Hľadanie svojho priestoru v živote

  1. Domov
  2. Chronické problémy
  3. Hľadanie svojho priestoru v živote
Morpho peleides

Morpho peleides – homeopatikum z tropického motýľa

Motýle sú dnes čoraz častejšie využívané vo forme homeopatického lieku, prostredníctvom ktorého prinášajú úľavu v chorobách stále väčšiemu počtu ľudí. K homeopatovi prichádzajú najčastejšie pre problémy s kožou, chronickým zápalom dutín a močového mechúra i s autoimunitnými ochoreniami.

Kvôli dlhotrvajúcej frontálnej sinusitíde ma v novembri minulého roku navštívila mladá žena, ktorá už na prvý pohľad pôsobila veľmi zaujímavo. Citlivo a farebne zladené oblečenie s make upom prezrádzalo zmysel pre estetiku. Rozprávala o sebe otvorene, s určitou dávkou ľahkosti a nadhľadu.

Snaží sa žiť zdravo a ekologicky. Je kreatívna, miluje prírodu, slnko a čerstvý vzduch, na ktorom sa všetky jej problémy zlepšia. Chodí pravidelne na túry a svoje fyzické a duševné zdravie podporuje aj cvičením jogy. Okrem toho sa zaujíma o ezoteriku a duchovný vývoj, ktorý opisuje ako stúpanie po duchovnej ceste.

Neprijatá a nepochopená

odstrčená, samaMyslí si, že jej zdravotné problémy súvisia so vzťahmi v jej živote, v ktorých si neustále hľadá svoje miesto. Trápi ju, že je stále sama, bez partnera a detí. Má pocit, že nikam nepatrí, že nemá svoj vlastný domov. Akoby blúdila niekde, kde ju nikto nevidí, ale ona vidí všetkých. Akoby sa nachádzala v nejakom medzipriestore. Tento pocit sa prvýkrát objavil v detstve a to aj napriek tomu, že vyrastala v rodine s dvoma súrodencami. „Vždy som sa cítila odstrčená a musela som bojovať o to, aby ma prijali. Starší súrodenci sa so mnou nechceli hrať a rodičia mi nevenovali dostatok pozornosti a lásky.“ Chýbal jej otec, lebo nebol doma pre ňu, keď to najviac potrebovala. „Doteraz sa cítim niekde mimo a odstrčená, hoci by na to dôvod ani nemal byť, lebo keď sa nad tým zamyslím, rodina ma tak určite nevníma. Ale akoby som nič nedokázala. Nevyštudovala som vysokú školu, nemám vlastnú rodinu a nedokázala som v živote nič horibilné.“ Myslí si, že možno nevysporiadaný vzťah s otcom a chýbajúci pocit lásky z detstva ovplyvnil jej nenaplnené partnerské vzťahy. Partnerstvo by malo byť podľa nej o vzájomnej podpore, starostlivosti a zodpovednosti, no zároveň považuje za dôležité zachovať si vo vzťahu slobodu a nezávislosť. Na otázku, aký by mal byť jej partner, odpovedala: „radostný, spontánny, vie sa hrať a šantiť ako dieťa, ale zároveň je zodpovedný a starostlivý“.

Láska k deťom

Ako outsider, neprijatá a nepochopená, sa cíti byť aj v pracovnom kolektíve. „Možno by som to mohla prirovnať k okraju priepasti. Na jednej strane mi je tam nepríjemne, lebo sa bojím, že spadnem a na druhej strane sa modlím, aby som spadla (odišla z kolektívu a práce), lebo ma to určite posunie ďalej. Vlastne tam patriť nechcem. Vládnu tam hodnoty, ktoré nie sú čisté a sú mi proti srsti.  A nechcem sa meniť k horšiemu len preto, aby som do tohto kolektívu zapadla.“ Pracuje ako učiteľka v materskej škôlke, v ktorej zostáva naďalej kvôli deťom. „Už dávno som si všimla, že mám k nim silný vzťah. Vnímam ich ako úprimné a pravdovravné, lebo nedokážu klamať do očí ako rodič alebo dospelý. Možno preto, že vo mne samej je stále niečo detské, im tak rozumiem a mám s nimi trpezlivosť.“

Som ako iskra

modré morphoPočas konzultácie sa zvyknem pýtať klientov, k čomu by sa prirovnali, čo vystihuje ich podstatu. Často sa  potrebujú nad tým nachvíľu zamyslieť, no táto žena mi spontánne odpovedala. „Cítim sa ako víla z rozprávky Na vlásku. To ako s úžasom vnímala svet vonku, ako snívala o hviezdach, ako sa pozerala na kvietky. Aj ja sa viem nadchnúť tou detskou úprimnou radosťou a bezprostrednosťou. V prírode môžem byť sama sebou, nadchnúť sa jej krásou. Som tiež ako slnko alebo iskra, lebo dokážem v ľuďoch niečo zapáliť, priniesť teplo, ochranu a radosť zo života.“

Tyrkysový Morpho peleides

Téma detí, víl, estetického vnímania a kreativity spolu s jej životným príbehom a myšlienkovým postojom viedli ku skupine homeopatík z motýľov. Citlivej mladej žene priniesol úľavu od bolestivého zápalu dutín Morpho peleides (modré morfo), homeopatikum pripravené z krásneho tropického motýľa.

Hovorí sa o ňom, že na koho sadne, ten bude zaručene zdravý. Spoznáme ho podľa žiarivej tyrkysovej farby, ktorou však nie sú jeho krídla skutočne pokryté, ale vzniká odrazom svetla na maličkých dierkach nachádzajúcich sa na povrchu krídel.

Hlbší terapeutický efekt homeopatika nenechal na seba dlho čakať a otvoril v nej potrebu vysporiadať sa so vzťahom k otcovi. Po dlhých rokoch sa s ním dokázala otvorene porozprávať a dať zo seba všetko to, čo ju ako dieťa trápilo.

Krása homeopatie spočíva v tom, že je pre nás prirodzená a pri správnom používaní dosahuje skutočne mimoriadne liečivé účinky.

Autor: Janette Bakajsová

Foto: pixabay.com

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v časopise Balans júl/august 2018.

 

Prečítajte si tiež:

Motýle v homeopatii

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Motýle v homeopatii
Nasledujúci článok
Helikobakter a problémy s trávením
Menu