Voda ako homeopatický liek

  1. Domov
  2. Deti
  3. Voda ako homeopatický liek

Liečivá energia vody sa stala tiež zdrojom viacerých homeopatických liekov, ktoré v našej praxi používame úspešne už niekoľko rokov. V nasledujúcich riadkoch sa spoločne ponoríme do homeopatickej esencie vody morskej, plodovej a minerálnej z prameňa v anglickom Glastonbury. Všetky tri homeopatické lieky nesú v sebe silný liečivý potenciál. Pomáhajú nám zharmonizovať sa a žiť svoj život ľahšie, radostnejšie. 

Morská voda (Aqua marina)

Možno práve tieto chvíle trávite pri mori. A ak nie, predstavte si, že sa nachádzate na brehu šíreho mora. Dívate sa do diaľky a s pocitom ohromenia vnímate jeho potenciál, silu, dynamiku. Čas pri tom stráca svoju dôležitosť, všetko sa spomaľuje. V zážitku večnosti a nekonečna sa rovnako stráca aj pocit ľudskej dôležitosti.

žena stojaca na brehu mora

Ako to súvisí s homeopatiou? Cez princíp podobnosti.

V praxi sa homeopatikum Aqua marina používa u ľudí, ktorí prídu kvôli sťaženej koncentrácii, apatii, pocitu pomalosti.

Človek má hlboký pocit nedostatočného sebavedomia a neschopnosti. Vadí mu pozornosť iných ľudí. Má pocit, že je iný ako ostatní a môže sa mu zdať, že všetci sa naň pozerajú a sledujú ho – ako more, na ktoré sa chodí dívať veľké množstvo ľudí.

Vnímate tú podobnosť?

Aqua marina sa dokonca hodí pre ľudí, ktorý uviazli v určitej situácii a nevedia sa pohnúť ďalej, podobne ako keď more vyplaví morského živočícha na pobrežie a nevie sa odtiaľ pohnúť a dostať sa späť. Byť zaseknutý v situácii a nevedieť sa z nej pohnúť je jednou z hlavných tém tohto homeopatika.

Samozrejme, každý môže byť niekedy v živote zaseknutý, ale tu je stav zaseknutia veľmi intenzívny  a s pocitom „som zaseknutý, už nemôžem robiť nič viac“. Nie je to z dôvodu vyčerpania, ale z pocitu „neviem ísť ďalej, neviem pokračovať ďalej“. Homeopatikum Aqua marina pomôže človeku dostať sa späť do pohybu.

Ľudia, ktorí potrebujú Aqua marinu, sa pri mori celkovo zhoršujú, môžu mať bolesti hlavy alebo zápchu a škodiť im môže aj kúpanie v ňom. Je to veľmi dobrý prostriedok na morskú chorobu. Má tiež veľký vplyv na krv, ktorú prečisťuje a na ochorenia štítnej žľazy.

Plodová voda (Amniotic fluid)

Nevyhnutnosť vody pre náš život potvrdzuje aj fakt, že život každého človeka začína vo vode.

Plodová voda je číra tekutina plná hormónov, ktorá sa obnovuje každé tri hodiny. Obaľuje nás ako vata, poskytuje nám bezpečnosť v maternici. Je našou prvotnou formou komunikácie. Na základe chute plodovej vody vníma bábätko náladu svojej mamky.

V homeopatii používame Amniotic fluid pre veľmi vnímavých ľudí, citlivých na atmosféru, ktorá ich obklopuje. Podobne ako keď dieťa cíti emócie matky cez vodu v brušku. Môžu mať túžbu vrátiť sa „späť do maternice“, na miesto, kde sa cítili bezpečne. Môžu mať pocit, že sú v bubline. Je to jedno z homeopatík, ktoré používame pri autizme, regresii u bábätka alebo ak sa dieťa správa príliš detsky na svoj vek.

Veľkou témou tohto homeopatika je voda, ako inak.

Buď milujú byť vo vode a radi sa potápajú alebo o vode veľa rozprávajú. Téma vody sa odráža aj vo fyzických príznakoch akými sú napríklad zvýšené slinenie alebo slzenie očí. Môžu to byť deti s častými zápalmi dolných dýchacích ciest s pocitom dusenia. Akoby sa doslova topili v hlienoch. Je to tiež dôležité homeopatikum pre inkotinenciu a enurézu u detí, ale aj žien počas menopauzy.

baby plavanie

Medzi ďalšie problémy, ktoré Amniotic fluid pomôže vyliečiť, patria: nedostatok plodovej vody v tehotenstve, bolestivá menštruácia, koliky u detí aj dospelých, vracanie s pocitom pálenia, nechutenstvo, nauzea, ekzém, suchá koža, svrbenie kože. Samozrejme predpokladom toho, že homeopatikum bude pri vyššie uvedených chronických problémoch účinné, je celostný prístup. To znamená vziať do úvahy okrem fyzických problémov aj osobnosť človeka a situáciu, ktorá problému predchádzala, pretože tá mohla byť spúšťačom zdravotných problémov.

Prípad z praxe

V prípadoch Amniotic fluid sa často stretávame s ťažkosťami počas tehotenstva alebo pôrodu. Spomeniem prípad päťročnej Katky, ktorá prišla na vyšetrenie so svojou mamkou kvôli silným infekciám ťahajúcich sa vždy vyše mesiaca a zväčšenej nosnej mandli. Bolo to vytúžené dieťa. Žiaľ už v 12. týždni tehotenstva začali prvé problémy. Spustilo sa krvácanie, ktorého sa jej mamka veľmi zľakla. Mala strach, že o bábätko príde, no zároveň stále verila, že všetko dobre dopadne. V 34. týždni krvácala znovu.

„Hospitalizovali ma. Bola som v šoku a v strese. To všetko malo vplyv na dieťa, intuitívne to tak cítim. Potom som opäť krvácala v 36.týždni. Znovu som prežívala šok,  znovu som išla do nemocnice. V tú noc mi spolu s krvou odtiekla plodová voda. Prežívala som veľký strach o malú. Narodila sa ráno, predčasne o 4 týždne skôr. Bolo mi do plaču z toho, ako to dopadlo. Ale snažila som sa byť silná. Potláčala som pocity, stres. Hovorila som si, musím to dať, musím to zvládnuť.“

Možno aj tento zážitok z bruška prispel k tomu, že Katka je od narodenia veľmi citlivá, vnímavá a na mamku doteraz veľmi naviazaná.

„Nejde do priestoru, je na mne doslova nalepená. Prvý mesiac po pôrode bol dobrý. Ale potom veľa plakala, vraj pre koliky, ale vyšetrenia boli vždy v poriadku. Stále ma odbíjali,  hovorili mi, veď čo, dieťa zvykne veľa plakať. Prvé mesiace boli ako nočná mora. Na rukách sme ju nosili. Nevedela sa upokojiť. Nevedela sa odpojiť, stále a veľa jedla. Upokojila sa len v nosiči alebo na rukách. Akonáhle som ju položila do postieľky, bola hore. Pri zaspávaní potrebovala byť v pohybe, musela sa hojdať. Do dvoch rokov chodila na baby plávanie a tam bola vždy veľmi spokojná.“

Nielen kvôli plávaniu, citlivosti a problémom v tehotenstve som pre Katku vybrala Amniotic fluid. V prípade bolo viac ďalších aspektov, ktoré viedli k tomu, aby som terapiu začala práve s týmto homeopatikom. Katka je teraz po ňom oveľa pokojnejšia, menej výbušná a dá sa s ňou lepšie dohodnúť. Môžem predpokladať, že časť problémov súvisela so skúsenosťou, ktorú si priniesla na svet po zážitku z bruška a Amniotic fluid pomohol zahojiť jej prvotné zranenie. V terapii pokračujeme ďalej s iným homeopatikom, po ktorom sú už intervaly medzi chorobami dlhšie a aj keď Katka ochorie, trvá to namiesto mesiaca len pár dní.  

Minerálna voda zo Studne svätého kalicha (Chalice well water)

Homeopatikum Chalice well water sa v našej materii medike udomácnilo za posledných dvadsať rokov. Myslíme naň u ľudí, ktorí prežili traumu alebo zažili dlhšie obdobie emočného trápenia, zármutku, či sklamania.

Akoby im umožnil sa emočne opäť nadýchnuť. Ľudia po ňom lepšie zvládajú svoje problémy a jasnejšie vidia, čo je potrebné urobiť. Prináša hlas, ktorý nás vedie k osobnému vývoju a zmyslu našej existencie. Pomôže nám pochopiť priority nášho života. Pomerne aktuálna téma v dnešnej dobe, čo poviete. Rovnako zaujímavý je aj príbeh vzniku tohto homeopatika. 

Chalice well water zaviedol do praxe anglický homeopat Colin Griffith so svojimi kolegami v polovici 90-tych rokov. Stalo sa tak na základe jeho osobnej skúsenosti s týmto minerálnym prameňom počas rodinného výletu. Po dlhej a náročnej jazde so svojimi štyrmi deťmi a po nevydarených atrakciách sa zastavil v opátstve v Glastonbury. Všetci už boli veľmi unavení, podráždení a nervózni.
No veľká zmena nastala, keď sa ocitli v záhrade prameňa svätého grálu. Potom ako sa napili vody z prameňa, rozišli sa a každý si ľahol sám do trávy. Napätie, slzy, aj únava z nich veľmi rýchlo opadla. Zvyšok dňa a trojhodinová cesta autom domov boli už plné harmónie a pohody.  

Poznámka: Glastonbury sa nachádza na juhozápade Anglicka a legendy hovoria, že práve sem priniesol Jozef Arimatejský kalich, z ktorého pil Ježiš Kristus pri poslednej večeri. Ku opátstvu v Glastonbury patrí aj kopec Tor, na ktorom stávala pevnosť. Na úpätí Toru je záhrada so starou studňou, z ktorej vyteká voda sfarbená oxidom železa do červenooranžova. Preto sa studňa volá aj Krvavý prameň, ale známejší je názov Studňa svätého kalicha. Údajne v tejto studni bol ukrytý svätý grál.

Chalice well water je veľmi užitočné na životné krízy a vyčerpanosť ľudí, ktorí sa dlhodobo museli starať o chorého s rakovinou. Vhodný je aj pre tých, ktorí predčasne zostarli kvôli stresu, majú napäté nervy a potrebujú čas na oddych a znovuobnovenie síl.

Pomôže ľahšie prekonať životné zmeny. Hodí sa tiež pre ľudí, ktorí majú strach z neznámeho, zo starnutia, zo zmeny. Chcú sa zmeniť, ale nevedia opustiť minulosť.

Úžitok z neho môžu mať aj dospievajúci, ktorí sa búria proti systému, ale nevedia prečo. Nemajú ešte jasný cieľ a životné smerovanie, ale zato cítia nutkanie novoobjavenej nezávislosti. Tento homeopatický liek im pomôže pri prechode z mladosti do zrelosti. Posilní ich schopnosť rozhodovať sa, pretože v jeho obraze je aj neschopnosť prijať na seba záväzky, napríklad v manželstve, partnerstve, povolaní.

Janette Bakajsová

Výber z mojich starších článkov:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Natrium muriaticum a senná nádcha
Nasledujúci článok
Nad rámec tradičnej medicíny
Menu