Ťažkosti v tehotenstve

  1. Domov
  2. Chronické problémy
  3. Ťažkosti v tehotenstve
tehotenstvo

V období tehotenstva podáva homeopatia pomocnú ruku budúcim mamičkám už viac ako dvesto rokov. Rozhodujúcim faktorom je v prvom rade bezpečnosť. Na túto prírodnú metódu liečby sa tehotné ženy obracajú najčastejšie práve kvôli tomu, že pôsobí jemne, prirodzene, neohrozuje vývoj dieťaťa a nespôsobuje vedľajšie účinky, ako ich poznáme z konvenčnej medicíny.

Ranná nevoľnosť

Najčastejším problémom, pre ktorý ženy vyhľadávajú homeopatiu, je tehotenská nevoľnosť a vracanie. Pokiaľ priebeh nie je veľmi závažný, vhodné homeopatikum si môžete vybrať aj sami. Samozrejme je pritom potrebné zohľadniť príznaky, akými sa u vás nevoľnosť prejavuje. Sepia, Nux vomica a Pulsatilla sú pomerne často používané homeopatiká pre tento problém. Písala som už o nich v samostatnom článku, ktorý bol špeciálne zameraný na predpôrodnú prípravu a bežné problémy počas tehotenstva. Vzhľadom na to, že ranné nevoľnosti postihujú až tri štvrtiny tehotných žien, myslím si, že nebude vôbec na škodu zopakovať, ako uvedené homeopatiká od seba odlíšime.

Sepia bude vhodná pre ženy, ktoré trápi nevoľnosť už od samého rána. Stav sa zhorší pri pohľade alebo pomyslení na jedlo či varenie a zlepší sa zjedením malej drobnosti hneď po prebudení. Často majú averziu k mäsu. Môžu byť citlivé aj na telesný pach svojho partnera. V žalúdku cítia pocit prázdnoty, ktorý pretrváva neustále aj po najedení. Typická je veľká chuť na kyslé potraviny.

Nux vomica je vhodná pre ženy, ktoré okrem nevoľnosti spojenou často so silným pocitom na vracanie majú tiež problém so zápchou. Podobne ako u Sepie aj u Nux vomicy nevoľnosť prichádza skoro ráno po prebudení a pomôže ju zahnať malé sústo jedla ešte pred postavením sa z postele. Dve až tri hodiny po jedle sa však môže v oblasti brucha objaviť tlak a napätie, čo núti ženu k uvoľňovaniu oblečenia. Nux vomica pomôže aj pri pálení záhy, ktorú spôsobí nadmerné jedenie alebo nevhodná kombinácia potravín. Na psychickej úrovni sa Nux vomica aj Sepia hodia pre ženy, ktoré sú kvôli nevoľnosti veľmi podráždené a nepríjemné na svojich blízkych.

V prípade Pulsatilly je často vyvolávajúcou príčinou nevoľnosti a vracania v tehotenstve mastné jedlo. Žena sa ráno sa zobúdza so suchosťou v ústach, napriek tomu nemá smäd. Môže mať pocit, akoby jedlo uviazlo nestrávené nad žalúdkom alebo akoby v žalúdku mala kameň. Stav nevoľnosti sa výrazne zlepší dýchaním čerstvého vzduchu. Na rozdiel od predchádzajúcich homeopatík je typickým mentálnym príznakom Pulsatilly plačlivosť. Hodí sa preto pre citlivé a plačlivé ženy, ktoré hľadajú útechu a oporu u svojho partnera.

tehotenstvo

Obdobie tehotenstva prináša so sebou rôzne ďalšie ťažkosti.

Poďme sa teraz pozrieť na tie závažnejšie, u ktorých je homeopatia stále nedocenená, a ktoré by vás možno ani nenapadlo riešiť iným spôsobom ako klasickým medicínskym. Ja osobne na tejto metóde oceňujem to, že účinkuje rýchlo a je bezpečná aj pre bábätko v brušku. Predsa len užívanie chemických liekov prináša so sebou riziko nežiadúcich účinkov. Samozrejme sú prípady, kedy sa im už nedá vyhnúť. Ale ak sa to dá riešiť bezpečnejšou cestou, prečo to nevyskúšať.

Migréna a chorioretinopatia

Oslovila ma mladá žena, ktorú v treťom mesiaci tehotenstva trápili opakované bolesti hlavy a migrény. Začínalo to vždy nenápadnou slabou bolesťou, ktorá sa každou minútou stupňovala až do neznesiteľných rozmerov. Chtiac-nechtiac si musela vziať tabletku proti bolesti. Nemala z toho dobrý pocit a po predošlých dobrých skúsenostiach s homeopatiou by chcela aj tento problém vyriešiť radšej homeopaticky. Bolesť opisovala ako neznesiteľnú s pocitom na vracanie. Prichádzala hlavne poobede, v oblasti čela a šírila sa smerom na temeno. Okrem tabletky nepomáhalo na bolesť absolútne nič. Ani ležanie so zatvorenými očami, ani studený obklad, tlak či pohyb. Keď sa jej podarilo zaspať, spala celú noc a ráno sa zobudila bez bolesti. Jediné čo to ovplyvňovalo, bol hlad. Ak sa nestihla včas najesť, vtedy prešla bolesť hlavy do silnej migrény. Na základe týchto informácií som mladej žene odporučila homeopatikum, ktoré užívala zo začiatku trikrát denne po dobu troch dní. Zlepšenie pocítila hneď na druhý deň. Bolesť hlavy bola minimálna a neprešla do migrény. Počas ďalších dní sa stav naďalej zlepšoval. Len raz za čas sa objavila nepatrná bolesť a po migréne nebolo už ani stopy. Klientka bola veľmi spokojná. Najviac sa tešila z toho, že nemusela užívať lieky proti bolesti.

V akútnych prípadoch, akým bol aj tento, prichádza zlepšenie veľmi rýchlo. Čím akútnejší stav, tým rýchlejšie uvidíme účinok správne vybratého homeopatika. Spravidla už počas prvých 6 – 12 hodín. No vráťme sa ešte nachvíľu k prípadu migrény. 

Čo myslíte, ktoré homeopatikum pomohlo tejto žene? Ak ste mysleli na Sepiu, mysleli ste správne. 

Sepia patrí medzi často používané homeopatiká pre ženy (nielen) v tehotenstve a pomáha im s rôznymi zdravotnými a psychickými problémami. So Sepiou ste sa mohli stretnúť dokonca aj v článku v predchádzajúcom čísle Dieťaťa, v ktorom som sa venovala téme problémov počas materskej dovolenky. To len potvrdzuje dôležitosť a význam tohto homeopatického lieku v rôznych obdobiach života ženy.

O niečo neskôr ma táto mladá žena kontaktovala znovu, tentokrát so zriedkavým očným problémom –  chorioretinopatiou. Ide o nahromadenie kvapaliny pod sietnicou, čo má za následok zhoršenie zraku. Štandardne sa to lieči betablokátormi, tie sa ale v tehotenstve užívať nemôžu. Alternatívou je laserové ošetrenie, no to prichádza do úvahy najskôr po pôrode. Ako sa hovorí, ani z voza ani na voz. Postihnuté bolo ľavé oko, na ktoré videla skreslene, akoby tam bol bledý flek. Najviac jej to prekážalo pri šoférovaní. Homeopatia ani v tomto prípade nesklamala a problém natrvalo vyriešilo homeopatikum Apis mellifica.

Tehotenská cukrovka a hypertenzia

V ďalšom prípade ide o ženu v stredných rokoch. Je študentkou homeopatie a tehotenstvo, ktoré aktuálne prežíva, je už jej tretie v poradí. Cíti sa šťastne a na príchod dieťaťa sa veľmi teší. Zo začiatku ju trápili len ranné nevoľnosti, s ktorými si ľahko poradila pomocou homeopatie. Neskôr ju však nemilo prekvapili závažnejšie problémy. Objavili sa palpitácie, bolesť v oblasti srdca so zvýšeným krvným tlakom, a aby toho nebolo málo, pri jednej z pravidelných kontrol jej bola zistená aj cukrovka. Hodnoty krvného tlaku sa pohybovali nad úrovňou 140/120. Ako sama povedala, tu už končia hranice samoliečby a na rad prichádza odborné poradenstvo tak ako zo strany gynekológa, rovnako zo strany homeopata. Pozná možnosti homeopatie, preto jej chcela dať šancu pred klasickou liečbou. Dohodli sme si čo najskôr termín vyšetrenia a stav prekonzultovali osobne.

Svoje rozprávanie začala opisom fyzických príznakov. „Srdce mi búši mimoriadne silno. Nemôžem ležať na ľavej strane, vtedy sa zvýraznia bolesti srdca. Trápia ma tiež opuchy nôh od kolien nadol. Postihnuté sú najmä členky. Opuch sa zhoršuje počas cestovania, lepšie je to počas chôdze a pohybu. Počas dňa som viac ospalá. Najviac je to po raňajkách okolo jedenástej, po mäsovom jedle a poobede okolo piatej. Je to veľmi ťažké zvládnuť, musím sa veľmi premáhať, aby som nezaspala. V noci sa často budím. Snívajú sa mi nočné mory, v ktorých je môj mladší syn v ohrození. Buď sa utopí alebo hrozí utopenie a ja sa na to prebúdzam so strachom. Všimla som tiež zmenu pachu môjho tela. Teraz mi viac vadí ako vonia. Mení sa aj chuť počas jedenia. Pustím sa do jedla s chuťou a po chvíli mi to začne doslova smrdieť.“

Napriek ťažkostiam sa o dieťa nebojí. Často sa mu prihovára a nevie sa dočkať jeho narodenia. Pýtala som sa aj na predošlé tehotenstvá, ako ich prežívala, čo cítila, čo sa v priebehu nich dialo. Pri žiadnom z nich nemala zdravotné problémy, všetko prebiehalo prirodzene, no s pôrodmi to už tak jednoduché nebolo. Prvý sa niesol v znamení vážnych komplikácií, počas ktorých sa ona aj jej dieťa ocitli na prahu smrti. Druhé dieťa sa narodilo prirodzenou cestou, ale pred termínom v 36. týždni v dôsledku stresujúceho zážitku, ktorý opísala nasledovne: „Prichádzala som domov zo škôlky a to, čo som pred našim domom zažila, bol šok. Na vlastné oči som videla, ako sa môj muž bije so svojim kolegom. Začalo to nevinnou hádkou, ktorá vyústila do bitky ako z filmu. Prežívala som obrovský strach, že ten chlap môjho muža zabije. Vrieskali na seba a boli veľmi zúriví. Vtedy mi odtiekla plodová voda.“

Vnímate súvislosť medzi oboma pôrodmi a jej aktuálnym stavom? 

Je pravda, že navonok tieto situácie pôsobia rozdielne, no spája ich spoločná téma strachu, ohrozenia a smrti, ktorá sa ako niť tiahne celým prípadom. V oboch situáciách prežívala obrovský strach, v oboch prípadoch išlo takmer o život. Keď videla bitku mužov, zažila šok a mala pocit, že sa nevie nadýchnuť. To isté cíti aj teraz pri zvýšenom tlaku a palpitáciách. 

Predstavte si pocit intenzívneho strachu. Keď človeku hrozí nebezpečenstvo, do krvi sa okamžite vyplavuje množstvo hormónov, ktoré zrýchľujú pulz a metabolizmus, zvyšujú tlak. Je to prirodzená obranná reakcia, ktorú človek vo svojom živote potrebuje. Ak ale strach pretrváva, udržiava nás v neustálom napätí, čo vedie skôr či neskôr k vzniku zdravotných problémov. Niekedy sa prežitý strach a napätie usadia v podvedomí, kde „čakajú“ na vhodný okamih, aby sa v podobe príznakov prejavili na fyzickej úrovni, a odkiaľ sa k nám prihovárajú cez sny. Podobne ako sa cez nočné mory pripomínali tejto tehotnej žene.

S ohľadom na opísané problémy a súvislosti som jej odporučila užívať homeopatikum Helonias dioica. Po ňom sa stav výrazne zlepšil na viacerých úrovniach. Začala lepšie spať, nočné mory sa už neobjavili. Zlepšili sa opuchy nôh, problémy so srdcom ustúpili a upravil sa krvný tlak. Po zvyšok tehotenstva sa cukor držal na hranici normy, no dávala si pozor aj na stravu. Tehotenstvo ukončila bez medikamentóznej liečby prirodzeným pôrodom. Čo viac si môžem ako homeopatka priať…

Článok bol publikovaný v magazíne Dieťa v čísle 6-7/2021.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Strasti materskej dovolenky
Nasledujúci článok
Problémy batoliat – zápaly uší a očí
Menu