Motýle v homeopatii

  1. Domov
  2. Homeopatia
  3. Motýle v homeopatii
motýľ na dlani

Americký spisovateľ Nathaniel Hawthorne povedal, že šťastie je ako motýľ, ktorý keď je prenasledovaný, je vždy kúsok pred rukou, ktorá ho chce chytiť, ale ktorý keď si v tichosti sadnete, môže nad vami zažiariť.

motyleMotýle ľudí odjakživa fascinovali a pre ich rôzne formy života sa stali v rôznych kultúrach symbolom ľudskej duchovnej transformácie, rastu a zmeny. V časoch antického Grécka verili, že duša opúšťa telo ako motýľ. Dokonca pre pomenovanie duše a motýľa používali len jedno slovo „psyché“. Tým istým slovom nazývali aj starogrécku bohyňu duševnej krásy, ktorú zobrazovali v podobe motýľa alebo obklopenú viacerými motýľmi. Domorodí Američania považujú motýľa za symbol radosti. V Japonsku je zas symbolom a znakom šťastia, preto sa novomanželom dávajú obrázky s párom motýľov ako požehnanie. V našej kresťanskej tradícii je symbolom duše a vzkriesenia, lebo proces dokonalej premeny od štádia húsenice až po motýľa pripomína nesmrteľnosť duše a kolobeh znovuzrodenia.

Motýle v homeopatii

Motýle sú dnes čoraz častejšie využívané aj vo forme homeopatického lieku, prostredníctvom ktorého prinášajú úľavu v chorobách stále väčšiemu počtu ľudí.

Ústrednú tému tu hraje pojem transformácie. Tak ako motýľ prechádza premenou a rôznymi štádiami i človek počas svojho života prechádza jednotlivými vývojovými etapami, z ktorých každé je rovnako dôležité a potrebné. Rozhodne nie je dobré sa do žiadnej etapy ponáhľať, či niektorú preskočiť, ani uviaznuť v nej snahe vyhnúť sa zmene. Kukla našich myšlienok a strachov môže byť obmedzujúca, zároveň tiež bezpečná a známa. Je prirodzené, že sa môžeme začať obávať toho, čo je mimo naše myšlienky a systémy viery, ktoré nás držia v pasci a bránia nám v našich snoch, nášmu rozletu a neobmedzenému tvorivému potenciálu. Niekedy si dokonca prajeme, aby boli veci ľahšie. Aby prišiel niekto iný a pomohol nám na našej ceste. Avšak podobne, ako je pre motýľa dôležité prejsť procesom „bolesti“, kedy vyvíja zvnútra silu a tlak, aby jeho krídla zosilneli a umožnili mu jedného dňa vzlietnuť, je aj pre nás rovnako nevyhnutné prejsť procesom duchovného rastu skrze „bolesť“, ktorú prežívame počas prekonávania problémov.

Ľudia, ktorí potrebujú motýli liek, zvyknú rozprávať o týchto etapách rastu ako o nevyhnutnosti pre ich osobný vývoj. Majú potrebu sa vyvíjať a stať sa lepším človekom.

Dôležitá je pre nich rodina, voči ktorej cítia zodpovednosť. Na druhej strane milujú zábavu, slobodu a pocit nezávislosti. V ich príbehoch sa často stretávame s témou detí. Buď v podobe potreby a úlohy chrániť a starať sa o nich alebo sami pôsobia ako živé, hravé a veselé deti, ktoré nikdy nevyrástli alebo chcú navždy ostať dieťaťom. Títo ľudia nás zaujmú svojou ľahkosťou, spontánnosťou a bezprostrednosťou.

Ako deti sa mohli cítiť byť nechránení dospelými alebo vlastnými rodičmi. Môžu mať pocit, že sa o nich nestarali, že im chýbalo vedenie zo strany otca, s ktorým nikdy nemali dobrý vzťah. Podobne ako je obdivovaná krása a jedinečnosť motýľa, aj oni túžia po ocenení a dobrej mienke najbližších. Jej nedostatok sa snažia kompenzovať snahou dokázať niečo v živote. Do obdobia dospelosti si tak nesú nevyriešené vzťahy s rodičmi a neskôr riešia svoj vnútorný pocit opustenosti a osamelosti, neuvedomujúc si, že pochádza z čias detstva.

homeopatovi prichádzajú najčastejšie pre problémy s kožou, chronickým zápalom dutín a močového mechúra i s autoimunitnými ochoreniami.

„Život nestačí, povedal motýľ. Treba k nemu slnečný jas, slobodu a malý kvietok“. Hans Christian Andersen

symetria motylovKrása, pestrosť a symetria motýľov sa odráža v ich homeopatických príznakoch a je ďalšou smerodajnou indikáciou pre ich použitie.

Môžu to byť atraktívni ľudia, ktorí sa radi obliekajú do pestrých a žiarivých farieb, napríklad dizajnéri alebo módni návrhári. Alebo naopak ľudia, ktorí majú  tendenciu sa skrývať, splynúť v dave a obliekať sa nenápadne, podobne ako motýle so schopnosťou mimikry. Myšlienka kamufláže sa prejavuje  ich v záľube  nosenia make upu, masiek a rôznych prevlekov, lebo chcú byť niekým iným, ako sú. Radi si zvýrazňujú oči farebnými odtieňmi alebo okuliarmi, ktoré im slúžia ako módny doplnok. Vedie ich k tomu podvedomá silná túžba po zmene, tak ako je celý život motýľov jedna nekonečná metamorfóza, pričom sa jednotlivé štádiá od seba úplne líšia. Môžu mať tiež pocit kmitavých myšlienok, ktoré bránia koncentrácii.

Homeopatiká z motýľov pomáhajú nepokojným a hyperaktívnym deťom so slabou pamäťou a koncentráciou, ktoré môžu mať problém s rodičmi.

Medzi ďalšie časté ťažkosti homeopatickej skupiny motýľov patria tráviace problémy a alergie. Typický je tiež výskyt genetických porúch u príbuzných a problém so sexuálnou identitou, ktorá vyplýva všeobecne zo zmätenosti hmyzu. Samotné latinské pomenovanie hmyzu Insecta znamená „vnútorne rozdeliť“, čo sa v homeopatickej praxi premieta do tém dualizmu.

Medzi známejšie homeopatické lieky z motýľov patria Limenitis bredowii, Morpho peleides, Gonepteryx rhamni a Acherontia atropos.

Motýle nám pomáhajú uvedomiť si, že vystúpenie z kukly otvára nové dvere a možnosti, a že v dôvere a zraniteľnosti je sila. Motýľ o nič menej ako my nevie, či môže lietať. Ale otvorí svoje krídla s dokonalou dôverou a zistí, že ich jemnosť umožňuje slobodný let a tanec vo vzduchu. Keď budeme dôverovať našim vlastným schopnostiam, nevyskúšaným krídlám, pochopíme odkaz motýľov, že život samotný je neustála zmena a radostný tanec.

Autor: Janette Bakajsová

Foto: pixabay.com

Článok bol v upravenej podobe uverejnený v časopise Balans júl/august 2018.

 

→ Prečítajte si tiež prípady z praxe:

Hľadanie svojho priestoru v živote – Morpho peleides

Helikobakter a problémy s trávením  – Limenitis bredowii

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Svetový týždeň povedomia o homeopatii
Nasledujúci článok
Hľadanie svojho priestoru v živote
Menu