Online poradňa

Ťažkosti v tehotenstve

V období tehotenstva podáva homeopatia pomocnú ruku budúcim mamičkám už viac ako dvesto rokov. Rozhodujúcim faktorom je v prvom rade bezpečnosť. Na túto prírodnú metódu liečby sa tehotné ženy obracajú najčastejšie práve kvôli tomu, že pôsobí jemne, prirodzene, neohrozuje vývoj dieťaťa a nespôsobuje vedľajšie účinky, ako ich poznáme z konvenčnej medicíny.

Ranná nevoľnosť

Najčastejším problémom, pre ktorý ženy vyhľadávajú homeopatiu, je tehotenská nevoľnosť a vracanie. Pokiaľ priebeh nie je veľmi závažný, vhodné homeopatikum si môžete vybrať aj sami. Samozrejme je pritom potrebné zohľadniť príznaky, akými sa u vás nevoľnosť prejavuje. Sepia, Nux vomica a Pulsatilla sú pomerne často používané homeopatiká pre tento problém. Písala som už o nich v samostatnom článku, ktorý bol špeciálne zameraný na predpôrodnú prípravu a bežné problémy počas tehotenstva. Vzhľadom na to, že ranné nevoľnosti postihujú až tri štvrtiny tehotných žien, myslím si, že nebude vôbec na škodu zopakovať, ako uvedené homeopatiká od seba odlíšime.

Sepia bude vhodná pre ženy, ktoré trápi nevoľnosť už od samého rána. Stav sa zhorší pri pohľade alebo pomyslení na jedlo či varenie a zlepší sa zjedením malej drobnosti hneď po prebudení. Často majú averziu k mäsu. Môžu byť citlivé aj na telesný pach svojho partnera. V žalúdku cítia pocit prázdnoty, ktorý pretrváva neustále aj po najedení. Typická je veľká chuť na kyslé potraviny.

Nux vomica je vhodná pre ženy, ktoré okrem nevoľnosti spojenou často so silným pocitom na vracanie majú tiež problém so zápchou. Podobne ako u Sepie aj u Nux vomicy nevoľnosť prichádza skoro ráno po prebudení a pomôže ju zahnať malé sústo jedla ešte pred postavením sa z postele. Dve až tri hodiny po jedle sa však môže v oblasti brucha objaviť tlak a napätie, čo núti ženu k uvoľňovaniu oblečenia. Nux vomica pomôže aj pri pálení záhy, ktorú spôsobí nadmerné jedenie alebo nevhodná kombinácia potravín. Na psychickej úrovni sa Nux vomica aj Sepia hodia pre ženy, ktoré sú kvôli nevoľnosti veľmi podráždené a nepríjemné na svojich blízkych.

V prípade Pulsatilly je často vyvolávajúcou príčinou nevoľnosti a vracania v tehotenstve mastné jedlo. Žena sa ráno sa zobúdza so suchosťou v ústach, napriek tomu nemá smäd. Môže mať pocit, akoby jedlo uviazlo nestrávené nad žalúdkom alebo akoby v žalúdku mala kameň. Stav nevoľnosti sa výrazne zlepší dýchaním čerstvého vzduchu. Na rozdiel od predchádzajúcich homeopatík je typickým mentálnym príznakom Pulsatilly plačlivosť. Hodí sa preto pre citlivé a plačlivé ženy, ktoré hľadajú útechu a oporu u svojho partnera.

tehotenstvo

Obdobie tehotenstva prináša so sebou rôzne ďalšie ťažkosti.

Poďme sa teraz pozrieť na tie závažnejšie, u ktorých je homeopatia stále nedocenená, a ktoré by vás možno ani nenapadlo riešiť iným spôsobom ako klasickým medicínskym. Ja osobne na tejto metóde oceňujem to, že účinkuje rýchlo a je bezpečná aj pre bábätko v brušku. Predsa len užívanie chemických liekov prináša so sebou riziko nežiadúcich účinkov. Samozrejme sú prípady, kedy sa im už nedá vyhnúť. Ale ak sa to dá riešiť bezpečnejšou cestou, prečo to nevyskúšať.

Migréna a chorioretinopatia

Oslovila ma mladá žena, ktorú v treťom mesiaci tehotenstva trápili opakované bolesti hlavy a migrény. Začínalo to vždy nenápadnou slabou bolesťou, ktorá sa každou minútou stupňovala až do neznesiteľných rozmerov. Chtiac-nechtiac si musela vziať tabletku proti bolesti. Nemala z toho dobrý pocit a po predošlých dobrých skúsenostiach s homeopatiou by chcela aj tento problém vyriešiť radšej homeopaticky. Bolesť opisovala ako neznesiteľnú s pocitom na vracanie. Prichádzala hlavne poobede, v oblasti čela a šírila sa smerom na temeno. Okrem tabletky nepomáhalo na bolesť absolútne nič. Ani ležanie so zatvorenými očami, ani studený obklad, tlak či pohyb. Keď sa jej podarilo zaspať, spala celú noc a ráno sa zobudila bez bolesti. Jediné čo to ovplyvňovalo, bol hlad. Ak sa nestihla včas najesť, vtedy prešla bolesť hlavy do silnej migrény. Na základe týchto informácií som mladej žene odporučila homeopatikum, ktoré užívala zo začiatku trikrát denne po dobu troch dní. Zlepšenie pocítila hneď na druhý deň. Bolesť hlavy bola minimálna a neprešla do migrény. Počas ďalších dní sa stav naďalej zlepšoval. Len raz za čas sa objavila nepatrná bolesť a po migréne nebolo už ani stopy. Klientka bola veľmi spokojná. Najviac sa tešila z toho, že nemusela užívať lieky proti bolesti.

V akútnych prípadoch, akým bol aj tento, prichádza zlepšenie veľmi rýchlo. Čím akútnejší stav, tým rýchlejšie uvidíme účinok správne vybratého homeopatika. Spravidla už počas prvých 6 – 12 hodín. No vráťme sa ešte nachvíľu k prípadu migrény. 

Čo myslíte, ktoré homeopatikum pomohlo tejto žene? Ak ste mysleli na Sepiu, mysleli ste správne. 

Sepia patrí medzi často používané homeopatiká pre ženy (nielen) v tehotenstve a pomáha im s rôznymi zdravotnými a psychickými problémami. So Sepiou ste sa mohli stretnúť dokonca aj v článku v predchádzajúcom čísle Dieťaťa, v ktorom som sa venovala téme problémov počas materskej dovolenky. To len potvrdzuje dôležitosť a význam tohto homeopatického lieku v rôznych obdobiach života ženy.

O niečo neskôr ma táto mladá žena kontaktovala znovu, tentokrát so zriedkavým očným problémom –  chorioretinopatiou. Ide o nahromadenie kvapaliny pod sietnicou, čo má za následok zhoršenie zraku. Štandardne sa to lieči betablokátormi, tie sa ale v tehotenstve užívať nemôžu. Alternatívou je laserové ošetrenie, no to prichádza do úvahy najskôr po pôrode. Ako sa hovorí, ani z voza ani na voz. Postihnuté bolo ľavé oko, na ktoré videla skreslene, akoby tam bol bledý flek. Najviac jej to prekážalo pri šoférovaní. Homeopatia ani v tomto prípade nesklamala a problém natrvalo vyriešilo homeopatikum Apis mellifica.

Tehotenská cukrovka a hypertenzia

V ďalšom prípade ide o ženu v stredných rokoch. Je študentkou homeopatie a tehotenstvo, ktoré aktuálne prežíva, je už jej tretie v poradí. Cíti sa šťastne a na príchod dieťaťa sa veľmi teší. Zo začiatku ju trápili len ranné nevoľnosti, s ktorými si ľahko poradila pomocou homeopatie. Neskôr ju však nemilo prekvapili závažnejšie problémy. Objavili sa palpitácie, bolesť v oblasti srdca so zvýšeným krvným tlakom, a aby toho nebolo málo, pri jednej z pravidelných kontrol jej bola zistená aj cukrovka. Hodnoty krvného tlaku sa pohybovali nad úrovňou 140/120. Ako sama povedala, tu už končia hranice samoliečby a na rad prichádza odborné poradenstvo tak ako zo strany gynekológa, rovnako zo strany homeopata. Pozná možnosti homeopatie, preto jej chcela dať šancu pred klasickou liečbou. Dohodli sme si čo najskôr termín vyšetrenia a stav prekonzultovali osobne.

Svoje rozprávanie začala opisom fyzických príznakov. „Srdce mi búši mimoriadne silno. Nemôžem ležať na ľavej strane, vtedy sa zvýraznia bolesti srdca. Trápia ma tiež opuchy nôh od kolien nadol. Postihnuté sú najmä členky. Opuch sa zhoršuje počas cestovania, lepšie je to počas chôdze a pohybu. Počas dňa som viac ospalá. Najviac je to po raňajkách okolo jedenástej, po mäsovom jedle a poobede okolo piatej. Je to veľmi ťažké zvládnuť, musím sa veľmi premáhať, aby som nezaspala. V noci sa často budím. Snívajú sa mi nočné mory, v ktorých je môj mladší syn v ohrození. Buď sa utopí alebo hrozí utopenie a ja sa na to prebúdzam so strachom. Všimla som tiež zmenu pachu môjho tela. Teraz mi viac vadí ako vonia. Mení sa aj chuť počas jedenia. Pustím sa do jedla s chuťou a po chvíli mi to začne doslova smrdieť.“

Napriek ťažkostiam sa o dieťa nebojí. Často sa mu prihovára a nevie sa dočkať jeho narodenia. Pýtala som sa aj na predošlé tehotenstvá, ako ich prežívala, čo cítila, čo sa v priebehu nich dialo. Pri žiadnom z nich nemala zdravotné problémy, všetko prebiehalo prirodzene, no s pôrodmi to už tak jednoduché nebolo. Prvý sa niesol v znamení vážnych komplikácií, počas ktorých sa ona aj jej dieťa ocitli na prahu smrti. Druhé dieťa sa narodilo prirodzenou cestou, ale pred termínom v 36. týždni v dôsledku stresujúceho zážitku, ktorý opísala nasledovne: „Prichádzala som domov zo škôlky a to, čo som pred našim domom zažila, bol šok. Na vlastné oči som videla, ako sa môj muž bije so svojim kolegom. Začalo to nevinnou hádkou, ktorá vyústila do bitky ako z filmu. Prežívala som obrovský strach, že ten chlap môjho muža zabije. Vrieskali na seba a boli veľmi zúriví. Vtedy mi odtiekla plodová voda.“

Vnímate súvislosť medzi oboma pôrodmi a jej aktuálnym stavom? 

Je pravda, že navonok tieto situácie pôsobia rozdielne, no spája ich spoločná téma strachu, ohrozenia a smrti, ktorá sa ako niť tiahne celým prípadom. V oboch situáciách prežívala obrovský strach, v oboch prípadoch išlo takmer o život. Keď videla bitku mužov, zažila šok a mala pocit, že sa nevie nadýchnuť. To isté cíti aj teraz pri zvýšenom tlaku a palpitáciách. 

Predstavte si pocit intenzívneho strachu. Keď človeku hrozí nebezpečenstvo, do krvi sa okamžite vyplavuje množstvo hormónov, ktoré zrýchľujú pulz a metabolizmus, zvyšujú tlak. Je to prirodzená obranná reakcia, ktorú človek vo svojom živote potrebuje. Ak ale strach pretrváva, udržiava nás v neustálom napätí, čo vedie skôr či neskôr k vzniku zdravotných problémov. Niekedy sa prežitý strach a napätie usadia v podvedomí, kde „čakajú“ na vhodný okamih, aby sa v podobe príznakov prejavili na fyzickej úrovni, a odkiaľ sa k nám prihovárajú cez sny. Podobne ako sa cez nočné mory pripomínali tejto tehotnej žene.

S ohľadom na opísané problémy a súvislosti som jej odporučila užívať homeopatikum Helonias dioica. Po ňom sa stav výrazne zlepšil na viacerých úrovniach. Začala lepšie spať, nočné mory sa už neobjavili. Zlepšili sa opuchy nôh, problémy so srdcom ustúpili a upravil sa krvný tlak. Po zvyšok tehotenstva sa cukor držal na hranici normy, no dávala si pozor aj na stravu. Tehotenstvo ukončila bez medikamentóznej liečby prirodzeným pôrodom. Čo viac si môžem ako homeopatka priať…

Článok bol publikovaný v magazíne Dieťa v čísle 6-7/2021.

Nekomentované

Strasti materskej dovolenky

O tom, že materská dovolenka nie je prechádzkou ružovou záhradou, vie svoje každá z nás, ktorá si týmto jedinečným životným obdobím prešla alebo ním práve prechádza. Aj napriek snahe vychutnať si materstvo a dieťa každým dňom naplno ako vzácny dar sa môžeme, viac alebo menej, dostať do situácií, kedy už jednoducho nevládzeme, sme na konci so silami alebo máme už všetkých tých povinností a mamičkovskej starostlivosti akurát tak plné zuby.

Prežívanie materskej dovolenky je čisto individuálna záležitosť. Vnímame ju cez filter našich podvedomých programov, skrytých túžob, očakávaní a v neposlednom rade aj nárokov, ktoré na seba kladieme. Niekedy si ani nevšimneme, že strácame samé seba v snahe naplniť pomyselnú predstavu roly matky. Len zrazu sa ocitneme v stave nepohody, frustrácie až vyhorenia. To sa odrazí aj na kvalite nášho zdravia, napríklad v podobe bolesti chrbta, hlavy, tráviacich problémov, hormonálnej nerovnováhy alebo prídu problémy s dojčením.

Aj v tomto období podáva homeopatia pomocnú ruku. Pre inšpiráciu sa pozrieme na najčastejšie problémy, s ktorými sa mamičky na materskej môžu stretnúť a začneme rovno prípadom z praxe.    

Snaha udržať všetko pod kontrolou – prípad z praxe

„Mojim hlavným problémom sú kŕčovité bolesti chrbta. Jeden deň je dobre, druhý deň vstanem ledva z postele. Trápia ma tiež opakované seknutia v krku, závrate a častá chorobnosť. V podstate chytím každú chorobu od detí. Myslím si, že je to z fyzického preťaženia, že som to jednoducho fyzicky všetko nezvládla.“

Už prvé vety mamičky dvoch malých detí vo veku dvoch a štyroch rokov prezrádzajú, že je v napätí a pod tlakom povinností. Popri materskej dovolenke sa venuje aj svojej práci, ktorá ju veľmi baví. Ale skombinovať pracovné povinnosti, deti aj domácnosť ju stojí veľmi veľa úsilia a energie. Uvedomuje si, že problém môže byť v jej vnútornom nastavení. Je perfekcionistka, zameraná na výkon. Všetko musí dokonale zvládať.

„Všetko to, čo chcem, nestíham zrealizovať a tak mám pocit, že mi uniká život. Na jednej strane sa snažím udržať latku, ktorú som si v práci nastavila. Chcem pôsobiť stále profesionálne, aby ma ľudia vnímali v tom najlepšom svetle. Na druhej strane robím veľa pre deti a vymýšľam im rôzne aktivity. Je veľa možností, kam môžeme ísť, ale neviem to všetko stíhať. Stojí ma to veľa energie. A keď do toho príde na mňa choroba, okamžite sa objaví pocit, že som to nezvládla. Predtým som brala život z nadhľadu, teraz som viac v detailoch.“

Najviac sa sústredí na to, aby s deťmi bolo všetko v poriadku. Neustále kontroluje ich pitný režim, či mali ovocie, vitamíny, či boli na záchode, či sa už najedli a podobne.

„Každú vec, každý úkon mám v hlave a v mysli si to postupne odškrtávam. Ale je to na mňa príliš, cítim to ako tlak. Chcela by som, aby to bolo voľné, aby som nemusela neustále všetko držať v hlave.“

Ak sa pri čítaní týchto riadkov spoznávate, je do istej miery pravdepodobné, že aj vám pomôže Cuprum muriaticum. Esenciou tohto homeopatika je udržiavanie kontroly v starostlivosti vo vzťahu matka dieťa.

Cuprum muriaticum je vhodné pre ženy so sklonom k perfekcionizmu. Sú veľmi pedantné, zodpovedné a zamerané  na výkon. Problémy u nich často vznikajú v období, keď majú skĺbiť materstvo a prácu. Až kŕčovito sa snažia udržať to, čo už dosiahli, podobne ako táto mladá mamička. To vytvára enormné napätie a tlak, pretože všetko musí byť urobené dokonale a načas.

Ďalšou témou tohto homeopatika je kontrolujúca matka.

Sú to ženy, ktoré majú tendenciu deti neustále pozorovať, vážiť, sledovať ich rast, kontrolovať, či pili alebo jedli, kto sú ich kamaráti a podobne. V pozadí toho je strach, aby neurobili chybu, preto všetko prísne kontrolujú a riadia sa podľa pravidiel a odporúčaní odborníkov. Akoby sa dostali do akéhosi kŕču ohľadne otázky výchovy a starostlivosti detí, ktorý sa časom prejaví aj na fyzickom tele v podobe kŕčov alebo kŕčovitých bolestí. Medzi ďalšie charakteristické príznaky patrí suchý, dusivý až kŕčovitý kašeľ a zápcha so suchou, tvrdou stolicou.

Slabosť a únava z nedostatku spánku

Nočné vstávanie a prebdené noci dajú zabrať takmer každej mamičke. Nedostatok spánku v spojení s dennodennou starostlivosťou o dieťa, rodinu aj domácnosť vedie k celkovému oslabeniu organizmu a pretrvávajúcej únave. Práve v týchto situáciách oceníte homeopatikum Cocculus indicus. Pravdepodobne ho už poznáte z homeopatickej cestovnej lekárničky na stavy kinetózy, ale teraz si naň posvietime z inej strany.

Cocculus indicus sa hodí najmä pre empatické, starostlivé a rodinne zamerané ženy, ktoré dávajú zo seba príliš veľa, až sa  nakoniec vyčerpajú a vyhoria. Hlavným problémom je téma starostlivosti, ktorú vnímajú ako samozrejmosť. Ale často sú to úplne bežné situácie, keď dieťa ochorie, má horúčku, bolesti bruška, uší alebo zúbkov a jeho zdravotný stav si vyžaduje nočnú starostlivosť. 

Samozrejme môžu to byť aj rôzne iné dôvody, pre ktoré dieťa v noci nemôže spať a spolu s ním ani jeho mamka. Rovnako môže ísť o chronicky choré dieťa, ktoré potrebuje dlhodobú alebo špeciálnu starostlivosť deň a noc. Z nedostatku spánku vzniká chronická únava často sprevádzaná celkovou slabosťou, bolesťami hlavy až migrénami alebo nevoľnosťou.

Hnev a podráždenosť

K problémom materskej dovolenky neodmysliteľne patrí homeopatikum Sepia officinalis, a bolo by veru hriechom o ňom nenapísať.  Vyčerpanie, únava z domácich povinností a zo starostlivosti o deti, sprevádzané výraznou podráždenosťou, hnevom a túžbou po samote. To sú jeho charakteristické príznaky a zároveň prejavy ženy, ktorej toto homeopatikum pomôže.

V tomto prípade ide o ambicióznu ženu, ktorá vníma materstvo ako obmedzenie. Má pocit, že s nástupom materskej dovolenky prišla o svoju nezávislosť. Jej dovtedy slobodný a voľne plynúci spôsob života sa zrazu zmenil na bezmocnú pripútanosť ku každodenným povinnostiam. Problém je, že je nútená robiť veci, ktoré nechce, a to v nej vytvára pocit závislosti. Najradšej by z tejto situácie niekam ušla, no nemôže. Preto je veľmi podráždená a nahnevaná. Hnev vyjadruje otvorene. Kričí na deti, na manžela, nezriedka aj so štipkou sarkazmu. Časom sa u nej môže vyvinúť ľahostajnosť až averzia voči partnerovi alebo deťom. 

Na Sepiu môžeme určite myslieť aj v prípadoch popôrodnej depresie. Pomôže tiež pri zníženej laktácii počas dojčenia.

Táto mamička sa celkovo lepšie cíti, keď sa niečím zamestná duševne aj fyzicky. Najviac miluje pohyb. Má rada rýchle a dynamické aktivity, ako napríklad tanec, beh, aerobik alebo zumbu. Ak nemá možnosť tanečného alebo športového vyžitia, postačí aj dôkladné vypratanie bytu alebo domu doslova od podlahy. V každom prípade je pohyb pre Sepiu nesmierne dôležitý. Psychicky ju upokojuje a prináša v danej situácii chvíľkové vyslobodenie sa z pocitov obmedzenia.

Na fyzickej úrovni ju trápia najmä  ľavostranné bolesti hlavy, kašeľ, kožné a menštruačné problémy. Charakteristickým príznakom je pocit plnosti v panvových orgánov a tlak smerom nadol.

Homeopatia – liečba pre telo aj dušu

Homeopatický liek pomôže vniesť svetlo do života a nájsť riešenie aj z takmer bezvýchodiskovej situácie. Vždy jestvujú možnosti, ako si pomôcť alebo sa nachvíľu odbremeniť. Tie však pre náš vlastný myšlienkový blok a negatívne nastavenie nedokážeme zazrieť. Pomocou homeopatika blok uvoľníme, získame iný pohľad na danú situáciu.

V prijatí toho, čo sa práve deje, dokážeme prejsť aj náročnejším obdobím materskej dovolenky o niečo radostnejšie.

Keď pomôžeme duši, vylieči sa aj telo. O tom je homeopatia.

Nekomentované

Keď dojčenie bolí

Téma dojčenia tvorí samostatnú kapitolu mamičiek na materskej dovolenke. K nepríjemným ťažkostiam najmä v počiatočnej fáze patria popraskané bradavky.

Popraskané bradavky

 • Veľmi dobrým homeopatikom na tento problém je Castor equi, ktoré pomôže v prípade hlbokých a veľmi bolestivých prasklín.
 • Ak praskliny majú tendenciu mokvať, použite radšej homeopatikum Graphites.
 • Na poranené miesta môžete zvonku aplikovať roztok pripravený z Calenduly officinalis.
Ten si pripravíte veľmi jednoducho rozpustením troch guličiek Calenduly v potencii 9 alebo 30 CH v pohári vychladenej prevarenej vody. Rany na bradavkách ním môžete prelievať alebo nanášať prostredníctvom rozprašovača niekoľkokrát do dňa. Calendula podporí hojenie prasklín a zamedzí zápalovým a hnisavým procesom.

Zápaly prsníkov

Iným nepríjemným problémom, s ktorým sa mamičky v súvislosti dojčením zvyknú na homeopatiu obracať, sú zápaly prsníkov. Vznikajú hromadením materského mlieka, prípadne upchaním mliečnych kanálikov. Zápal môžu vyvolať aj baktérie, ktoré preniknú cez poškodenú bradavku. Naša prax ale potvrdzuje, že aj za týmto problémom sa neraz skrýva vnútorná príčina.

Pri opakujúcich sa zápaloch odporúčam preto osobnú konzultáciu s homeopatom, ktorý zohľadní pri výbere správneho homeopatika aj vaše duševné naladenie.

V akútnom stave si môžete pomôcť jedným z uvedených homeopatík.  

 • Belladonna bude vhodná pri zápale, ktorý vznikol náhle. Prsník je červený a veľmi citlivý na dotyk. Bolesť je silná, pulzujúca. Stav môže sprevádzať aj vysoká horúčka, ale nie je to podmienkou.
 • Bryonia alba pomôže pri pomalšie sa rozvíjajúcom zápale. Prsník je tvrdý a veľmi citlivý na dotyk. Môže byť horúci, ale nebude výrazne červený, ako je to u Belladonny. Bolesti sú veľmi silné a zhoršené najmenším pohybom, aj otrasmi chôdze. Zlepšenie preto prinesie silné obviazanie prsníka.
 • Homeopatikom par excellence na problémy s prsníkmi je Phytolacca. Siahnite po ňom v prípade, ak je prsník horúci, bolestivo naliaty, purpurovo sfarbený, ale najmä tvrdý. Môžu sa v ňom tvoriť hrčky. Bolesť sa zhoršuje počas dojčenia a môže vyžarovať z bradavky do celého tela.
 • A na záver spomeniem ešte homeopatikum Lac caninum, ktoré pomôže pri zápale, ktorý prechádza z jedného prsníka na druhý alebo ak počas dojčenia bolí viac druhý prsník. Prsia sú napuchnuté a bolesť sa zhoršuje tiež pohybom.
Nekomentované

Mlieko a jeho význam v homeopatii

V prípadoch, kde došlo k narušeniu väzby v ranom období detstva, a puto medzi matkou a dieťaťom je slabé alebo naopak, matka a dieťa sú na seba až neprirodzene naviazané aj v neskoršom období života, majú homeopatiká pripravené z mlieka dôležitú, priam nezastupiteľnú úlohu.

Esencia mlieka

Základná charakteristika homeopatických liekov vyrobených z mlieka cicavcov sa skrýva v samotnej esencii mlieka.

Mlieko nám poskytuje všetku fyzickú výživu, ktorú potrebujeme, a vytvára základ pre citovú a psychickú väzbu s mamou. Táto väzba je nevyhnutná pre náš psychologický vývoj. Len vtedy, keď sa väzba úspešne vytvorí, môžeme sa zo stavu jednoty s mamou začať bezpečne oddeľovať, aby sme zažili pocit individuálnych jedincov. V tomto procese je dôležitým emočným prvkom sanie. Je to akt veľkej intimity, kedy sa mama doslova dáva dieťaťu.

Inými slovami, ak máme pocit, že sme správne vyživovaní, cítime sa adekvátne, bezpečne, sebaisto a máme hodnotu, sme v živote šťastní a efektívni. Ak sa väzba nevytvorí, pretože nie sme správne a dostatočne vyživovaní, získame pocit, že nám niečo chýba, máme pocit prázdnoty, menejcennosti, vylúčenia a opustenosti.

Mlieko ako homeopatický liek

V našej praxi používame desiatky druhov homeopatík pripravených z mlieka cicavcov. V spoločných znakoch sa odrážajú ich kvality, akými sú súťaživosť, rivalita, ambicióznosť, téma hierarchie, potreba telesného kontaktu a bezpečia. V obrazoch už konkrétnych homeopatických liekov nachádzame témy, ktoré reflektujú esenciu zvieraťa, z ktorého boli pripravené.

Ľudia, ktorí potrebujú mlieko ako homeopatický liek, sú v zdravom stave zábavní, extrovertní, živí, komunikatívni. Človek sa cíti príjemne v ich spoločnosti. Už ako deti sa prejavujú živosťou a živočíšnou kvalitou, ktorá je teplá a príjemná. V stave choroby sú naopak stiahnutí, tichí, majú slabý očný kontakt, pocity viny a hanby, môžu byť ľahostajní až necitliví. V praxi často vidíme zmes oboch postojov.

Najčastejšie prichádzajú pre:

 • tráviace problémy
 • poruchy stravovania (bulímia, anorexia)
 • alergie
 • depresie
 • nespavos
 • rôzne druhy závislostí
 • migrény
 • aj kvôli nezdravému lipnutiu vo vzťahu dieťa – matka.

Mlieka nájdu svoje opodstatnenie tiež v situáciách, kedy dieťa dospieva predčasne a preberá rolu rodiča pre svoju mamu alebo otca. Téma starostlivosti, výživy a vzťahu medzi matkou a dieťaťom všeobecne je pre túto skupinu homeopatík veľmi dôležitá a odráža sa v príbehoch malých aj veľkých klientov v rôznych obdobiach ich života.  

Lac caninum

Pamätám sa na prípad, kedy som prvýkrát predpísala homeopatikum Lac caninum (mlieko sučky), u ktorého pocity neprijatia, menejcennosti a zbytočnosti dosahujú svoj vrchol. Bolo to v období začiatku mojej homeopatickej praxe. Klientkou bola mladá, atraktívna žena, ktorá prišla kvôli depresii a nespavosti. Užívala lieky na spanie, bez nich by nedokázala zaspať. Už na prvý pohľad pôsobila zlomene, utiahnuto a bez energie. Trápilo ju, že je stále slobodná a nemá vlastnú rodinu. Pociťovala to ako prázdnotu. Bola smutná z toho, že ju nikto doma nečaká, nikto jej nenapíše. Bola nešťastná zo vzťahov s mužmi.

„Nezažívam nič veselé ani pozitívne. Všetko je len úder pod pás, hlavne zo strany mužov. Stále ma niekto nechá pre inú. Keď vzťah začne byť vážny, keď naň pritlačím, partner ma opustí. Cítim sa menejcenná a škaredá, ako nepotrebný článok bez hodnoty. Neustále hľadám chybu v sebe.“ Pocit menejcennosti pochádzal ešte z detstva, kedy sa plne prispôsobovala autoritatívnej a dominantnej matke. Vždy bola za všetko karhaná. Negatívna stránka života sa prelínala aj do snov, v ktorých sa objavovali témy: „som zbytočná“, „nikto ma nechce“, „všetko, po čom túžim, nemám“, „akoby som bola špina“. Sama seba sa pýtala: „Na čo tu vlastne som, keď všetko pokazím? Každý si na mňa môže hocičo dovoliť, ako by som nemala žiadnu hodnotu. Je to ponižujúce. Partner mi nikdy nepovedal, že som krásna. Len ma stále urážal. Muži ma berú ako jednorázovku a to ma veľmi uráža. Cítim sa ako hygienická vreckovka, utrú sa a odhodia.“

pes, šteniatko

Krátko po užití homeopatika pocítila veľký prílev energie. Depresia ustúpila a spánok sa upravil do tej miery, že vedela zaspať bez použitia liekov. A nielen to. Začala lepšie zvládať vzťahy na pracovisku aj v osobnom živote. Po čase sa spoznala s novým partnerom, s ktorým do dnes prežíva spokojný a plnohodnotný vzťah. Pre mňa osobne to bola cenná skúsenosť a uvedomenie si toho, aký silný liečivý efekt má homeopatia, a ako hlboko sa vie dotknúť našich zranených duší a previesť ich liečivým procesom prijatia.

Lac fellinum

Veľkou výzvou bol pre mňa prípad osemročnej Ivanky, ktorá veľmi smútila za svojim mŕtvym ockom a hovorila, že už nechce žiť a chce ísť za ním. Na vyšetrenie ju priviedla staršia nevlastná sestra, u ktorej bola v opatere. Absolvovali už pár sedení u psychologičky, no bez výrazného efektu. Odkedy otec zomrel, trápili ju aj bolesti brucha, hlavy a očí. Dvakrát mala jačmeň na hornom viečku.

Paradoxom v tomto prípade bolo, že otec Ivanku a jej mamu často bil. No snažila sa pamätať len na tých pár pekných chvíľ, ktoré s ním strávila. Pochádzala zo sociálne slabšej rodiny. Jej rodičia mali blízky vzťah k alkoholu a ako sama povedala, žili „cigánskym“ spôsobom života, a takto v budúcnosti určite žiť nechce. Uvedomovala si, že rodičia nie sú pre ňu dobrým vzorom a hanbila sa za nich. Nechodili do práce, často sa hádali a bili.

Pýtala som sa jej, ako to doma znášala. „Ťažko, ale dalo sa. Stále sa hádali, tak som dala hlasnejšie televízor a nech si robia, čo chcú. Doma sa veľa fajčilo. Stále som sa niekde schovala, aby som nemusela dýchať ten hnusný dym. Napríklad na záchode. Oco sa vedel nahnevať pre maličkosti. Raz, keď bil mamu, lebo ho vyhodila v Človeče nehnevaj sa, prišla som k nemu a objala som ho, aby ju prestal biť. Mame som potom utrela krv z tváre. Mala som strach, ale snažila som sa ho neukazovať, snažila som sa byť odvážna. Niekedy ich bolo ťažké od seba oddeliť a upokojiť. Prestaňte, kričala som na nich.“

mačky

Ivanka bola skutočne veľmi smelé dievčatko a pôsobila staršie nielen fyzicky, ale aj mentálne. Mala som pocit, že sa rozprávam s malým dospelým človekom. Doma riadila namiesto mamy domácnosť, upratovala, umývala riad, pripravovala potraviny na varenie. Veľmi dbala na čistotu a vadilo jej, ak mama neumyla riad dôkladne a na tanieroch alebo príbore ostali zaschnuté zvyšky jedla.

To, s akou ľahkosťou rozprávala o svojej neľahkej situácii a starostiach, bolo nezvyčajné, a na rozdiel od ženy v predošlom prípade som ju vnímala ako veľmi odvážnu, schopnú a nezávislú osobnosť. Tieto kvality sú charakteristické pre homeopatikum Lac fellinum (mlieko z mačky), ktoré jej veľmi pomohlo. Na kontrolu prišla o dva mesiace s tým, že sa má dobre. Hlava ju za ten čas bolela len raz, bolesti brucha a očí pominuli úplne. Zlepšil sa aj smútok. Ako sama povedala, „teraz ma už baví život, a ak to aj na mňa príde, poviem si, veď mám ešte celý život pred sebou.“ Zmenu k lepšiemu potvrdila aj jej nevlastná sestra. „Ivanka je oveľa viac veselšia, menej zasnívaná ako predtým a teším sa tiež z toho, že prestala robiť cirkusy pri učení.“

Lac lupinum

Silný charakter a odvaha postaviť sa zoči-voči nepriazni života sú blízke viacerým zvieracím homeopatikám zo skupiny cicavcov, obzvlášť pre divoké mačky. Okrem znakov spoločných pre všetky mlieka ich charakterizuje priamosť, dominancia, tvrdohlavosť a prirodzená autorita. Tieto kvality doplnené o túžbu čeliť výzvam a dobrodružstvu nájdeme aj v obraze homeopatika Lac lupinum (mlieko vlčice). Témy tohto lieku pekne ilustruje nasledujúci prípad z praxe.

Išlo o sympatickú ôsmačku, volajme ju Natália, ktorej Lac lupinum pomohlo s dlhodobými bolesťami hlavy. Myslela si, že je to kvôli nadmernému učeniu a duševnej námahe. „Bolesti prichádzajú najmä v škole, ale niekedy sa objavia aj počas víkendu. Začne to nad očami alebo v oblasti záhlavia. Cítim pri tom pichavú bolesť ako od noža. Bolesť prejde, ak som vonku s kamarátmi alebo na bicykli.“ Natália mi o sebe prezradila, že je veľmi zodpovedná, a do školy sa vždy poriadne pripraví. No vadí jej učiť sa veci naspamäť, je to podľa nej totálna blbosť. Odkedy začali bolesti hlavy, cíti sa viac unavená a smutná. Inak je veľmi komunikatívna a spoločenská. Lepšie si rozumie so staršími. Sama mám z nej pocit, akoby som rozprávala s malým dospelým, tak ako to bolo v prípade malej Ivanky.

vlk

S Natáliou sme rozprávali najmä o téme športu, bikrosu a vzťahov. „Ak nemám náladu, vyhýbam sa ľuďom a chcem byť sama. Posledné dva mesiace sa oddeľujem viac. Radosť mi robia adrenalínové športy. Milujem pocit voľnosti, keď mi vietor počas jazdy fúka do tváre. Vtedy mi nikto nič nemôže zakázať. Rada dosahujem ciele, ktoré si dám a svoje hranice neustále posúvam. Chcem ísť ďalej a ďalej“. Problém je, že jej mama sa o ňu prehnane bojí a to ju veľmi hnevá. Reaguje na to podráždene až výbuchmi zlosti. Robiť to, čo človeka baví, je podľa nej veľmi dôležité a najhoršie je, ak mu to iní zakazujú. Takúto ambicióznosť v kombinácii so silnou životaschopnosťou vidíme u detí v jej veku len veľmi zriedka.

Jej mama mi ešte doplnila ďalšie dôležité črty a témy z jej života: „Veľmi dlho sa držala maminej sukne a z fľaše pila do ôsmich rokov. Je agresívna a dominantná, ako chlapec. Tvrdá, cynická, sarkastická. Sama sa chce rozhodovať. V skupine sa správa ako vodca a organizuje druhých. Na druhej strane dokáže byť empatická, vycíti z ľudí, ak sa niečo stalo.“ Keď som spomenula názov homeopatického lieku, ktorý som chcela predpísať, Natália pohotovo zareagovala a doplnila, že má viacero predmetov s obrázkom vlka. Mala som z výberu homeopatika veľmi dobrý pocit. Lac lupinum jej nakoniec pomohlo viac než len s bolesťou hlavy. Začala po ňom lepšie spať a celkovo sa upokojila.   

Poznámka: Každé dieťa alebo dospelý je jedinečný svojim prejavom a napriek podobnosti s opisovanými prípadmi môže potrebovať iné homeopatikum.

Mgr. Janette Bakajsová, SAKHom.

Nekomentované

Strach z rozvodu?

Spôsobov, ako sa vysporiadať s emóciami strachu, je viacero. O homeopatii môžete uvažovať ako o možnosti prvej voľby, ale aj vtedy, ak ste už skúsili rôzne iné techniky a napriek tomu strach nad vami stále vyhráva. Úlohou homeopatie je obnoviť stav narušenej rovnováhy jemne, prirodzene, bez vedľajších účinkov a na všetkých úrovniach.

Strach nás sprevádza od nepamäti

Keď hrozí nebezpečenstvo, do krvi sa okamžite vyplavuje množstvo hormónov, ktoré zrýchľujú pulz, zvyšujú tlak, zrýchľujú metabolizmus a vyvolávajú napätie vo svaloch. Je to normálna obranná reakcia, ktorú človek vo svojom živote potrebuje.

Podobne je to aj v prípade, ak sa ocitneme v situácii, v ktorej sme postavení pred veľké, prípadne nečakané zmeny. Aj vtedy prirodzene prežívame pocity strachu a neistoty. O to viac, ak sa ocitáme v búrlivým obdobím vzťahových zmien a na vlnách strachu odmietame prijať to, čo sa práve deje. Ak strach pretrváva a stáva sa hlavnou emóciou, udržiava nás v neustálom napätí. Nepretržité vnútorné napätie vedie skôr  či neskôr k vzniku psychických a zdravotných problémov, pretože strachy nás oslabujú a bránia konať aj imunitnému systému.

Status rozvedenej ženy

„Mojim hlavným problémom je strach, ktorý pociťujem v oblasti tretej čakry. Oslabenú mám aj dráhu obličiek.“ V duchu ezoteriky začala rozprávanie sympatická žena v stredných rokoch. Prechádza práve náročnejším obdobím svojho života. Musí sa vysporiadať s veľkou a nepríjemnou zmenou, s rozvodom. Rozhodnutie neprišlo z jej strany, o to ťažšie sa to prijíma a akceptuje. Má v sebe hlboko zakorenenú predstavu, že manželstvo, ktoré už raz uzavrela, je navždy. Myslí si tiež, že všetko sa dá zachrániť. Nechce sa len tak ľahko vzdať a rozhodnutie manžela odmieta.

Trávenie sa výrazne zhoršilo po tom, ako jej veštica povedala, že z tohto bodu už nie je cesty späť a jednoducho sa má s manželom definitívne rozísť. Nie sú si súdení. Zároveň si uvedomuje, že všetko, čo sa jej práve deje, má svoj skrytý význam. „Rozumiem dôvodom manželovho rozhodnutia. Učí ma to sebaláske. Neodmietam to z dôvodu, že to s deťmi nezvládnem. Nie je to ani o samote. Už dlhšie náš vzťah nebol harmonický. Prestali sme komunikovať. Nehádame sa. To, čo cítim, je ľútosť, že ma už nemiluje. Je ťažké nemať očakávania a naučiť sa prijímať realitu, aká je.“

Čím viac rozmotávame nitky strachu, tým hlbšie sa dostávame pod povrch

Ešte nedávno mala v sebe veľa hnevu, teraz sa snaží byť pozitívna. Nerobí žiadne scény. Zvonku to pôsobí, ako by sa s touto situáciou zmierila. Vnútri ju zožiera strach z toho, čo príde. Cíti sa opustená a neprijatá. Priznáva, že už dlhšiu dobu držala vzťah za každú cenu a pre záchranu kompletnej rodiny sa manželovi prispôsobovala. A čo ju k tomu viedlo? Predstava, že skončí so statusom opustenej ženy. Takýto scenár je pre ňu vnútorne neprijateľný. Byť manželkou niekoho, kto má isté postavenie, jej dávalo určitý status v spoločnosti. Potreba zachovania statusu vydatej ženy je teraz už ale ohrozená a predstava, že oň reálne príde, v nej spôsobovala silný strach prejavujúci sa v už spomínanej oblasti žalúdka.

Pri analýze tohto prípadu mi bol veľmi nápomocný systém Jana Scholtena, ktorý nám umožňuje zaostriť na konkrétny problém alebo situáciu, ktorú klient rieši a vybrať pre neho homeopatikum čo najpresnejšie, a to aj v takom prípade, ak nie sú jasné alebo prítomné fyzické príznaky. Takýto spôsob výberu homeopatického lieku voláme situačný predpis. V jej prípade ma analýza zaviedla do rastlinnej skupiny Verbenales a konkrétne ku homeopatiku Acanthus spinosus. Užívala ho v potencii 30 CH raz za týždeň a po mesiaci užívania mi poslala správu v znení:

„Homeopatiká zabrali, tie strachy prestali. Dúfam, že sa neobjavia. Ďakujem za konzultáciu a diagnostiku.“

Strachy sa už neobjavili. Klientka získala iný pohľad na danú situáciu, dokázala prijať a zmieriť sa s realitou.

Silná žena na kolenách

Aj v tomto prípade sa životné okolnosti spolu s rozvodovým procesom podpísali na psychickom stave klientky v stredných rokoch. Obdobie, ktoré prežíva, je pre ňu veľmi náročné a sama ho už nevie zvládnuť. Na konzultáciu prichádza s presvedčením, že homeopatia jej v tom môže pomôcť. Podobne ako predchádzajúca klientka sa zaujíma o duchovno a ezoteriku. Pravidelne si kupuje časopis Balans, a práve v ňom už viackrát čítala o tom, ako homeopatia pomohla ľuďom so psychickými problémami, s ktorými by inak skončili u psychiatra a na antidepresívach.

Trápia ju stavy úzkosti a strachov s nespavosťou

V noci spí maximálne dve tri hodiny. Užíva lieky na upokojenie s vedomím, že toto nie je to správne riešenie. Počas dňa sa cíti dobre, vtedy strachy pominú, lebo sa sústredí na prácu. Ale večer sa nepríjemné myšlienky a úzkosť ako kostlivci vynárajú zo skrine. „Za posledný rok sa toho veľa nakopilo“, hovorí. „Okrem rozvodových vybavovačiek a nepríjemností zo strany manžela som sa starala aj o ťažko chorého otca. Nevidela som z toho cestu von, nevedela som, ako sa to vyvinie, ale už sa tie problémy zlepšujú. Rozvod bude za chvíľu na konci, otcovi sa polepšilo, ale úzkostné stavy pretrvávajú. Chcem sa ich zbaviť, aby to neprešlo do depresie. Mám strach.“

Krok po kroku odhaľujeme pozadie prežívaného strachu

Hlavným problémom je psychická manipulácia zo strany manžela. Je voči nej verbálne agresívny a nepríjemný. Reaguje na to návalmi paniky, zvýšeným tepom a úzkosťou. Inými slovami sú to typické príznaky človeka, keď sa ocitne v bezprostrednom ohrození. Myslí si, že sa jej chce pomstiť za to, že podala žiadosť o rozvod, s ktorým on nesúhlasí. Využíva k tomu rôzne taktiky a psychický nátlak. Chcela by sa voči tomu obrniť, ale nevie, ako na to. „Ja, taká silná žena, ktorá už toľko toho v živote uniesla, a toto ma zrazilo na kolená. Cítim ťažobu v srdci z toho, ako sa mám brániť, lebo neviem, s čím príde najbližšie. Srdce mi silno búši. Stačí pohlaď na neho a už som v panike. Nie som pokojná, nie som to ja. Akoby sa nervový systém vo mne vyburcoval a nemám silu to zastaviť.“

Ďalším aspektom jej strachu je pocit, že to neskončí, že sa jej manžel bude mstiť aj potom, ako sa od neho odsťahuje. Najťažšie zvláda noci. Nemôže zaspať, pretože nervová sústava je nabudená pre neustály pocit ohrozenia. Síce sa nejedná o reálne fyzické násilie, napriek tomu to vníma ako útok z jeho strany, ktorý prichádza vždy nečakane. „Čakám, aký je útok a podľa toho kalkulujem, ako mám útočiť. Keď kričí, kričím a tým ešte viac znásobím jeho agresiu. Vtedy mám pocit ťažoby, ženiečo na mňa spadne a ma privalí, že nevyjdem z toho priestoru. Vtedy nedokážem ležať. Musím chodiť po izbe, lebo inak mám pocit, že ma to privalí. Chodím aj vtedy, keď je manžel agresívny. Nemôžem sedieť, lebo ak by som sedela, napadol by ma. Počas chôdze sa viem viac ubrániť a lepšie reagovať, pretože útok z jeho strany je vždy ako moment prekvapenia. To jednoducho nečakáte.“

Vo svetle slov môžu tieto vety znieť ako totálny nezmysel

Ale z hľadiska jemnejšej formy vnímania ide o autentický a jedinečný prejav vnútorného prežívania. Práve táto úroveň je pre homeopata veľmi dôležitým ukazovateľom pri výbere správneho homeopatika. Skutočne, vďaka tomu, že klientka sa dokázala dostať tak hlboko do svojich pocitov a opísať vnímanie prežívaného strachu a ohrozenia, som pre ňu mohla nájsť ten správny homeopatický liek – Crotallus cascavella, ktorý užívala v potencii 1 M raz za dva týždne. O dva mesiace mi napísala správu, ktorej som sa veľmi potešila:

„Cítim sa oveľa lepšie, odkedy užívam homeopatikum. V noci spím dobre a oveľa ľahšie zvládam stresy.“

„Myslíme si, že sa cítime podľa toho, v akých okolnostiach sa nachádzame.

Pritom naše pocity len čiastočne závisia od vonkajšieho stavu.

Ich hlavným zdrojom je náš vnútorný stav.“

Jonathan Hardy – homeopat.

Kde niečo končí, iné začína

Je prirodzené, že sa bojíme toho, čo nepoznáme. Život v neistote prináša so sebou nepohodu, ale aj mnohé dôležité otázky. Zároveň otvára priestor pre zrod niečoho nového, čo by nás predtým v stave zabehnutých koľají a iluzórnej istoty ani nenapadlo.

Veď čo už je na svete isté?

S istotou môžeme tvrdiť akurát to, že všetko okolo nás a rovnako my sami podliehame neustálej zmene. Ani človek nie je tým istým, akým bol v čase svojho narodenia, detstva alebo uzavretia manželstva. Viac dôvery v seba a k tomu, že všetko sa pre niečo deje, že všetko má aj svoj hlbší význam, pomôže vymaniť sa z pocitov strachu.

A keď si nebudete vedieť pomôcť, spomeňte si na homeopatiu. Homeopatia je tu pre nás všetkých.

Janette Bakajsová│Foto: pixabay.com│Článok bol publikovaný v časopise Balans 3/2021

Nekomentované

Alergia na slnko

Na jar sa s prvými teplými lúčmi začína objavovať alergia na slnko. V prevažnej miere sa vyskytuje počas leta a pri mori. Aj keď to nie je až tak závažný problém, vie to znepríjemniť až obmedziť pobyt vonku. Pomôcť vám môže homeopatia tým, že zmierni alergické príznaky bez vedľajších účinkov.

Alergia na slnko môže mať rôzne príčiny

Alergia na slnko sa prejavuje najčastejšie svrbivým začervenaním kože alebo žihľavkou. Jej príčinou môžu byť aj nevhodné opaľovacie krémy, ktoré v kombinácii so slnečným žiarením a slanou vodou môžu vyvolať alergickú reakciu prejavujúcou sa podráždením pokožky. V takom prípade ich skúste nahradiť prírodnými opaľovacími prípravkami.

Pomôcť si môžete aj jedným z uvedených homeopatík.

4 homeopatiká na slnečnú alergiu

Prvou voľbou pri svrbivom a červenom výsype je Natrium muriaticum. Ak sa objavia červené vyrážky, ktoré svrbia, pália, sú horúce na dotyk, môžu byť navreté, opuchnuté a zlepšenie prináša studený obklad, použite homeopatikum Apis mellifica.

Pri klasickej žihľavke s pocitom svrbenia a pálenia je osvedčeným homeopatikom Urtica urens.

Dobré skúsenosti máme aj s homeopatikom Sol africana, ktoré je vhodné pri slnečnej alergii s nadmernou citlivosťou na slnečné žiarenie.


Dávkovanie homeopatík

Všetky uvedené homeopatiká užívajte v potencii 9 CH podľa potreby 3 – 5 krát denne po dobu niekoľkých dní až do zlepšenia príznakov.

Základným pravidlom užívania homeopatík je, že čím lepšie sa cítite, tým menej krát homeopatikum užívate.

Samozrejme, že alergické prejavy netreba brať na ľahkú váhu. Preto v prípade pretrvávajúcich ťažkostí neváhajte vyhľadať pomoc odborníka, alebo sa objednajte na homeopatické vyšetrenie.

Janette Bakajsová│Foto: freepik.com│Článok bol publikovaný v časopise Dieťa č. 2 – 3/2020.

Prečítajte si tiež…

Nekomentované

Problémy v menopauze

Menopauza, rovnako ako nástup prvej menštruácie, je našou prirodzenou súčasťou. Je to obdobie, v ktorom naša zrelosť a múdrosť dosahuje svoj vrchol. Obdobie, kedy sa na svet dívame s nadhľadom a krásu vidíme aj v maličkostiach. V prijatí toho, čo sa práve deje, sa obdobie menopauzy stáva jednou z dôležitých výziev na ceste sebapoznávania.

Z pohľadu celostnej medicíny, akou je aj homeopatia, súvisia problémy v menopauze s témou prežívania a naplnenia vlastného ženstva a so strachom zo starnutia. Priebeh menopauzy ovplyvňuje tiež neochota prijať nový stav. Je to situácia, kedy žena smúti za tým, čo stratila, narieka nad telesnými zmenami a cíti sa menej sebavedomá. Spúšťačom môžu byť tiež nevery (fyzické aj citové) zo strany partnera.

Ženy v období menopauzy trápia najviac

 • návaly tepla a nočné potenie
 • nespavosť
 • búšenie srdca (palpitácie)
 • nervozita, podráždenosť, emočná labilita
 • migrény a bolesti hlavy
 • vysoký krvný tlak,
 • slabosť alebo bolesti v krížovej oblasti

6 homeopatík pre obdobie menopauzy

Naša materia medika je plná homeopatík, ktoré majú vzťah ku problémom v menopauze a v tomto článku vám prinášam prehľad tých najčastejšie používaných. Ak sa v niektorom z nich spoznávate, je do istej miery pravdepodobné, že vám pomôže zmierniť nepríjemne fyzické alebo psychické prejavy.

Lachesis mutus

Pre Lachesis sú charakteristické náhle návaly tepla a pocity zovretia. Ženy, ktorým tento liek pomáha, neznesú tesné oblečenie v oblasti krku alebo pása. Trápia ich tiež silné bolesti hlavy a palpitácie, ktoré sa zlepšia, len čo sa spustí krvácanie. Všetky príznaky sa zhoršujú teplom, alkoholom a ráno po prebudení. V teplej miestnosti sa cítia veľmi zle s pocitom, že sa idú zadusiť. Sú vášnivé, energické, intenzívne a veľmi uvravené. Hovoria veľa, súvislo a môžu skákať z jednej témy na druhú. Nástupom menopauzy môžu začať pociťovať zvýšenú sexuálnu túžbu, ktorá môže viesť až ku promiskuite.

Pulsatilla pratensis

Pulsatilla je dobrým homeopatikom pre ženy, ktoré sa nástupom menopauzy stávajú plačlivé, úzkostné a precitlivené. Pokiaľ sa cítia milované, majú dostatok pozornosti a podpory zo strany partnera, je všetko v poriadku a sú príjemné a mierne. V opačnom prípade ľahko prejdú do stavu podráždenosti s častými zmenami nálad. Plač je ich najčastejšou odpoveďou na citovú bolesť, ktorá sa dá ľahko zmierniť útechou a láskou. Premenlivosťou sa vyznačujú aj fyzické ťažkosti, ktoré sa zhoršujú na slnku a v teplej nevetranej miestnosti. Pociťujú náhle návaly horúčavy tepla hlavne na tvári. Lepšie sa cítia na čerstvom vzduchu. V období menopauzy môže byť citlivejšie aj ich trávenie. Často túžia po zmrzline, šľahačke a môžu mať chuť na maslo, no ťažké a mastné jedlá spôsobujú pomalé trávenie, pocit nevoľnosti a bolesti v tráviacom trakte.

Sepia officinalis

Sepia sa hodí pre dynamické a ambiciózne ženy s túžbou po nezávislosti. Nástupom menopauzy sa viac alebo menej uzatvárajú. Neznášajú útechu, môžu odmietať spoločnosť, sú smutné, depresívne a nadmerne podráždené. Stávajú sa ľahostajné voči svojim najbližším. Ich sexuálna túžba začína klesať a môže prejsť až do odporu voči partnerovi. Môžu pociťovať únavu a pokles energie. Veľmi dôležitý je pre nich pohyb, ktorý doslova stimuluje ich energiu. Milujú tanec, aerobic, jogging alebo akýkoľvek iný aktívny druh športu, po ktorom sa cítia psychicky výrazne lepšie. Medzi typické fyzické príznaky patrí slabosť panvového dna až prolaps maternice. Je to pocit, akoby maternica mala vypadnúť. Návaly tepla stúpajú smerom nahor a sú sprevádzané výdatným potením, ktoré môže nepríjemne zapáchať. Objaviť sa môžu aj ľavostranné bolesti hlavy a problémy so žalúdkom.

Natrium muriaticum

Hlavnými charakteristikami tohto homeopatického lieku sú smútok a uzavretosť, ktoré môžu viesť až do stavov depresie. Sú to ženy, ktoré svoje emócie a starosti nezdieľajú s ostatnými. Majú tendenciu stiahnuť za spoločenského diania do samoty, v ktorej spoločnosť im najčastejšie robí kniha alebo hudba. Neznášajú súcit ani útechu. Nástupom menopauzy sa môžu objaviť periodické bolesti hlavy až migrény, herpesy, ekzémy alebo akné. Typická je suchosť vaginálnej sliznice. Môžu mať zvýšenú chuť do jedla, najmä na slané a kyslé. Ťažkosti sa zhoršujú na slnku, teplom a v čase okolo 10.00 doobedu.  

Ignatia amara

Na Ignatiu myslíme u ambicióznych žien, ktoré túžia po uznaní. Dokážu byť úspešné aj v mužskom svete, ale vo vzťahu majú idealistický pohľad a sú veľmi citlivé. V období menopauzy sa stávajú emocionálne labilné, čo sa prejavuje hysterickými výlevmi. Akoby sa ocitli na rozbúrenom mori emócií alebo na horskej dráhe. Prechádzajú od náhlych výbuchov plaču, cez smútok až po smiech. Ale podobne ako Natrium muriaticum, môžu sa snažiť svoje pocity tiež skrývať, čo môže viesť do stavu depresie. Medzi charakteristické fyzické príznaky patria bolesti hlavy, kŕče počas nepravidelných menštruácií, ťažoba na hrudi s tendenciu k povzdychaniu. Návaly tepla prichádzajú náhle a väčšinou bez potenia.

Calcarea carbonica

Tento homeopatický liek ocenia ženy, ktoré majú v menopauze problém s priberaním na váhe, silným pretrvávajúcim krvácaním a hojným potením, najmä v noci počas spánku. Sú veľmi zodpovedné a pracovité so sklonom k prepracovanosti. Ťažšie znášajú zmeny vo svojom živote. Počas menopauzy sa cítia viac unavené. Už nevládzu držať svoje pracovné tempo, z čoho plynú obavy o budúcnosť aj o to, či to budú schopné zvládnuť. Trápia ich tiež návaly tepla, ktoré stúpajú smerom nahor a sú sprevádzané hojným potením najmä v oblasti tváre a rúk. To sa môže striedať s palpitáciami a úzkosťou o zdravie a zabezpečenie rodiny. Medzi ďalšie príznaky patrí zimomravosť s citlivosťou na chlad a vlhko, stuhnutosť, zápaly a bolesti kĺbov, artritída, osteoporóza.

Nekomentované

8 homeopatík pre domácu samoliečbu

Najľahšou cestou, ako sa presvedčiť o účinnosti homeopatie, je vyskúšať ju priamo v praxi.

Aby ste umenie homeopatickej liečby mohli začať úspešne rozvíjať, je vhodné mať na začiatok zopár homeopatík po ruke a k nim základné informácie pre ich využitie.

Preto som pre vás pripravila…

Výber 8 homeopatík pre vašu lekárničku

ACONITUM NAPELLUS

Hlavným poznávacím znamením pre Aconitum je slovo „náhle“. To v praxi znamená, že jeho účinok využijete pri náhle vzniknutých zdravotných problémoch. Môže to byť vysoká horúčka, ktorá vystúpi náhle na teplotu 39,5 – 40 v priebehu krátkeho času alebo akútna bolesť hrdla, bolesti ucha, zápal slzných spojiviek, nádcha či kašeľ, ktoré sa objavia náhle a zrazu doslova z plného zdravia a veľmi často následkom pôsobenia chladného a veterného počasia.

Stav sa celkovo zlepšuje na čerstvom vzduchu a zhoršuje sa v noci. Medzi ďalšie typické príznaky objavujúce sa náhle s nástupom ochorenia patria smäd na studené nápoje, suchosť a pocit horúčavy v rôznych častiach tela. Človek môže (ale nemusí) mať zároveň pocit úzkosti, paniky a strachu zo smrti.

APIS MELLIFICA

Apis mellifica je homeopatikum pripravené z včely medonosnej. Vieme, že uštipnutie včelou vyvoláva značný opuch, začervenanie a pálenie. Na základe homeopatického princípu podobnosti sa preto Apis  používa pri rôznych problémoch a ochoreniach sprevádzaných opuchom, začervenaním a pálením, prípadne svrbením. Je to homeopatikum prvej voľby pri reakciách po uštipnutí včelou alebo iným hmyzom. Pomôže aj pri angíne, pri ktorej môže byť okrem mandlí veľmi opuchnutá aj uvula. Hrdlo aj mandle sú červené a veľmi bolestivé s pocitom bodania a pálenia. Pálenie a bolesť hrdla sa zhorší teplým jedlom alebo nápojom a naopak, studeným sa značne zlepší.

Apis je tiež užitočným pomocníkom pre ženy, ktoré trápia zápaly močového mechúra. Aj v tomto prípade sú tu výrazné pálivé bolesti, ktoré prichádzajú s prvými kvapkami moču. Vyskytnúť sa môže aj zadržiavanie moču, hlavne u malých detí. Zlepšenie nastáva, tak ako obvykle, chladom alebo studeným obkladom.

BELLADONNA

Podobne ako Aconitum, aj Belladonna je vhodná pri homeopatickej liečbenáhlej vysokej horúčky s teplotou 39,8 – 40. Počas horúčky má dieťa červenú rozpálenú tvár, horúce môžu byť aj uši, no končatiny sú studené. Zvláštnosťou v tomto stave je absencia smädu napriek poteniu a vysokej teplote. Dieťa si nepýta alebo odmieta piť. Pri veľmi vysokej horúčke sa dieťa môže dostať až do stavu delíria s halucináciami. Tie ale nie sú nebezpečné, sú súčasťou prejavu ochorenia a odznejú súčasne s horúčkou.  

Okrem horúčky využijete Belladonnu pri liečbe chrípkových a vírusových ochorení, zápale nosohltana, pri angíne, laryngitíde, zápaloch stredného ucha alebo priedušnice. Charakteristickými prejavmi budú suchosť vnútorných slizníc a začervenanie. Ťažkosti začínajú alebo sa zhoršujú okolo 15.00 poobede a objavujú sa hlavne na pravej strane, prípade začínajú na pravej strane a neskôr prejdú na ľavú stranu. Belladonnou zmiernite tiež bolesť pri popáleninách prvého stupňa, ak je povrch kože začervenaný ako je tomu v prípade solárnej dermatitídy alebo úpale.

COLOCYNTHIS

Je to homeopatikum prvej voľby na bolesť, ktorá núti človeka ohnúť sa v páse a schúliť sa do klbka. Ak podáme Colocynthis správne, uvidíme okamžitý účinok. Toto homeopatikum pomôže pri dojčenskej a žlčníkovej kolike, aj pri menštruačných bolestiach. Bolesti sú veľmi silné a prichádzajú náhle. Zlepšenie nastáva silným tlakom na postihnuté miesto, predklonom, schúlením do klbka a teplom.

Pri veľmi intenzívnych bolestiach môžete podávať Colocynthis zo začiatku v intervale každých 5 – 10 minút a postupne so zlepšením stavu intervaly podávania predlžovať.

GELSEMIUM SEMPERVIRENS

Gelsemium sa vám možno zíde práve teraz v nastávajúcom období zvýšenej chorobnosti a chrípok, pretože je to často používané homeopatikum pri prechladnutiach a chrípkových stavoch. Jeho hlavným znakom je slabosť a únava. Je to, ako keď sa zo zdravého a šantivého dieťaťa stáva doslova handrová bábika. Cíti sa veľmi slabé a nevládze sa ani pohnúť. Stav slabosti a otupenosti sprevádza ťažoba pociťovaná v celom tele. V takomto stave si človek praje len ležať bez pohnutia a vyrušovania. Slabosť a ťažoba tela je natoľko intenzívna, až mu bráni postaviť sa z postele a prejsť pár metrov na toaletu. Vtedy potrebuje mať pri sebe niekoho, kto mu bude oporou.

Medzi ďalšie charakteristické príznaky patria absencia smädu (to znamená, že odkedy ochorel, pije oveľa menej ako obvykle), zimnica, pomalý nástup horúčky, bolesť hlavy v oblasti záhlavia, ktorej môžu (ale nemusia) predchádzať zrakové poruchy. Gelsemium pomôže tiež pri chronickom únavovom syndróme po prekonanej chrípke alebo mononukleóze.

CHAMOMILLA VULGARIS

S homeopatikom Chamomilla ste sa už možno stretli v súvislosti s problémovým prerezávaním zúbkov. Je bežné, že po dobrej skúsenosti ju mnoho mamičiek zvykne odporúčať aj ostatným na zmiernenie bolesti alebo upokojenie dieťaťa. Tu by som chcela zdôrazniť, že v homeopatii neplatí zásada, že to čo pomohlo známemu s tým istým problémom, pomôže i nám. Pri výbere homeopatického lieku sa riadime vždy individuálnymi príznakmi dieťaťa. To znamená, že si všímame všetky zmeny na úrovni tela i psychiky, ktoré nastali nástupom ochorenia a pozorujeme, čím sa zdravotný a psychický stav zlepší a zhorší. 

Chamomilla veľmi rýchlo a účinne pomôže pri dojčenských kolikách, hnačke so zelenou riedkou stolicou a bolestivom prerezávaní zubov, ale len v tom prípade, ak je dieťa veľmi podráždené, nepokojné, kričí a narieka kvôli bolesti. Zároveň je v tomto stave veľmi vrtošivé a stále niečo chce. Ukáže na keksík, a vzápätí, keď mu ho podáte, už ho nechce a narieka ďalej. Jednoducho keď dostane to, čo chce, už o to nestojí. A keď ho budete za to nebodaj napomínať, hodí sa na zem a urobí scénu. V tomto stave ho len veľmi ťažko dokážeme upokojiť. Nachvíľu sa nám to môže podariť rýchlym a rytmickým nosením dieťaťa na rukách.

MERCURIUS SOLUBILIS

Homeopatikum Mercurius solubilis oceníte v prípade pokročilej hnisavej angíny s bodavou bolesťou. Charakteristickými príznakmi sú zvýšené slinenie a kovová pachuť v ústach s nepríjemným páchnucim dychom. Najhoršie sa chorý cíti v noci a citlivo reaguje na teplo aj chlad. Bolesť hrdla sa zhoršuje prehĺtaním naprázdno. Stav môže sprevádzať horúčka s výdatným potením, ktoré však neprinesie úľavu.

Mercurius využijete aj pri bolestivých aftách v ústach či pri bolesti zuba so zápalom koreňa a opuchom ďasna. Bolesť sa môže šíriť do tváre, uší a hlavy. Zhoršenie nastáva v noci a zlepšenie spravidla po jemnom masírovaní postihnutého miesta a po odtečení nahromadeného hnisu zo zapáleného ložiska.

RHUS TOXICODENDRON

Je tojeden z hlavných homeopatických liekov na ochorenia vyvolané vlhkým a chladným počasím. Možno to poznáte, stačí neprimerané oblečenie, doma zabudnutý dáždnik alebo dlhšie čakanie na zastávke autobusu. Pôsobenie vlhkého studeného vzduchu spôsobí, že telo premkne nepríjemný chlad. To vyvolá pocit bolestivosti až stuhnutosti svalov a kĺbov. Môže sa tiež objaviť nádcha, angína alebo suchý kašeľ vyvolaný šteklením v hrdle.

Hlavným znakom homeopatika Rhus toxicodendron je zlepšenie všetkých jeho ťažkostí teplom a pohybom. Najčastejšie vo forme teplého nápoja, zabalenia sa do deky alebo horúceho kúpeľa. Teplo uvoľní pocit napätia a stuhnutosti v tele, uľaví pri nádche, či suchom kašli. V kľude a počas noci sa všetky príznaky zhoršujú. To môžeme pozorovať tak, že napríklad kašeľ je počas spánku a sedenia v kľude oveľa viac intenzívny ako počas dňa a pohybu. Chorý má preto potrebu neustále sa hýbať a naťahovať, meniť polohy počas sedenia a ležania alebo sa nepokojne premávať hore dole po miestnosti. Dokonca aj počas spánku sa prevaľuje a má pocit, že si nevie nájsť vhodnú polohu.  Všimnite si aj jazyk. Červená špička jazyka býva často potvrdzujúcim znakom na užitie tohto lieku.

Všetky uvedené homeopatiká môžete podávať v potencii 30 CH počas prvého dňa každé 1 – 2 hodiny a každým ďalším dňom a zlepšením zdravotného stavu intervaly podávania predlžujte.

Upozornenie: V prípade, že sa stav maximálne do 36 hodín nezlepší, obráťte sa na lekára alebo profesionálneho homeopata.

Bez praxe niet zručnosti

Tak ako iné liečebné systémy aj homeopatia má svoje princípy a pravidlá, ktorými sa je potrebné riadiť, aby sme ňou dosiahli želaný účinok.

Homeopatiká pôsobia skutočne rýchlo a prirodzene a kľúč k účinnosti spočíva v ich správnom používaní. Či ste homeopatikum vybrali správne spoznáte podľa toho, že k zlepšeniu zdravotného stavu dochádza v prípade akútnych ochorení už počas prvých 2 až 6 hodín v závislosti od toho, v akom štádiu ochorenia ho začneme podávať.

Ak nie ste fanúšikom samoštúdia, zručnosti v umení homeopatickej liečby môžete nadobudnúť na jednom z homeopatických kurzov, ktoré pravidelne organizujem v Košiciach formou živých stretnutí alebo online.

Skupina podobne zmýšľajúcich ľudí vedená skúsenosťami profesionálneho homeopata je pilierom, o ktorý sa môžete oprieť nielen vo chvíľach neistoty a váhania nad správnosťou výberu homeopatika. Vzájomná podpora a prvé homeopaticky zvládnuté ochorenia vám umožnia vymaniť sa zo stavov bezmocnosti či strachu o dieťa, získať iný pohľad na zdravie a chorobu a prevziať zodpovednosť za zdravie do vlastných rúk.

Janette Bakajsová

Nekomentované

Chronický kašeľ u detí

Príčiny vzniku kašľa môžu byť rôzne a s istotou môžeme tvrdiť len, že tak ako iné ochorenia je spôsobený následkom nerovnováhy, ktorá zasahuje celého človeka. Pod slovom celého mám na mysli fyzický, psychický aj duševný stav. Úlohou homeopata nie je stanoviť príčinu, prečo dieťa kašle, ale prostredníctvom homeopatického lieku obnoviť narušenú rovnováhu na všetkých úrovniach. 

(viac…)
Nekomentované

Naša imunita a vzťahy

Zimné obdobie je skúškou našej fyzickej a psychickej imunity. Nedostatok denného svetla spolu s vonkajšou nepriazňou má na svedomí  zvyšujúci sa počet ochorení a melancholických nálad. Skúškou prežitia v tomto období prechádzajú aj vzťahy.

(viac…)
Nekomentované

Autizmus a homeopatia

Detí, ktoré nezapadajú alebo sa vymykajú norme, neustále pribúda. Ich inakosť chtiac nechtiac priťahuje pozornosť iných, často v negatívnom zmysle. Považujú sa za nevychované, neprispôsobivé. Väčšinou skončia s diagnózou autizmus, hyperaktivita alebo porucha pozornosti.

(viac…)
Nekomentované

Cestovná lekárnička pre celú rodinu

Leto je obdobím, kedy podnikáme cesty za oddychom alebo dobrodružstvom. Už či ho strávime poznávaním nových krajín a miest, turistikou v prírode alebo pri mori, jedno máme spoločné. Je to cestovná lekárnička. Ak navyše uprednostňujete prírodný spôsob liečby, základná homeopatická lekárnička môže byť pre vás tá správna voľba.

(viac…)
Nekomentované

Alergia a homeopatiká na zmiernenie akútnych prejavov

Alergia sa môže stať spomienkou. Ako? Pomocou homeopatie.

Homeopatia vám pomôže zmierniť nepríjemné alergické prejavy v ich najakútnejšej forme, ale zároveň vyliečiť alergiu natrvalo.

Niektoré prípady si okrem individuálne vybratého homeopatika vyžadujú ešte podávanie tzv. akútneho homeopatika, ktoré klient užíva na zmiernenie akútnych alergických záchvatov.

(viac…)
Nekomentované

Alergie a homeopatia

Trápia vás alergie? Cieľom tohto článku je poukázať na možné riešenie alergických problémov, ktoré so sebou prináša homeopatická liečba.

Alergie sa stali fenoménom súčasnej doby. Štatistiky to hovoria jasne, postihujú už každého tretieho človeka a zvyšujúca tendencia ich výskytu sa zaznamenáva najmä u detí. V súvislosti s tým sa hovorí o viacerých možných príčinách. Znečistenie prostredia, životný štýl, v neposlednom rade prehnaná ochrana detí pred bežnými nástrahami každodenného života.

Zobraziť viac
Nekomentované

Homeopatiká na slabosť po chrípke

Prekonali ste chrípku a cítite sa po nej slabí a vyčerpaní?

Slabosť, ktorá pretrváva po odznení chrípky, nie je zriedkavá záležitosť. Práve naopak. Takýto scenár je častý v prípadoch, kedy boli pri liečbe použité bežne zaužívané prostriedky z lekárne.

(viac…)
Nekomentované

Strach, neistota a homeopatia

Tento článok píšem v dobe, kedy takmer celý svet je zahalený rúškom strachu. V dobe, kedy nevieme, čo prinesie zajtrajšok. Strach a neistota na nás číhajú z každej strany. Nepýtajú sa nás zdvorilo, „smieme vojsť a narušiť vaše pohodlie, váš pocit bezpečia?“ Jednoducho vojdú, a ďalej záleží už od nastavenia každého z nás, do akej miery a v akej forme sa prejavia. Presnejšie povedané, do akej miery im to my sami dovolíme.

(viac…)
Nekomentované

Oslabená imunita a zvýšená chorobnosť

Zimné obdobie býva postrachom rodičov detí v predškolskom veku, kedy v nejednej rodine zavládne nekončiaci kolotoč kašľov a prechladnutí. Dôležitú rolu v tom nepochybne zohráva aj imunita. Tá sa v prvých rokoch života ešte len vyvíja, preto je prirodzené, že nástupom do škôlky začne byť bežne zdravé dieťa viac chorľavejšie a to najmä v zimných mesiacoch. Problém nastáva, ak sa z choroby nie a nie dostať, imunita to nezvláda, a dieťa zostáva pre pretrvávajúce zdravotné ťažkosti viac doma ako v škôlke. Možno je vám táto situácia dôverne známa a kladiete si otázku, ako z toho von?

(viac…)
Nekomentované

Kašeľ, prechladnutie, virózy

Tipy pre homeopatickú samoliečbu

Jednoduché akútne prechladnutie, kašeľ alebo virózu môžete vyliečiť homeopaticky aj samy. Pod akútnymi chorobami myslíme také, ktoré netrvajú dlho a neopakujú sa často.

(viac…)
Nekomentované

Tehotenstvo a príprava na pôrod

Tehotenstvo vnímame ako jedno z najkrajších období v živote ženy. Nezabudnuteľné okamihy oslavy nového života prinášajú so sebou vlnu emócií, radosti aj očakávania, kedy si prajeme, aby to pre obe strany dopadlo čo najideálnejšie. V tomto obzvlášť citlivom období podáva homeopatia pomocnú ruku budúcim mamičkám na celom svete už viac ako dvesto rokov.

(viac…)
Nekomentované

Výhody homeopatie

Užívanie homeopatie prináša mnoho výhod.

Tie najdôležitejšie som zhrnula do 10 bodov.

10 dôvodov pre homeopatiu

 1. Homeopatia je celostná metóda liečby. Vníma človeka ako celok a zohľadňuje jeho jedinečnosť, osobnosť, povahu a situáciu v procese ochorenia a liečby.
 2. Pôsobí prirodzene. Nespôsobuje vedľajšie účinky a nevedie k závislosti na užívaní. 
 3. Homeopatiká nepatria medzi dopingové látky a nepodliehajú exspirácii.
 4. Homeopatia je bezpečná a vhodná pre všetky vekové kategórie vrátane novorodencov a tehotných žien.
 5. Pomáha rovnako účinne pri akútnych, chronických, autoimunitných ochoreniach, alergiách a psychických problémoch.
 6. Homeopatická konzultácia prebieha v dôvernej atmosfére vo forme osobného rozhovoru bez čakania v preplnenej čakárni.
 7. Homeopatia je v porovnaní s konvenčnou liečbou finančne nenáročná a ekologická. Homeopatiká nie sú testované na zvieratách a neznečisťujú naše životné prostredie.
 8. Homeopatia podporuje imunitný systém a pomáha zvyšovať odolnosť voči chorobám, infekciám a stresu.
 9. Medzi výhody homeopatie patrí aj fakt, že výrazne skracuje dobu rekonvalescencie a práceneschopnosti.
 10. Jedna homeopatická lekárnička je vhodná pre všetkých členov rodiny doma aj na cestách.

Homeopatia a žlčníkové kamene

Z pohľadu homeopatie sú príčiny mnohých ochorení skryté v nás samých, tak ako to zistila aj psychosomatická medicína v posledných rokoch. Veľmi často sa za bolesťou, ktorú cítime, skrýva nejaká vnútorná príčina. Cieľom homeopatickej liečby nie je len trvalé odstránenie bolesti a nepríjemných príznakov ochorenia, aj keď ide o žlčníkové kamene. Tie sú len vrcholom ľadovca a ich odstránením sa príčina toho, prečo k ochoreniu došlo, nevyrieši. V samotnom procese liečby je dôležité, aby sa homeopatikum dotklo zranenia hlboko v nás.

(viac…)
Nekomentované

Homeopatia a problémy pri nástupe do škôlky – 1.časť

V živote každého dieťaťa nadíde skôr či neskôr deň, kedy je zoči voči postavené pred veľkú výzvu. Musí opustiť svoj bezpečný prístav menom „mama“ a vydať sa do škôlky. Do jej neznámeho sveta netušiac pritom, čo ho tam čaká. Nie každé dieťa je na túto zmenu rovnako pripravené. Reakcie môžu byť rôzne. Zatiaľ čo jedno prekračuje prah škôlky s odvahou a nadšením, iné sa tvári hrdinsky. Ďalšie zas túto neželanú zmenu nástojčivo odmieta.

(viac…)
Nekomentované

Zápal močových ciest

Nedostatok slnečného svetla spolu s vonkajšou nepriazňou máva na svedomí  zvyšujúci sa počet ochorení. Obzvlášť citlivé na vlhko a chlad sú močové cesty. Diskomfortom v tejto oblasti trpíme najmä my ženy vždy, keď sa objaví zápal močových ciest. Tento fakt sa zvykne vysvetľovať tým, že máme kratšiu močovú trubicu ako muž, tým pádom sme viac náchylnejšie k vniknutiu mikroorganizmov z vonkajšieho prostredia.

(viac…)
5 komentárov

Homeopatická lekárnička cestovateľa

Leto je tu! A s ním aj obdobie prázdnin, výletov a dovoleniek. Či mierime do hôr alebo k moru, podnikáme cesty v rámci Slovenska alebo cestujeme za hranice do blízkych či ďalekých exotických krajín, jedno máme spoločné. Príručnú lekárničku. Ak sa vyskytne choroba, poraníme sa alebo to preženieme s pobytom na horúcom slnku, je praktické mať účinný prostriedok po ruke. Ak navyše uprednostňujete prírodný spôsob liečby, základná homeopatická lekárnička bude tá správna voľba.

(viac…)
Nekomentované

Homeopatická liečba detí

Homeopatická liečba detí prináša hneď niekoľko výhod.

Homeopatiká sú bezpečné pre deti už od narodenia, nevyvolávajú nevoľnosť ani zvracanie, nenarúšajú trávenie a črevnú mikroflóru, čo je častý problém počas antibiotickej liečby. Navyše ich užívanie je ľahké ako hračka. Homeopatické globulky majú príjemnú chuť, preto ich deti prijímajú s radosťou, bez zbytočného boja a odporu. Pre najmenšie deti a novorodencov sa odporúča užívať homeopatikum vo forme roztoku, ktorý sa podáva jednoducho pomocou kvapkadla alebo na umelohmotnej lyžičke.

(viac…)
10 komentárov

Homeopatia a životné výzvy

Koniec roka prináša so sebou nádych nostalgie a nové výzvy.

Dlhé zimné večery nás nútia spomaliť, zamýšľať sa nad uplynulým obdobím a poupratovať si v hlavách. Viac ako inokedy bilancujeme naše životy a dávame si predsavzatia na ďalšie obdobie. Život sám nám prináša nové výzvy. Možno by sme sa chceli v živote posunúť o krok ďalej, zmeniť smer, návyky alebo sa otvoriť novým možnostiam. A čakáme na ten správny okamih. Týmto postojom zmenu len nenápadne odkladáme. Ak chceme niečo v našom živote zmeniť, nepotrebujeme k tomu správny okamih, predsavzatie ani čakať na nový rok. Najlepšie je začať hneď teraz. (viac…)

Nekomentované

Helikobakter a problémy s trávením

Limenitis bredowii – na motýlich krídlach za lepším zajtrajškom

Medzi časté ťažkosti homeopatickej skupiny motýľov patria tráviace problémy a alergie. Homeopatikum z motýľa Limenitis bredowii (slovenský názov bielopásovec) našlo svoje opodstatnenie pri probléme s trávením spôsobeným helikobakterom u mladej šarmantnej mamky dvoch malých detí. Okrem toho ju trápili potravinové alergie, najmä na mlieko, nafukovanie a škvŕkanie v bruchu. (viac…)

4 komentáre

Hľadanie svojho priestoru v živote

Morpho peleides – homeopatikum z tropického motýľa

Motýle sú dnes čoraz častejšie využívané vo forme homeopatického lieku, prostredníctvom ktorého prinášajú úľavu v chorobách stále väčšiemu počtu ľudí. K homeopatovi prichádzajú najčastejšie pre problémy s kožou, chronickým zápalom dutín a močového mechúra i s autoimunitnými ochoreniami.

Kvôli dlhotrvajúcej frontálnej sinusitíde ma v novembri minulého roku navštívila mladá žena, ktorá už na prvý pohľad pôsobila veľmi zaujímavo. Citlivo a farebne zladené oblečenie s make upom prezrádzalo zmysel pre estetiku. Rozprávala o sebe otvorene, s určitou dávkou ľahkosti a nadhľadu.

(viac…)

Nekomentované

Motýle v homeopatii

Americký spisovateľ Nathaniel Hawthorne povedal, že šťastie je ako motýľ, ktorý keď je prenasledovaný, je vždy kúsok pred rukou, ktorá ho chce chytiť, ale ktorý keď si v tichosti sadnete, môže nad vami zažiariť.

motyleMotýle ľudí odjakživa fascinovali a pre ich rôzne formy života sa stali v rôznych kultúrach symbolom ľudskej duchovnej transformácie, rastu a zmeny. V časoch antického Grécka verili, že duša opúšťa telo ako motýľ. Dokonca pre pomenovanie duše a motýľa používali len jedno slovo „psyché“. Tým istým slovom nazývali aj starogrécku bohyňu duševnej krásy, ktorú zobrazovali v podobe motýľa alebo obklopenú viacerými motýľmi. Domorodí Američania považujú motýľa za symbol radosti. V Japonsku je zas symbolom a znakom šťastia, preto sa novomanželom dávajú obrázky s párom motýľov ako požehnanie. V našej kresťanskej tradícii je symbolom duše a vzkriesenia, lebo proces dokonalej premeny od štádia húsenice až po motýľa pripomína nesmrteľnosť duše a kolobeh znovuzrodenia. (viac…)

Nekomentované

Svetový týždeň povedomia o homeopatii

Prednášky o homeopatii v apríli 2018

Svetový týždeň povedomia o homeopatii je udalosť, ktorá sa koná každý rok pri príležitosti narodenia Samuela Hahnemanna 10.apríla.

Počas tohto týždňa homeopati po celom svete informujú verejnosť o efektívnej, rýchlej a bezpečnej homeopatickej liečbe. Vo viacerých krajinách organizujú verejné podujatia, besedy a prednášky, ktoré sú vždy venované konkrétnej téme z oblasti homeopatie. Minuloročný svetový týždeň povedomia bol venovaný homeopatii pre seniorov. Tento rok je pozornosť zameraná na homeopatickú pomoc v tehotenstve a počas pôrodu. Homeopatia je bezpečným riešením pre toto významné obdobie každej ženy. Pomáha prežiť tehotenstvo zdravo a rodiť prirodzene. (viac…)

Nekomentované

Homeopatia a deti

„Dieťa si slobodne vytvára svoje pocity, pokiaľ mu v tom nebránia tie naše“ – Naomi Aldort.

Deti sú naša budúcnosť. Niet pochýb, že všetci rodičia túžia mať svoje deti zdravé a šťastné a robia pre ne to najlepšie, čo je v ich silách a možnostiach. V mojom prípade to boli práve deti, ktoré nielen skrze svoje zdravotné problémy vo mne vzbudili myšlienku vybrať sa inou cestou. Homeopatia je pre nás už dlhé roky tou správnou voľbou a má hneď niekoľko výhod. (viac…)

4 komentáre

Homeopatia v období stárnutia

Prípad zväčšenej prostaty a začiatočného štádia Parkinsonovej choroby

Navštívil ma starší pán na dôchodku, ktorý  sa rozhodol riešiť dlhoročné problémy s prostatou pomocou homeopatie. V čase návštevy bola prostata zväčšená o 40%. Najviac ho trápilo to, že počas noci vstával 3-4 krát pre pocit nutkania na močenie a ráno sa zobúdzal unavený. Užíval na to rôzne predpísané lieky, no neprinášali uspokojivé zlepšenie stavu. Posledný rok sa cítil byť celkovo pomalší, nemal v sebe toľko energie a života ako predtým. (viac…)

Nekomentované

Nevšedné pohľady – Berlínsky múr v homeopatii

S homeopatikom Berlin wall na ceste k prekročeniu múrov strachu

Vývoj a pribúdanie homeopatík je neustály proces. Robia sa stále nové provingy (skúška homeopatického prostriedku), z ktorých získavame nové informácie. Sú obohatením praxe každého homeopata a neraz sa stávajú záchrannou vlajkou v prípadoch, ktoré si v duchu základného princípu podobnosti vyžadujú menej známy homeopatický prostriedok. Veľkú časť nových homeopatík tvoria suroviny z rastlinnej a živočíšnej ríše, no stretnúť sa môžete aj s menej všednými. (viac…)

Homeopatická lekárnička

Vyskladajte si základnú homeopatickú lekárničku.

Homeopatiká pôsobia rýchlo a prirodzene, nezaťažujú organizmus, nespôsobujú vedľajšie účinky a sú rovnako vhodné pre najmenších i dospelých. Navyše vydržia celé roky, lebo pri správnom uchovávaní nepodliehajú exspirácii.

Homeopatiká, ktoré by mala obsahovať základná homeopatická lekárnička.

ACONITUM NAPELUS 30CH

 • Šok, náhla úzkosť, akútny strach
 • Liek 1.voľby na šok pri autonehodách – podať jednorazovo v potencii 200 CH
 • Náhla vysoká teplota, veľký smäd, bez potenia
 • Následky studeného vetra, chladu – teplota, nádcha, kašeľ, prechladenie

APIS MELLIFICA 9CH, 30CH

 • Uštipnutie hmyzom, pichnutie včelou – postihnuté miesto je červené a opuchnuté
 • Pálivá, bodavá bolesť zlepšená studeným obkladom

ARNICA MONTANA 30CH, 200CH

 • Akékoľvek poranenia (odreniny, udretia, modriny), úraz hlavy
 • Malé krvácanie po úraze
 • Šok zo zranenia, strach z dotyku
 • Pred a po operácii, po pôrode, urýchľuje hojenie rán

ARSENICUM ALBUM 9CH, 30CH

 • Otrava jedlom, črevná chrípka
 • Zimomrivý, nepokojný, smädný, pije teplý nápoj po malých dúškoch
 • Ochorenia dýchacích ciest, náhla dušnosť, strach zo zadusenia

BELLADONNA 30CH

 • Vysoká horúčka nad 39,5, náhly nástup, môžu byť prítomné halucinácie
 • Horúca, červená tvár, studené končatiny, rozšírené zreničky
 • Nechce piť pri horúčke (ale môže byť smädný)
 • Pulzujúce bolesti hlavy, hrdla, ucha…

BRYONIA 30CH

 • Chrípkové stavy, bolesti krížov, kĺbov, kašeľ
 • Smäd na studené nápoje, zlepšenie v kľude, silným tlakom, zhoršenie aj nepatrným pohybom

CalendulaCALENDULA 9CH, 30CH

 • Antiseptikum na akékoľvek porania, na otvorené rany

CANTHARIS 30CH

 • Popáleniny, obarenie s pľuzgiermi, s pálivou bolesťou, zlepšené studeným obkladom
 • Zápal močových ciest – pálenie, rezanie pri močení, bolesť pred, počas a po močení

CARBO VEGETABILIS 30CH

 • Kolapsové stavy, totálne vyčerpanie, pocit na odpadnutie, studený pot na čele, studené telo
 • Potreba čerstvého, chladného vzduchu, človek chce byť ovievaný

FERRUM PHOSPHORICUM 30CH

 • Začínajúce stavy zápalových alebo horúčkovitých ochorení, ak je príznaky ochorenia ešte nie sú úplne viditeľné a rozvinuté

GELSEMIUM 30CH

 • Chrípkové stavy s veľkou slabosťou, malátnosť, ospalosť, bez smädu, so zimnicou
 • Tréma, nervozita pred skúškou, slabosť až paralýza

HEPAR SULFUR 9 CH, 30CH

 • Bolesti hrdla s pocitom zabodnutej triesky, hnisavá angína, kašeľ
 • Náhle bolesti ucha, zhoršenie v noci
 • Veľká precitlivenosť na bolesť a studený vzduch, podráždenosť, zimomrivosť, zlepšenie teplom

HYPERICUM PERFORATUM 30CH

 • Poranenia inervovaných oblastí (prstov na ruke, kostrče, pier, zubov) s intenzívnou bolesťou
 • Stomatologické zákroky – vyťahovanie nervov, čistenie zubného kameňa

CHAMOMILLA 30CH

 • Bolesti u detí spojené so silnou podráždenosťou, zhoršenie v noci, zlepšenie rýchlym nosením
 • Prerezávanie zubov, bolesti ucha, kolika u novorodencov
 • Precitlivenosť na bolesť

CHINA 30CH

 • Na stavy dehydratácie po úbytku tekutín v tele (zvracanie, hnačky, silné potenie, po chrípke)

Ledum palustreLEDUM PALUSTRE 30CH

 • Bodné poranenia (klinec a iné špicaté predmety) , poranenie hmyzom, uhryznutie zvieraťom
 • Prevencia proti tetanu
 • Monokel, tmavomodré modriny chladné na dotyk
 • Poštípanie hmyzom – postihnuté miesto je bledé

MERCURIUS 9CH, 30CH

 • Hnisavé angíny, zápach z úst, zhoršenie v noci
 • Hnisavé zápaly ústnej dutiny, afty
 • Bolesti zubov – zubný kaz, hnisavé zápaly, zápaly ďasien

NATRIUM MURIATICUM 9CH

 • Herpes na perách – svrbenie, počiatočná fáza vzniku, bez pľuzgiera

NUX VOMICA 9CH, 30CH

 • Tráviace problémy po ťažkom jedle, po prejedení sa, zápcha
 • Nevoľnosť a bolesť hlavy po alkohole (opica)
 • Chrípkové stavy s podráždenosťou a zimnicou

OSCILLOCOCCINUM

 • Pri prvých príznakoch chrípky podať do 24 – 48 hodín
 • Prevencia počas chrípkového obdobia – 1 dávka raz týždenne
 • 1 dávka = 1 gulička, ale nakoľko sú guličky tohto lieku veľmi drobné, užite ako jednu dávku lieku pár guličiek odsypaných do vrchnáčika)

PHOSPHORUS 9CH, 30CH

 • Krvácanie z nosa a po vytrhnutí zubu s jasnočervenou krvou
 • Kašeľ, laryngitída, bolesť hrtana pri rozprávaní
 • Smäd na studené nápoje, túžba po spoločnosti

PulsatillaPULSATILLA 30CH

 • Nádcha so žlto-medovým až žlto-zeleným výtokom, zlepšenie na čerstvom vzduchu, bez smädu
 • Kašeľ suchý večer a v noci, ráno s vykašliavaním
 • Tráviace problémy po dietetických chybách, po mastnom jedle
 • Plačlivá nálada, túžba po spoločnosti

RHUS TOXICODENDRON 9CH, 30CH

 • Bolesti kĺbov so stuhnutosťou, zlepšené rozhýbaním a pokračujúcim pohybom
 • Herpes na perách, červené svrbivé pľuzgiere – 9 CH
 • Chrípka s bolesťami kĺbov spojená so silným nepokojoms potrebou pohybu

RUTA GRAVEOLENS 9CH, 30CH

 • Vyvrtnutie členka, natiahnutie šliach, tenisový lakeť, bolesť zápästia
 • Bolesti očí z nadmernej únavy (čítanie, šoférovanie, práca za PC)

SILICEA 9 CH

 • Triesky, drobné rany, v ktorých zostal malý úlomok

SYMPHYTUM OFFICINALE 9CH, 30 CH

 • Poranenia chrupaviek a tkanív okolo kĺbov, poranenia okostnice
 • Úraz oka – postihnutá je kosť očnice
 • Zlomeniny – užívať až po umiestnení do sadry

URTICA URENS 9CH, 30CH

 • Popáleniny bez pľuzgierov a obareniny
 • Poštípanie komárom, postihnuté miesto veľmi svrbí, zlepšené studeným obkladom
 • Žihľavka

_________________________________________________________________________

SPÔSOB UŽÍVANIA

Homeopatikum vo forme globulky nechajte voľne rozpustiť pod jazykom.

1 dávka = 1 globulka

Homeopatikum je možné užívať u malých detí aj vo forme roztoku:

 • 1 globulku rozpustite v pohári čistej neperlivej vody, cca.1-1/2 dcl
 • 1 čajová lyžička roztoku = 1 dávka homeopatika
 • pripravený roztok premiešajte a podávajte na umelohmotnej lyžičke

DÁVKOVANIE

Vo veľmi intenzívnych a bolestivých akútnych stavoch podávajte homeopatikum každých 15 minút počas prvej hodiny a následne ďalej každú hodinu počas 1.dňa. Ak sa zdravotný stav začne zlepšovať, užívajte liek nasledujúci 2.deň každé 2-3 hodiny, na 3.deň každé 3-4 hodiny, na 4.-5.deň 2-3 krát do dňa.

Pri bežnom priebehu akútneho ochorenia začnite podávať homeopatikum počas 1.dňa každé 2 hodiny a každým ďalším dňom predlžujte interval podávania.

Pravidlo: Čím lepšie a zdravšie sa cítite, tým menej krát homeopatikum opakujte.

o homeopatii - citáty slávnych

UPOZORNENIE !!!

V prípade, že sa počas užívania prvých max. 10 dávok stav nezlepší, znamená to, že je potrebné iné, presnejšie homeopatikum. O jeho výbere sa poraďte s klasickým homeopatom.

Ako na hemoroidy homeopaticky

Hemoroidy predstavujú chúlostivý problém pre viac ako polovicu populácie. Podľa štatistík postihne toto ochorenie až 75% ľudí nad 25 rokov. (viac…)

Homeopatia pri liečbe nebezpečných epidémií

Homeopatia, známa svojou jemnosťou a bezpečnosťou, preukazuje už viac ako dvesto rokov svoju nemennú a mimoriadnu účinnosť. Je rovnako účinná pri liečbe akútnych, chronických i epidemických infekčných ochorení. Práve o tých epidemických bude reč v nasledujúcich riadkoch. (viac…)

Homeopatia v živote športovcov

V dňoch 10.-16.4.2016 sa konal 12.ročník Svetového týždňa povedomia o homeopatii pod heslom „Homeopatia ako preventívna medicína“ http://www.worldhomeopathy.org/ Pretože nás tento rok čakajú Letné olympijské hry, Svetový týždeň homeopatie kládol dôraz aj na tému športových zranení a spôsobov efektívneho zotavenia sa po úrazoch. Okrem toho sa zaoberal aj otázkou, ako môže homeopatia pomôcť profesionálnym športovcom zvýšiť kvalitu ich zdravia a výkonu.

(viac…)

Ako na kašeľ homeopaticky

Trápi Vás alebo Vaše dieťa kašeľ? Homeopatiká Vám môžu rýchlo a účinne pomôcť. Samozrejme, tak ako pri každom inom ochorení a probléme, aj pri kašli je potrebné vybrať čo najpresnejšie homeopatikum podľa Vašich prítomných príznakov. (viac…)

Homeopatia v bežnom živote

Homeopatia je praktickým a neoceniteľným pomocníkom v našom každodennom živote doma, či na cestách. Jej výhodou je predovšetkým rýchly účinok a úľava v náhle vzniknutých akútnych situáciách. Medzi základné lieky prvej pomoci patria jednoznačne Arnica montana, Aconitum napelusCalendula. (viac…)

Homeopatia – domáca samoliečba

Homeopatické lieky je možné pri jednoduchých akútnych ochoreniach alebo zraneniach aplikovať aj bez základného homeopatického vzdelania a bez homeopata za pomoci dostupných homeopatických príručiek. ► (viac…)

Múdrosť tela

K tomu, aby ľudské telo prežilo, sú na útoky baktérií, vírusov, jedov, alergénov a stresu z okolia vyvinuté jemné obranné mechanizmy tela. ► (viac…)

Vedeli ste?

….že myšlienku základného homeopatického princípu ako prvý pomenoval v 4.stor.p.n.l. Hippokrates, keď povedal „podobné nech je liečené podobným“?

…že homeopatia sa vždy riadila a riadi Hippokratovým výrokom „predovšetkým neuškodiť“ (primum non nocere), ktorý je aj súčasťou jeho kódexu?

…že tento princíp vyjadruje známe porekadlo „klin klinom sa vybíja“? Praktizujeme ho v bežnom živote, keď na pálenie záhy pijeme vodu s citrónovou šťavou – kyslosť citrónu zneutralizuje kyslosť v žalúdku. Alebo ak si obarený/popálený prst vložíme pod teplú vodu – teplo vody postupne zneutralizuje teplo popáleného miesta a rana prestane páliť oveľa skôr ako keby sme ju chladili.

…že pápež Ján Pavol VI. mal svojho osobného homeopata? Bol ním Dr. Antonio Negro a v roku 1964 bol odmenený Rádom svätého Gregora za zásluhy pri rozvoji homeopatie, v roku 2008 obdržal osobné uznanie od pápeža Benedikta XVI. a bol spolutvorcom časopisu Review homeopatickej medicíny. (http://ilovehomoeopathy.com/antonio-negro/#.V0LLlZGLTIV)

…že podľa Svetovej zdravotníckej organizácie je homeopatia v súčasnosti druhým najväčším terapeutickým smerom na svete a používa ju viac ako 250 miliónov ľudí?

…že vo Švajčiarsku je od mája 2017 v zdravotnom poistení zahrnutá homeopatia, akupunktúra, tradičná čínska medicína, fytoterapia a celostná medicína?

…že užívanie homeopatík v záverečnej fáze tehotenstva znižuje riziko komplikácií pri pôrode o takmer 30% a zároveň skracuje jeho dĺžku o viac ako tri hodiny?(http://homeopathyplus.com/quicker-births-and-fewer-complications/)

…že homeopatia má svoje silné zastúpenie v športe a môžu ju spokojne používať aj vrcholoví športovci? Homeopatiká nepatria medzi dopingové látky.

…že v homeopatii neplatí zásada, že to čo pomohlo známemu s tým istým problémom, pomôže i Vám? Pri výbere homeopatického prostriedku je dôležité sa vždy riadiť príznakmi ochorenia a individuálnymi prejavmi pacienta.

…že anglická homeopatka Dr. Margery G.Blackieová bola v roku 1969 menovaná osobnou lekárkou anglickej kráľovnej Alžbety II.? Viac o tom sa môžete dozvedieť v jej knihe „Homeopatie – Královská léčba“.

…že britský prince Charles používa na svojej farme pri liečbe oviec a dobytka homeopatiká? Prevádzku farmy zmenil na organický spôsob už pred 30 rokmi a homeopatickú liečbu využíva aj v rámci programu zníženia množstva používaných antibiotík (http://www.independent.co.uk/news/people/prince-charles-uses-homeopathy-to-treat-animals-on-his-organic-farm-to-fight-antibiotic-resistance-a7027216.html)

…že v Nemecku je homeopatia uznávanou a osvedčenou terapiou? Potvrdzuje to nový prieskum Spolkového zväzu farmaceutického priemyslu – približne polovica opýtaných má skúsenosť s homeopatickými prípravkami a viac ako 70% z nich je spokojných, prípadne veľmi spokojných s účinnosťou a znášanlivosťou homeopatík (http://www.bpi.de/fileadmin/media/bpi/Downloads/Internet/Presse/Pressemitteilungen/2017/2017-06-09_BPI_PM_Forsa-Umfrage_HOM.pdf)

Čo povedali o homeopatii?

Zavedenie homeopatie donútilo doktorov starej školy, aby sa vzchopili a naučili sa niečo o racionálnej povahe svojho povolania. Môžete byť naozaj vďační, že homeopatia prežila pokusy alopatov o jej zničenie.

Mark Twain│spisovateľ

Homeopatia je najbezpečnejším a najspoľahlivejším prístupom k chorobám a vydržala útoky zavedené lekárskou praxou, viac ako 100 rokov.

Yehudi Menuhin│dirigent a husľový virtuóz

Neviem si predstaviť život bez homeopatie. Naopak, nikam nejdem bez homeopatických liekov, používam ich veľmi často.

Paul McCartney│člen skupiny Beatles

V mojom živote existujú dva míľniky. Tým prvým bol, keď som objavil bebop, a tým druhým bolo objavenie homeopatie.

Dizzy Gillepsie│džezový hudobník

Najväčším prínosom homeopatík v športe je rýchlosť ich účinku.

Dr. Jean Marcel Ferret│športový lekár

Homeopatia je progresívnym a agresívnym vývojovým krokom v medicíne.

John D. Rockefeller│trhový podnikateľ

Homeopatia je celkovo schopná splniť terapeutické nároky našej doby lepšie, než ktorýkoľvek iný lekársky systém alebo škola.

Charles Frederick Menninger, M.D.│psychiater

Homeopatická konzultácia

Ak vás trápi ochorenie a chceli by ste ho zvládnuť prirodzenou homeopatickou cestou, alebo by ste sa chceli poradiť ohľadne užívania homeopatických prostriedkov neváhajte a objednajte sa na konzultáciu už dnes.
Chcete sa ma niečo opýtať? Nech sa páči, využite kontaktný formulár.

Poradenské služby nie sú hradené zdravotnou poisťovňou. Nejedná sa o poskytovanie zdravotníckych služieb.

Objednanie na konzultáciu


  Menu