Naša imunita a vzťahy

  1. Domov
  2. Chronické problémy
  3. Naša imunita a vzťahy
vzťahy, láska, zima

Zimné obdobie je skúškou našej fyzickej a psychickej imunity. Nedostatok denného svetla spolu s vonkajšou nepriazňou má na svedomí  zvyšujúci sa počet ochorení a melancholických nálad. Skúškou prežitia v tomto období prechádzajú aj vzťahy.

Obličky a močový mechúr

Kvalitu medziľudských vzťahov odráža stav obličiek a močového mechúra, ktoré sú práve v zime najviac aktívne. Symbolizujú rodinnú pohodu a teplo partnerského vzťahu. Tieto orgány sú veľmi citlivé na chlad a svojou bolesťou upozorňujú na prežívanú úzkosť a strach. Sú znamením, že v oblasti vzťahov nie sme sami sebou. Ich oslabenou aktivitou trpia najmä ženy. V porovnaní s mužmi sú ženy oveľa viac vnímavejšie na nesúlad v okolí, na vznikajúce a včas neriešené nedorozumenia v partnerských či rodinných vzťahoch. Buď sa často hádajú alebo zo strachu z odmietnutia zadržujú v sebe niečo, čo ich trápi. Môže ísť o tému, o ktorej sa s partnerom nedokážu úprimne a asertívne porozprávať a preto ju analyzujú v sebe. Psychický stres vedie k oslabeniu orgánov. Vznikne v nich zápal alebo iné ochorenie.

Podráždenie a nevyjadrený hnev voči partnerovi často vedie k zápalom močového mechúra.

Túto súvislosť ilustruje aj tento môj prípad z praxe. Ide o mladú ženu, ktorú trápia opakované zápaly močového mechúra v zimnom období. Sprevádza ich nepríjemné pálenie, ktoré je najhoršie pri prechode posledných kvapiek moču. Počas zápalov je bolestivá aj oblasť obličiek. Okrem toho sa sťažuje na ľavostranné migrény s poruchami zraku. Uvedomuje si, že vznikajú z pretlaku myšlienok, ktoré nedokáže pustiť. Veľmi sa obáva o svoje zdravie. Má strach, že sa jej stav zhorší a prejde do vážnejšej choroby, napríklad do rakoviny.

tajná láska

Počas rozhovoru odkrývame skryté zákutia jej života. Dozvedám sa, že najdôležitejšie sú pre ňu vzťahy. A práve tie sú kameňom úrazu. Čo sa v nich deje? Prestal ju napĺňať vzťah s manželom, tak hľadala inde. Spočiatku nevinné duchovné praktiky s kolegom vyústili do tajnej lásky. Je pre ňu ako droga, bez ktorej nedokáže žiť. Pomáha mu po psychickej a finančnej stránke viac, ako je pre ňu únosné. Dáva mu veľa, ale on jej to nevracia.

To pociťuje ako krivdu, nespravodlivosť. Napriek tomu je pre ňu príliš ťažké povedať nie. Cíti hnev, ak jej kolega nerozumie a zvyšuje na ňu tón reči pri výmene názorov. Nechce sa s ním hádať a radšej hnev prehltne v domnienke, že ho vnútorne spracuje. Nechce prísť o svoju tajnú lásku. Tak veľmi po nej túži, že sa jej v plnej miere prispôsobuje.

Časom si však začína uvedomovať, že tento tajný vzťah pôsobí na ňu viac deštruktívne ako spirituálne. „Ak tento vzťah nebude, budem čistá a budem vedieť byť znovu voči manželovi úprimná.“ Atmosféra doma sa vyostruje. Pod tlakom povinností a dvojakého života sa dostáva do stavov podráždenosti a nervového vypätia. Ocitla sa v permanentnom strese a zhone, čo ju energeticky veľmi vyčerpáva. Cíti sa duševne ubolená a premýšľa, ako z tejto situácie von, ako sa očistiť. Nemá však dostatok síl na podniknutie potrebných krokov.

Pomoc prichádza v podobe homeopaticky spracovanej rastliny Sarsaparilla.

Pre Sarsaparillu je charakteristická téma závislosti na niektorých ľuďoch alebo situáciách, ale tiež nemožnosť sa na nich skutočne spoľahnúť. Dávanie a prijímanie tu nie je v rovnováhe. Je to veľmi užitočné homeopatikum pre akútne zápaly močového mechúra sprevádzané hojným močením a pálčivou bolesťou na konci močenia. Nutkanie na močenie môže byť veľmi bolestivé a v posledných kvapkách moču sa môžu objaviť stopy krvi. Zvláštnosťou je, že pri močení v stoji môže byť bolesť menšia ako v sede.


Depresia

smutná žena, depresia

V zime viac ako inokedy túžime po teple a zahriatí. V samote chladných a šedých dní sa všetko nespracované a potlačené v nás dostáva na povrch a človek môže získať pocit, že život nemá zmysel. Navyše keď sa niet s kým porozprávať a analyzovať svoje pocity, strácame radosť zo života a duša začína chorľavieť. Odtiaľ je už len krok k depresii. Aj mierna forma tejto choroby môže ľuďom úplne zmeniť život a znemožniť im normálne fungovať.

Homeopatia sa aj v prípade depresie núka ako účinná a bezpečná terapia.

Mladá, atraktívna žena prichádza kvôli depresii a nespavosti, ktoré sa zhoršili za posledné zimné obdobie. Musí užívať lieky na spanie, inak nedokáže zaspať. Už na prvý pohľad pôsobí zlomene, utiahnuto a bez energie. Trápi ju, že je stále slobodná a nemá vlastnú rodinu. Pociťuje to ako prázdnotu. Nikto ju nečaká, nikto jej nenapíše. Jej hlavným problémom v živote sú vzťahy a nevery.

„Nezažívam nič veselé ani pozitívne. Všetko je len úder pod pás, hlavne zo strany mužov. Stále ma niekto nechá pre inú. Keď vzťah začne byť vážny, keď naň pritlačím, partner ma opustí.“

Cíti sa menejcenná a škaredá, ako nepotrebný článok bez hodnoty. Neustále hľadá chybu v sebe. Počas rozhovoru sa vraciame až do obdobia detstva, kedy sa plne prispôsobovala autoritatívnej a dominantnej matke. Vždy bola za všetko karhaná. Negatívna stránka života sa prelína aj do snov, v ktorých sa objavujú témy: „som zbytočná“, „nikto ma nechce“, „všetko, po čom túžim, nemám“, „akoby som bola špina“. Pýtala sa: „Na čo tu vlastne som, keď všetko pokazím? Každý si na mňa môže hocičo dovoliť, ako by som nemala žiadnu hodnotu. Je to ponižujúce. Partner mi nikdy nepovedal, že som krásna. Len ma stále urážal.“

Najdôležitejšie sú pre ňu vzťahy a rodina. „Viem, že ju nebudem mať a už ani neviem, či sa chcem púšťať do nových vzťahov.“ Veľmi citlivo vníma kritiku. Muži ju berú ako jednorázovku a to ju veľmi uráža.

„Cítim sa ako hygienická vreckovka, utrú sa a odhodia.“

Krátko po užití homeopatika Lac caninum pocítila veľký prílev energie.

Depresia ustúpila a spánok sa upravil do tej miery, že vedela zaspať bez použitia liekov. A nielen to. Začala lepšie zvládať vzťahy na pracovisku aj v osobnom živote. Po čase sa spoznala s novým partnerom, s ktorým začala prežívať už obojstranne spokojný a plnohodnotný vzťah. Pre mňa osobne bol tento prípad veľmi cennou skúsenosťou ešte v začiatkoch mojej homeopatickej praxe. Priniesol mi plné uvedomenie toho, aký silný liečivý efekt má homeopatia a ako hlboko sa vie dotknúť našich zranených duší a previesť ich liečivým procesom prijatia.

Foto: freepik.com, pixabay.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Autizmus a homeopatia
Nasledujúci článok
Chronický kašeľ u detí
Menu