Homeopatia a problémy pri nástupe do škôlky – 2.časť

  1. Domov
  2. Deti
  3. Homeopatia a problémy pri nástupe do škôlky – 2.časť
deti v škôlke

4 homeopatiká pre deti s problémovou adaptáciou v škôlke.

Prinášam vám stručnú charakteristiku štyroch najčastejšie používaných homeopatík pre deti, ktoré sa ťažšie adaptujú v novom prostredí škôlky. Nie každé dieťa je na túto významnú zmenu v živote pripravené. Bežnými reakciami sú odmietanie škôlky, pretrvávajúci plač a zvýšená chorobnosť.

Homeopatia je celostná liečba a preto pri výbere konkrétneho homeopatika je potrebné riadiť sa vždy individuálnymi príznakmi dieťaťa, jeho správaním, vnímaním a jeho jedinečnosťou. V homeopatickej praxi ich samozrejme používame omnoho viac, preto ak ani jedno z uvedených nezohľadňuje individualitu vášho dieťaťa, odporúčam obrátiť sa na odborne vzdelaného homeopata.  

Calcarea carbonica

Na toto homeopatikum myslíme u detí, ktoré zvonku pôsobia robustne, sú bacuľaté, ale vo vnútri sú citlivé a veľmi zraniteľné. Správaním sú milé, nekonfliktné, plaché. Skôr pozorujú, ako sa ostatné deti hrajú. Pocit bezpečia a istoty je pre nich životne dôležitý. Preto ochorejú najmä v období nástupu do škôlky, kedy sú doslova nútené opustiť svoj chránený svet domova, svoj pocit bezpečia a vykročiť do sveta plného neistoty.

hanblivé dieťa

Boja sa tmy, samoty, nových vecí. V cudzom prostredí si držia odstup, pôsobia rezervovane, hanblivo odpovedajú na otázky a klopia zrak. V žiadnom prípade nechcú vyčnievať. V kolektíve sa preto chovajú vždy slušne a podľa pravidiel. Majú silnú vôľu a keď s niečím nesúhlasia, vedia to dať najavo tvrdohlavosťou.

Medzi typické telesné znaky patrí potenie v záhlaví počas spánku a pri mierne zvýšenej aktivite, pomalé zatváranie fontanel a oneskorený motorický vývoj. Najčastejšie ochorenia sú ekzém, kašeľ, zápaly stredného ucha a priedušiek, zväčšené nosné a krčné mandle dôsledkom opakovaných zápalov horných dýchacích ciest, ktoré nie a nie prestať.

Lycopodium

Deti typu Lycopodium majú problém s akoukoľvek zmenou, pretože ich slabé miesto je ich sebavedomie. Pokiaľ sú pánmi situácie, je všetko v poriadku, ale ak sa dostanú do situácie, v ktorej musia čeliť nejakej výzve a nie sú na ňu pripravení, prepadnú panike a prejaví sa ich úzkosť. Boja sa nových ľudí a situácií. Ťažko znášajú posmievanie. Zároveň sú veľmi ctižiadostivé a chcú byť vo všetkom najlepšie. Preto sa pustia sa len do tých vecí, o ktorých vedia, že ich zvládnu.

vzdorujúce dieťa

V škôlke sú milé a priateľské, ale doma sa môžu správať vodcovsky, ako šéfovia. Neprijímajú rozkazy. Potrebujú mať všetko zrozumiteľne vysvetlené, až tak budú spolupracovať. Ak sa dieťa Lycopodium necíti dobre, reaguje dvoma spôsobmi, aby zakrylo svoju neistotu: buď je bezmocné, ustráchané, vyhýba sa zodpovednosti, je poslušné a lichotí silnejším alebo sa predvádza, nadáva, chvastá sa a správa sa diktátorsky.

Problémy s odmietaním škôlky môžu začať, ak si nerozumie s učiteľkou, ak je v triede niekto lepší alebo ak sa mu narodí súrodenec, o ktorého sa jeho rodiča starajú viac.

Najčastejšie ochorenia sú kašeľ, zápaly priedušiek, bolesti brucha, zápcha, zápaly močových ciest.

Nux vomica

Dieťa v obraze Nux vomica mú silnú osobnosť. Vie veľmi dobre, čo chce a chce to dosiahnuť za každú cenu. Pokiaľ sú ešte závislé na iných, chcú, aby ich požiadavky boli splnené čo najrýchlejšie. Sú veľmi tvrdohlavé, podráždené a netrpezlivé. Všetko potrebujú mať ihneď. Veci musia byť podľa ich predstáv. Ak sa raz rozhodne, že do škôlky nepôjde, len veľmi ťažko ho tam dostanete.

chripka-u-deti

Tieto deti neznášajú odporovanie a odmietanie. Vtedy ľahko vybuchnú hnevom, ktorý prejavia v podobe plaču, kriku a agresívneho správania. Môžu sa hádzať o zem, udrieť svojich najbližších alebo kopať do vecí okolo. Ak sa problém včas nerieši alebo ak sa dieťa nedokáže vyrovnať s napätím a obavami, prejde to do telesných príznakov v podobe chorôb.

Najčastejšie sú to tráviace problémy, najmä zápcha a bolesti brucha, taktiež opakovaná nádcha, chrípka, bolesti hlavy, alergie.

Pulsatilla

Dieťa, ktoré potrebuje toto homeopatikum má jemnú a citlivú povahu. Je veľmi milé, plaché, hanblivé a môže sa ľahko červenať. Problém je, že je príliš fixované na rodičov, najmä na matku, od ktorej sa nechce ani pohnúť. Bojí sa ostať samé. Pri pokuse matky o odchod dieťa žalostne plače a skalopevne sa jej drží za ruku alebo nohu. V plači pokračuje aj potom, ako sa matke podarí od neho odísť a plače dovtedy, až pokým sa nevráti späť.

mama a dieťa

Pre dieťa Pulsatilla je veľmi dôležitá pozornosť, útecha a pocit byť milovaný. Môže žiarliť na súrodencov, lebo má pocit, že len jemu patrí miesto na lone matky. Mnoho jeho problémov sa zlepší, ak ho držia v náručí. Dokonca aj počas choroby. V niektorých prípadoch slúži práve choroba na vynútenie si pozornosti a útechy, po ktorej tak veľmi túžia. Keď je dieťa choré, nejde do škôlky, ale ostáva doma v starostlivosti svojej milovanej mamky, ktorá sa oň náležite stará. Počas choroby je viac náladové a plačlivé ako obvykle, vyžaduje si ešte väčšiu pozornosť a najlepšie mu je na rukách. Typickým príznakom je tiež zlepšenie na čerstvom vzduchu.

Najčastejšie ochorenia sú nádcha, senná nádcha, opakované zápaly stredného ucha, zápaly očných spojiviek, kašeľ, astma, zápal priedušiek, tráviace problémy.

Autor: Janette Bakajsová │ Foto: freepik.com

Článok bol publikovaný v dvojmesačníku Dieťa 8-9/2019.


Prečítajte si tiež

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Fill out this field
Fill out this field
Prosím uveďte správnu/funkčnú e-mailovú adresu.
You need to agree with the terms to proceed

Predchádzajúci článok
Homeopatia a problémy pri nástupe do škôlky – 1.časť
Nasledujúci článok
Homeopatia a žlčníkové kamene
Menu