Strach z rozvodu?

  1. Domov
  2. Psychické ťažkosti
  3. Strach z rozvodu?
Rozvod, oddelenie

Spôsobov, ako sa vysporiadať s emóciami strachu, je viacero. O homeopatii môžete uvažovať ako o možnosti prvej voľby, ale aj vtedy, ak ste už skúsili rôzne iné techniky a napriek tomu strach nad vami stále vyhráva. Úlohou homeopatie je obnoviť stav narušenej rovnováhy jemne, prirodzene, bez vedľajších účinkov a na všetkých úrovniach.

Strach nás sprevádza od nepamäti

Keď hrozí nebezpečenstvo, do krvi sa okamžite vyplavuje množstvo hormónov, ktoré zrýchľujú pulz, zvyšujú tlak, zrýchľujú metabolizmus a vyvolávajú napätie vo svaloch. Je to normálna obranná reakcia, ktorú človek vo svojom živote potrebuje.

Podobne je to aj v prípade, ak sa ocitneme v situácii, v ktorej sme postavení pred veľké, prípadne nečakané zmeny. Aj vtedy prirodzene prežívame pocity strachu a neistoty. O to viac, ak sa ocitáme v búrlivým obdobím vzťahových zmien a na vlnách strachu odmietame prijať to, čo sa práve deje. Ak strach pretrváva a stáva sa hlavnou emóciou, udržiava nás v neustálom napätí. Nepretržité vnútorné napätie vedie skôr  či neskôr k vzniku psychických a zdravotných problémov, pretože strachy nás oslabujú a bránia konať aj imunitnému systému.

Status rozvedenej ženy

„Mojim hlavným problémom je strach, ktorý pociťujem v oblasti tretej čakry. Oslabenú mám aj dráhu obličiek.“ V duchu ezoteriky začala rozprávanie sympatická žena v stredných rokoch. Prechádza práve náročnejším obdobím svojho života. Musí sa vysporiadať s veľkou a nepríjemnou zmenou, s rozvodom. Rozhodnutie neprišlo z jej strany, o to ťažšie sa to prijíma a akceptuje. Má v sebe hlboko zakorenenú predstavu, že manželstvo, ktoré už raz uzavrela, je navždy. Myslí si tiež, že všetko sa dá zachrániť. Nechce sa len tak ľahko vzdať a rozhodnutie manžela odmieta.

Trávenie sa výrazne zhoršilo po tom, ako jej veštica povedala, že z tohto bodu už nie je cesty späť a jednoducho sa má s manželom definitívne rozísť. Nie sú si súdení. Zároveň si uvedomuje, že všetko, čo sa jej práve deje, má svoj skrytý význam. „Rozumiem dôvodom manželovho rozhodnutia. Učí ma to sebaláske. Neodmietam to z dôvodu, že to s deťmi nezvládnem. Nie je to ani o samote. Už dlhšie náš vzťah nebol harmonický. Prestali sme komunikovať. Nehádame sa. To, čo cítim, je ľútosť, že ma už nemiluje. Je ťažké nemať očakávania a naučiť sa prijímať realitu, aká je.“

Čím viac rozmotávame nitky strachu, tým hlbšie sa dostávame pod povrch

Ešte nedávno mala v sebe veľa hnevu, teraz sa snaží byť pozitívna. Nerobí žiadne scény. Zvonku to pôsobí, ako by sa s touto situáciou zmierila. Vnútri ju zožiera strach z toho, čo príde. Cíti sa opustená a neprijatá. Priznáva, že už dlhšiu dobu držala vzťah za každú cenu a pre záchranu kompletnej rodiny sa manželovi prispôsobovala. A čo ju k tomu viedlo? Predstava, že skončí so statusom opustenej ženy. Takýto scenár je pre ňu vnútorne neprijateľný. Byť manželkou niekoho, kto má isté postavenie, jej dávalo určitý status v spoločnosti. Potreba zachovania statusu vydatej ženy je teraz už ale ohrozená a predstava, že oň reálne príde, v nej spôsobovala silný strach prejavujúci sa v už spomínanej oblasti žalúdka.

Pri analýze tohto prípadu mi bol veľmi nápomocný systém Jana Scholtena, ktorý nám umožňuje zaostriť na konkrétny problém alebo situáciu, ktorú klient rieši a vybrať pre neho homeopatikum čo najpresnejšie, a to aj v takom prípade, ak nie sú jasné alebo prítomné fyzické príznaky. Takýto spôsob výberu homeopatického lieku voláme situačný predpis. V jej prípade ma analýza zaviedla do rastlinnej skupiny Verbenales a konkrétne ku homeopatiku Acanthus spinosus. Užívala ho v potencii 30 CH raz za týždeň a po mesiaci užívania mi poslala správu v znení:

„Homeopatiká zabrali, tie strachy prestali. Dúfam, že sa neobjavia. Ďakujem za konzultáciu a diagnostiku.“

Strachy sa už neobjavili. Klientka získala iný pohľad na danú situáciu, dokázala prijať a zmieriť sa s realitou.

Silná žena na kolenách

Aj v tomto prípade sa životné okolnosti spolu s rozvodovým procesom podpísali na psychickom stave klientky v stredných rokoch. Obdobie, ktoré prežíva, je pre ňu veľmi náročné a sama ho už nevie zvládnuť. Na konzultáciu prichádza s presvedčením, že homeopatia jej v tom môže pomôcť. Podobne ako predchádzajúca klientka sa zaujíma o duchovno a ezoteriku. Pravidelne si kupuje časopis Balans, a práve v ňom už viackrát čítala o tom, ako homeopatia pomohla ľuďom so psychickými problémami, s ktorými by inak skončili u psychiatra a na antidepresívach.

Trápia ju stavy úzkosti a strachov s nespavosťou

V noci spí maximálne dve tri hodiny. Užíva lieky na upokojenie s vedomím, že toto nie je to správne riešenie. Počas dňa sa cíti dobre, vtedy strachy pominú, lebo sa sústredí na prácu. Ale večer sa nepríjemné myšlienky a úzkosť ako kostlivci vynárajú zo skrine. „Za posledný rok sa toho veľa nakopilo“, hovorí. „Okrem rozvodových vybavovačiek a nepríjemností zo strany manžela som sa starala aj o ťažko chorého otca. Nevidela som z toho cestu von, nevedela som, ako sa to vyvinie, ale už sa tie problémy zlepšujú. Rozvod bude za chvíľu na konci, otcovi sa polepšilo, ale úzkostné stavy pretrvávajú. Chcem sa ich zbaviť, aby to neprešlo do depresie. Mám strach.“

Krok po kroku odhaľujeme pozadie prežívaného strachu

Hlavným problémom je psychická manipulácia zo strany manžela. Je voči nej verbálne agresívny a nepríjemný. Reaguje na to návalmi paniky, zvýšeným tepom a úzkosťou. Inými slovami sú to typické príznaky človeka, keď sa ocitne v bezprostrednom ohrození. Myslí si, že sa jej chce pomstiť za to, že podala žiadosť o rozvod, s ktorým on nesúhlasí. Využíva k tomu rôzne taktiky a psychický nátlak. Chcela by sa voči tomu obrniť, ale nevie, ako na to. „Ja, taká silná žena, ktorá už toľko toho v živote uniesla, a toto ma zrazilo na kolená. Cítim ťažobu v srdci z toho, ako sa mám brániť, lebo neviem, s čím príde najbližšie. Srdce mi silno búši. Stačí pohlaď na neho a už som v panike. Nie som pokojná, nie som to ja. Akoby sa nervový systém vo mne vyburcoval a nemám silu to zastaviť.“

Ďalším aspektom jej strachu je pocit, že to neskončí, že sa jej manžel bude mstiť aj potom, ako sa od neho odsťahuje. Najťažšie zvláda noci. Nemôže zaspať, pretože nervová sústava je nabudená pre neustály pocit ohrozenia. Síce sa nejedná o reálne fyzické násilie, napriek tomu to vníma ako útok z jeho strany, ktorý prichádza vždy nečakane. „Čakám, aký je útok a podľa toho kalkulujem, ako mám útočiť. Keď kričí, kričím a tým ešte viac znásobím jeho agresiu. Vtedy mám pocit ťažoby, ženiečo na mňa spadne a ma privalí, že nevyjdem z toho priestoru. Vtedy nedokážem ležať. Musím chodiť po izbe, lebo inak mám pocit, že ma to privalí. Chodím aj vtedy, keď je manžel agresívny. Nemôžem sedieť, lebo ak by som sedela, napadol by ma. Počas chôdze sa viem viac ubrániť a lepšie reagovať, pretože útok z jeho strany je vždy ako moment prekvapenia. To jednoducho nečakáte.“

Vo svetle slov môžu tieto vety znieť ako totálny nezmysel

Ale z hľadiska jemnejšej formy vnímania ide o autentický a jedinečný prejav vnútorného prežívania. Práve táto úroveň je pre homeopata veľmi dôležitým ukazovateľom pri výbere správneho homeopatika. Skutočne, vďaka tomu, že klientka sa dokázala dostať tak hlboko do svojich pocitov a opísať vnímanie prežívaného strachu a ohrozenia, som pre ňu mohla nájsť ten správny homeopatický liek – Crotallus cascavella, ktorý užívala v potencii 1 M raz za dva týždne. O dva mesiace mi napísala správu, ktorej som sa veľmi potešila:

„Cítim sa oveľa lepšie, odkedy užívam homeopatikum. V noci spím dobre a oveľa ľahšie zvládam stresy.“

„Myslíme si, že sa cítime podľa toho, v akých okolnostiach sa nachádzame.

Pritom naše pocity len čiastočne závisia od vonkajšieho stavu.

Ich hlavným zdrojom je náš vnútorný stav.“

Jonathan Hardy – homeopat.

Kde niečo končí, iné začína

Je prirodzené, že sa bojíme toho, čo nepoznáme. Život v neistote prináša so sebou nepohodu, ale aj mnohé dôležité otázky. Zároveň otvára priestor pre zrod niečoho nového, čo by nás predtým v stave zabehnutých koľají a iluzórnej istoty ani nenapadlo.

Veď čo už je na svete isté?

S istotou môžeme tvrdiť akurát to, že všetko okolo nás a rovnako my sami podliehame neustálej zmene. Ani človek nie je tým istým, akým bol v čase svojho narodenia, detstva alebo uzavretia manželstva. Viac dôvery v seba a k tomu, že všetko sa pre niečo deje, že všetko má aj svoj hlbší význam, pomôže vymaniť sa z pocitov strachu.

A keď si nebudete vedieť pomôcť, spomeňte si na homeopatiu. Homeopatia je tu pre nás všetkých.

Janette Bakajsová│Foto: pixabay.com│Článok bol publikovaný v časopise Balans 3/2021

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Alergia na slnko
Nasledujúci článok
Mlieko a jeho význam v homeopatii
Menu