Strasti materskej dovolenky

  1. Domov
  2. Psychické ťažkosti
  3. Strasti materskej dovolenky

O tom, že materská dovolenka nie je prechádzkou ružovou záhradou, vie svoje každá z nás, ktorá si týmto jedinečným životným obdobím prešla alebo ním práve prechádza. Aj napriek snahe vychutnať si materstvo a dieťa každým dňom naplno ako vzácny dar sa môžeme, viac alebo menej, dostať do situácií, kedy už jednoducho nevládzeme, sme na konci so silami alebo máme už všetkých tých povinností a mamičkovskej starostlivosti akurát tak plné zuby.

Prežívanie materskej dovolenky je čisto individuálna záležitosť. Vnímame ju cez filter našich podvedomých programov, skrytých túžob, očakávaní a v neposlednom rade aj nárokov, ktoré na seba kladieme. Niekedy si ani nevšimneme, že strácame samé seba v snahe naplniť pomyselnú predstavu roly matky. Len zrazu sa ocitneme v stave nepohody, frustrácie až vyhorenia. To sa odrazí aj na kvalite nášho zdravia, napríklad v podobe bolesti chrbta, hlavy, tráviacich problémov, hormonálnej nerovnováhy alebo prídu problémy s dojčením.

Aj v tomto období podáva homeopatia pomocnú ruku. Pre inšpiráciu sa pozrieme na najčastejšie problémy, s ktorými sa mamičky na materskej môžu stretnúť a začneme rovno prípadom z praxe.    

Snaha udržať všetko pod kontrolou – prípad z praxe

„Mojim hlavným problémom sú kŕčovité bolesti chrbta. Jeden deň je dobre, druhý deň vstanem ledva z postele. Trápia ma tiež opakované seknutia v krku, závrate a častá chorobnosť. V podstate chytím každú chorobu od detí. Myslím si, že je to z fyzického preťaženia, že som to jednoducho fyzicky všetko nezvládla.“

Už prvé vety mamičky dvoch malých detí vo veku dvoch a štyroch rokov prezrádzajú, že je v napätí a pod tlakom povinností. Popri materskej dovolenke sa venuje aj svojej práci, ktorá ju veľmi baví. Ale skombinovať pracovné povinnosti, deti aj domácnosť ju stojí veľmi veľa úsilia a energie. Uvedomuje si, že problém môže byť v jej vnútornom nastavení. Je perfekcionistka, zameraná na výkon. Všetko musí dokonale zvládať.

„Všetko to, čo chcem, nestíham zrealizovať a tak mám pocit, že mi uniká život. Na jednej strane sa snažím udržať latku, ktorú som si v práci nastavila. Chcem pôsobiť stále profesionálne, aby ma ľudia vnímali v tom najlepšom svetle. Na druhej strane robím veľa pre deti a vymýšľam im rôzne aktivity. Je veľa možností, kam môžeme ísť, ale neviem to všetko stíhať. Stojí ma to veľa energie. A keď do toho príde na mňa choroba, okamžite sa objaví pocit, že som to nezvládla. Predtým som brala život z nadhľadu, teraz som viac v detailoch.“

Najviac sa sústredí na to, aby s deťmi bolo všetko v poriadku. Neustále kontroluje ich pitný režim, či mali ovocie, vitamíny, či boli na záchode, či sa už najedli a podobne.

„Každú vec, každý úkon mám v hlave a v mysli si to postupne odškrtávam. Ale je to na mňa príliš, cítim to ako tlak. Chcela by som, aby to bolo voľné, aby som nemusela neustále všetko držať v hlave.“

Ak sa pri čítaní týchto riadkov spoznávate, je do istej miery pravdepodobné, že aj vám pomôže Cuprum muriaticum. Esenciou tohto homeopatika je udržiavanie kontroly v starostlivosti vo vzťahu matka dieťa.

Cuprum muriaticum je vhodné pre ženy so sklonom k perfekcionizmu. Sú veľmi pedantné, zodpovedné a zamerané  na výkon. Problémy u nich často vznikajú v období, keď majú skĺbiť materstvo a prácu. Až kŕčovito sa snažia udržať to, čo už dosiahli, podobne ako táto mladá mamička. To vytvára enormné napätie a tlak, pretože všetko musí byť urobené dokonale a načas.

Ďalšou témou tohto homeopatika je kontrolujúca matka.

Sú to ženy, ktoré majú tendenciu deti neustále pozorovať, vážiť, sledovať ich rast, kontrolovať, či pili alebo jedli, kto sú ich kamaráti a podobne. V pozadí toho je strach, aby neurobili chybu, preto všetko prísne kontrolujú a riadia sa podľa pravidiel a odporúčaní odborníkov. Akoby sa dostali do akéhosi kŕču ohľadne otázky výchovy a starostlivosti detí, ktorý sa časom prejaví aj na fyzickom tele v podobe kŕčov alebo kŕčovitých bolestí. Medzi ďalšie charakteristické príznaky patrí suchý, dusivý až kŕčovitý kašeľ a zápcha so suchou, tvrdou stolicou.

Slabosť a únava z nedostatku spánku

Nočné vstávanie a prebdené noci dajú zabrať takmer každej mamičke. Nedostatok spánku v spojení s dennodennou starostlivosťou o dieťa, rodinu aj domácnosť vedie k celkovému oslabeniu organizmu a pretrvávajúcej únave. Práve v týchto situáciách oceníte homeopatikum Cocculus indicus. Pravdepodobne ho už poznáte z homeopatickej cestovnej lekárničky na stavy kinetózy, ale teraz si naň posvietime z inej strany.

Cocculus indicus sa hodí najmä pre empatické, starostlivé a rodinne zamerané ženy, ktoré dávajú zo seba príliš veľa, až sa  nakoniec vyčerpajú a vyhoria. Hlavným problémom je téma starostlivosti, ktorú vnímajú ako samozrejmosť. Ale často sú to úplne bežné situácie, keď dieťa ochorie, má horúčku, bolesti bruška, uší alebo zúbkov a jeho zdravotný stav si vyžaduje nočnú starostlivosť. 

Samozrejme môžu to byť aj rôzne iné dôvody, pre ktoré dieťa v noci nemôže spať a spolu s ním ani jeho mamka. Rovnako môže ísť o chronicky choré dieťa, ktoré potrebuje dlhodobú alebo špeciálnu starostlivosť deň a noc. Z nedostatku spánku vzniká chronická únava často sprevádzaná celkovou slabosťou, bolesťami hlavy až migrénami alebo nevoľnosťou.

Hnev a podráždenosť

K problémom materskej dovolenky neodmysliteľne patrí homeopatikum Sepia officinalis, a bolo by veru hriechom o ňom nenapísať.  Vyčerpanie, únava z domácich povinností a zo starostlivosti o deti, sprevádzané výraznou podráždenosťou, hnevom a túžbou po samote. To sú jeho charakteristické príznaky a zároveň prejavy ženy, ktorej toto homeopatikum pomôže.

V tomto prípade ide o ambicióznu ženu, ktorá vníma materstvo ako obmedzenie. Má pocit, že s nástupom materskej dovolenky prišla o svoju nezávislosť. Jej dovtedy slobodný a voľne plynúci spôsob života sa zrazu zmenil na bezmocnú pripútanosť ku každodenným povinnostiam. Problém je, že je nútená robiť veci, ktoré nechce, a to v nej vytvára pocit závislosti. Najradšej by z tejto situácie niekam ušla, no nemôže. Preto je veľmi podráždená a nahnevaná. Hnev vyjadruje otvorene. Kričí na deti, na manžela, nezriedka aj so štipkou sarkazmu. Časom sa u nej môže vyvinúť ľahostajnosť až averzia voči partnerovi alebo deťom. 

Na Sepiu môžeme určite myslieť aj v prípadoch popôrodnej depresie. Pomôže tiež pri zníženej laktácii počas dojčenia.

Táto mamička sa celkovo lepšie cíti, keď sa niečím zamestná duševne aj fyzicky. Najviac miluje pohyb. Má rada rýchle a dynamické aktivity, ako napríklad tanec, beh, aerobik alebo zumbu. Ak nemá možnosť tanečného alebo športového vyžitia, postačí aj dôkladné vypratanie bytu alebo domu doslova od podlahy. V každom prípade je pohyb pre Sepiu nesmierne dôležitý. Psychicky ju upokojuje a prináša v danej situácii chvíľkové vyslobodenie sa z pocitov obmedzenia.

Na fyzickej úrovni ju trápia najmä  ľavostranné bolesti hlavy, kašeľ, kožné a menštruačné problémy. Charakteristickým príznakom je pocit plnosti v panvových orgánov a tlak smerom nadol.

Homeopatia – liečba pre telo aj dušu

Homeopatický liek pomôže vniesť svetlo do života a nájsť riešenie aj z takmer bezvýchodiskovej situácie. Vždy jestvujú možnosti, ako si pomôcť alebo sa nachvíľu odbremeniť. Tie však pre náš vlastný myšlienkový blok a negatívne nastavenie nedokážeme zazrieť. Pomocou homeopatika blok uvoľníme, získame iný pohľad na danú situáciu.

V prijatí toho, čo sa práve deje, dokážeme prejsť aj náročnejším obdobím materskej dovolenky o niečo radostnejšie.

Keď pomôžeme duši, vylieči sa aj telo. O tom je homeopatia.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Keď dojčenie bolí
Nasledujúci článok
Ťažkosti v tehotenstve
Menu