veľmi komunikatívna a spoločenská. Lepšie si rozumie so staršími. Sama mám z nej pocit, akoby som rozprávala s malým dospelým, tak ako to bolo v prípade malej Ivanky.

vlk

S Natáliou sme rozprávali najmä o téme športu, bikrosu a vzťahov. „Ak nemám náladu, vyhýbam sa ľuďom a chcem byť sama. Posledné dva mesiace sa oddeľujem viac. Radosť mi robia adrenalínové športy. Milujem pocit voľnosti, keď mi vietor počas jazdy fúka do tváre. Vtedy mi nikto nič nemôže zakázať. Rada dosahujem ciele, ktoré si dám a svoje hranice neustále posúvam. Chcem ísť ďalej a ďalej“. Problém je, že jej mama sa o ňu prehnane bojí a to ju veľmi hnevá. Reaguje na to podráždene až výbuchmi zlosti. Robiť to, čo človeka baví, je podľa nej veľmi dôležité a najhoršie je, ak mu to iní zakazujú. Takúto ambicióznosť v kombinácii so silnou životaschopnosťou vidíme u detí v jej veku len veľmi zriedka.

Jej mama mi ešte doplnila ďalšie dôležité črty a témy z jej života: „Veľmi dlho sa držala maminej sukne a z fľaše pila do ôsmich rokov. Je agresívna a dominantná, ako chlapec. Tvrdá, cynická, sarkastická. Sama sa chce rozhodovať. V skupine sa správa ako vodca a organizuje druhých. Na druhej strane dokáže byť empatická, vycíti z ľudí, ak sa niečo stalo.“ Keď som spomenula názov homeopatického lieku, ktorý som chcela predpísať, Natália pohotovo zareagovala a doplnila, že má viacero predmetov s obrázkom vlka. Mala som z výberu homeopatika veľmi dobrý pocit. Lac lupinum jej nakoniec pomohlo viac než len s bolesťou hlavy. Začala po ňom lepšie spať a celkovo sa upokojila.   

Poznámka: Každé dieťa alebo dospelý je jedinečný svojim prejavom a napriek podobnosti s opisovanými prípadmi môže potrebovať iné homeopatikum.

Mgr. Janette Bakajsová, SAKHom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Strach z rozvodu?
Nasledujúci článok
Keď dojčenie bolí
Menu